Zamiast Węzy i Suszu

Moderator: krzysglo

atlantum
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Zamiast Węzy i Suszu

Post autor: atlantum »

Czy istnieje możliwość zastąpienia węzy bądź suszu gotowymi odlewami plastrów, tak aby pszczoły natychmiast z niego korzystały. Czy ktoś może już praktykował taki sposób? Tak aby można było szybciej powiększać rodziny, bądź też wymieniać stare zużyte plastry szybciej. Zaznaczam tylko że jestem początkującym pszczelarzem i wszelkie opinie, wskazówki były by pomocne, za które z góry dziękuję.

pszczelarz561
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: pszczelarz561 »

Węze można zastąpić sztuczną węzą jest w sprzedaży ale z wiadomości uzyskanych od kol.pszczelarzy występują kłopoty z odbudową ale jest stosowana a o sztucznym suszu nie słyszałem może się kiedyś pojawi ? Poszukaj więcej na innych forach pszczelarskich jeżeli tu nie znalazłeś. Pozdrawiam!

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

sztuczny susz nie istnieje i przypuszczam że się prędko nie pojawi produkcja takiej ramki byłaby zbyt droga
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

polbart
Stukacz
Stukacz

Post autor: polbart »

Tani nie jest, ale jest.
Tanie te ramki nie są, ale jak dobrze policzyć to ze względu na małą pracochłonność przy ich renowacji w ciągu dziesięciu lat wychodzi tyle samo co tradycyjna ramka.
http://www.youtube.com/watch?v=zgeHjX3uyUs

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Atlantum"- takie ramki plastykowe Langstrotha z zaczątkami komórek oferuje firma "Swienty" w cenie cca 1,80 Euro.
A tu ta strona http://www.swienty.com/shop/default.asp?catid=1108

Pozdrawiam Stanisław Z.

polbart
Stukacz
Stukacz

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Atlantum"- takie ramki plastykowe Langstrotha z zaczątkami komórek oferuje firma "Swienty" w cenie cca 1,80 Euro.
A tu ta strona http://www.swienty.com/shop/default.asp?catid=1108

Pozdrawiam Stanisław Z.
Panie Stanisławie,
Ramki na filmie mają już gotową plastikową woszczynę. Rozmiar komórki 4,9 mm.
Cena 6 $ sztuka.
Pozdrawiam,
Leszek S.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Polbart" - to i tak wypada taniej kupić w Rosji. Tam ramka z żółtego tworzywa z woszczyną o komórkach 5,4mm do ula Dadant-a kosztuje cca 13,50 zł/sztuka.

Pozdrawiam Stanisław Z

Awatar użytkownika
swider24
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Re: Zamiast Węzy i Suszu

Post autor: swider24 »

atlantum pisze:Czy istnieje możliwość zastąpienia węzy bądź suszu gotowymi odlewami plastrów, tak aby pszczoły natychmiast z niego korzystały. Czy ktoś może już praktykował taki sposób? Tak aby można było szybciej powiększać rodziny, bądź też wymieniać stare zużyte plastry szybciej. Zaznaczam tylko że jestem początkującym pszczelarzem i wszelkie opinie, wskazówki były by pomocne, za które z góry dziękuję.
Jak już napisali koledzy możliwość taka istnieje, ale czy jest potrzebna? Jeżeli posiadasz susz, to nie ma żadnego problemu. Jeżeli nie posiadasz, to najprostsza rada - postaraj się w trakcie sezonu, aby poddać jak najwięcej ramek z węzą, gdy tylko rozpoczną bielić stare plastry. Każda dobra rodzina z powodzeniem odbuduje Ci wiele ramek.

Ja sam nie korzystałem z gotowych odlewów, może ktoś z kolegów używał czegoś takiego? Jestem ciekawy opinii (ale zaznaczam, że zależy na opinii praktyków, a nie cytatów czy wyników badań czy rozważań teoretycznych). Jestem sceptyczny jeśli chodzi o używanie takich rozwiązań.
--
"Nie darmo u pszczoły żądło a cierń u róży"

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Atlantum" - jeżeli Kolega potrzebuje ładnie odbudowanych plastrów - to proponuję jeszcze teraz wykorzystać szansę i dać ramkę z węzą w czasie zakarmiania na zimę. Pszczoły teraz ładnie odbudowują węzę, nie budując komórek trutowych, po odbudowaniu jednej ramki można dać następną. O tej porze roku więcej do odbudowy nie dawałem, nie wiem czy więcej też odbudują.

Pozdrawiam Stanisław Z.

polbart
Stukacz
Stukacz

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Polbart" - to i tak wypada taniej kupić w Rosji. Tam ramka z żółtego tworzywa z woszczyną o komórkach 5,4mm do ula Dadant-a kosztuje cca 13,50 zł/sztuka.

Pozdrawiam Stanisław Z
Miłe zaskoczenie!
Pan Panie Stanisławie, ma chyba zwiedzony prawie cały internet pszczelarski. :-)

Pozdrawam,
Leszek S

atlantum
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: atlantum »

Bardzo ciekawe rozwiązanie z tymi plastikowymi ramkami to z pewnością skraca czas jaki pszczoły wykorzystują na rozbudowę gniazda. Ale podjęłem się zasugerowanego sposobu tzn. dałem ramkę węzy. Rezultat jest taki, że zaczynają odbudowywać. Bardzo dziękuję za informacje. Temat uważam za zamknięty.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

z ramkami plastykowymi jest trochę ciapaniny zanim włoży się ją do ula trzeba nanieść cienką warstewkę wosku ponieważ pszczoły takiej węzy nie chcą odbudowywać

avico

Post autor: avico »

Wszystko cacy, ale co będzie jak plaster stanie się niemal czarny?
Zwykły woskowy - wytopimy.

Jak zawsze mamy zalety i wady.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

a tutaj trzeba skrobać

ODPOWIEDZ