Pyłek pszczeli

Moderator: krzysglo

dkrzysztof10
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Pyłek pszczeli

Post autor: dkrzysztof10 »

Zastanawiam się ile z jednego pnia można zebrać obnóży pyłku ?

avico

Post autor: avico »

Pszczoły zbierają pyłek, ale musi być w polu. Bez pyłku u roślin nie będzie go w ulach.
Nie da się tego jednoznacznie określić. To nie fabryka śrubek.

ander

Post autor: ander »

Według "Fenomenu pszczół miodnych" autorstwa Jurgena Tautza (z umlautem) "cała pszczela rodzina gromadzi w ciągu roku około 20-30 kg czystego kwiatowego pyłku". Zaś jedna pszczoła może przynieść do gniazda nawet 15 mg pyłku. To teoria, my wiemy, że to wszystko zależy od czynników, klimatu, ukształtowania terenu, pożytku, siły rodziny no i pogody.

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

W sprzyjających warunkach 5 a nawet 10kg.w sezonie z jednego pnia.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Proszę Kolegów - ja też próbowałem poławiać pyłek. Było to w roku 1999, wczesną wiosną zrobiłem 22 zewnętrzne poławiacze pyłku do uli warszawskich poszerzanych. Moja pasieka wówczas stacjonowała w terenie wybitnie spadziowym, gdzie pyłku nie było za wiele. Pogoda sprzyjała, poławiałem pyłek od II połowy maja i tak do końca czerwca.
Niestety, teren okazał się nie za bogaty i pyłku tak średnio z ula pozyskałem 70 dkg. Od tego czasu więcej nie poławiałem, poławiacze sprzedałem.

Do poławiania pyłku musi być teren bogaty w pożytki kwiatowe typu rzepaki i inne rośliny wybitnie pyłkodajne.

Pozdrawiam Stanisław Z.

ODPOWIEDZ