Karmienie zimowe inwertem

Moderator: krzysglo

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

Post autor: kubikkroscienko »

...że o co chodzi????

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

kubikkroscienko, tak tak dobrze myślisz, wiadro stawiasz na dwóch beleczkach na ramkach, ja im jeszcze ułatwiam i lekko uchylam zatwór żeby wchodziły bezpośrednio do gniazda ale można też wyjąc jedna beleczkę.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Pawełek, No właśnie gdy ja karmiłem od 25 sierpnia to na początku ładnie brały ale później spowolniły i niestety zaczęły budować dziką zabudowę. PO drugie jest duży nacisk na pokrywę i wygina się dotykając ramek i pszczólki mają ograniczony dostęp do otworów z papu .... W mniejszych bezproblemowo ale przelewanie .. to wada.
pozdrawiam Marcin

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

Marcinluter pisze:Pawełek, No właśnie gdy ja karmiłem od 25 sierpnia to na początku ładnie brały ale później spowolniły i niestety zaczęły budować dziką zabudowę. PO drugie jest duży nacisk na pokrywę i wygina się dotykając ramek i pszczólki mają ograniczony dostęp do otworów z papu .... W mniejszych bezproblemowo ale przelewanie .. to wada.
Dziką zabudowę od góry w nadstawce budują ? Czy pszczoły zaraz po wycofaniu plastrów z nadstawki uwiązują się u góry jak przy miodobraniu, czy przebywają w rodni?
Myślę że można wiaderko położyć na 3 beleczkach. Wtedy powinniśmy uniknąć wyginania pokrywki.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Marcinluter, dziwne czemu moje się nie wyginały? i żądnej dzikiej zabudowy nie miały, tylko ładnie posklepiły wszystko na biało i popoprawiały ramki gdzie były uszkodzone, a dzika zabudowa to nie problem wystarczy dać ramkę z węzą za zatwór i tam się będą wyżywać.
Ja karmienie zaczynałem w podobnym terminie i cały czas brały jednakowym tempem, wszystko rozchodzi się o ilość i ułożenie otworów w wieczku. Ja swoje nawiercałem we wzorek słoneczka, z tym że w środku wieczka nie wierciłem, zostało tam kółko o fi 10 cm bez otworów.

sprzedam odkłady;

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Oj ludzie. Wy to kombinujecie. Jeśli ktoś boi się, że za nadto zchłodzi gniazdo, to może dać Beleczki odstępnikowe między ramki. Zostawia tylko przestrzeń między ostatnią ramką,a zatworem lub ścianą. Jeśli ma się wytrzymałą powałkę z pajączkami, to otwieramy jeden otwór i nim puszczamy pszczoły. Dwie beleczki odstępnikowe ułożone w poprzek ramek wystarczą na 10litrowe (14kg) wiaderko by wieko się nie wyginało. Wiadro możma dookoła okryć jakimś materiałem. Pszczoły i tak będą chodzić pod spodem. Ja karmię dużą porcją, bo na początku września gniazdo ma być zalewane i zalane, co uniemożliwia matce czerwienie. Jak matka zastopuje, to trudniej jej już potem się rozkręcić. U mnie nie ma dużych pożytków pod koniec sezonu. Przed głównym zakarmianiem na wakacje muszę matki pobudzać, tak by we wrześniu jeszcze były tak ze trzy ramki czerwiu krytego. Staram się też pobudzać miodem, lub w ostateczności inwertem, aby ewentualna pszczoła która nie będzie odgrywać roli karmicielki mi się niepotrzebnie nie spracowywała na cukrze. Na ramkach z wygryzającą się pszczołą będzie się wiązał kłąb zimowy przy takim szybkim karmieniu. Wolę dać za dużo jak za mało. Na wiosnę odsklepiam, dodaje ramki z pierzgą i pszczoły na klona i mniszek są gotowe. Jeśli jakieś ramki zostają, to idą do magazynku w razie W (jak choćby 2010 rok). Mogą też iść do zakupowanych odkładów, lub do tworzonych nowych bez straty w ramkach z miodem.

[ Dodano: 2012-03-29, 23:06 ]
Pawełek masz świętą rację
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

Mógłby ktoś podrzucić jakie wymiary ma wiaderko 16 kg i 14 kg apifortuny? Chodzi o średnicę od strony wieczka i wysokość całkowita wiaderka. Mam kilka uli ozdobnych - inny wymiar. Dziękuję.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Do mnie kiedyś przyszła żona pszczelarza,to było gdzieś 20-tego maja,i mówi,,ty już szlojdrujesz miód, a ten mój głupek jeszcze karmi"nie komentować

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

kubikkroscienko, zmierz jakiekolwiek wiaderko po farbie emulsyjnej 10l wymiary są takie same.

sprzedam odkłady;

kosto1988
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: kosto1988 »

Fred1 pisze:Do mnie kiedyś przyszła żona pszczelarza,to było gdzieś 20-tego maja,i mówi,,ty już szlojdrujesz miód, a ten mój głupek jeszcze karmi"nie komentować
Jak to nie komentować to sie aż prosi, ale co tam powiec lepiej jak tam budowa stodoły.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

wiesz co;ja swoim klientom sprzedajem po 25 zł prawdziwy miód bez komentarza

Sara
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: Sara »

Po raz pierwszy za karmiłam pszczoły inwertem i wyszło po 18 kg na rodzinę . Obecnie jest pokarm w ulach powiem ze dużo :685: ubyło, czyli gdyby dostały po 15kg były by na diecie wiosennej.

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

u mnie zima dzis wróciła na dobre. Wczoraj na szybko sprawdziłem wyrywkowo ilość zapasów. Nie wygląda to za dobrze. Poddałem każdej rodzinie po ok 1.5 kg ciasta apifondy. Na zimę dostały po 10 kg cukru. Pada śnieg....

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

U mnie też ostatnio deszcz, potem grad, a teraz śnieg leży. Wierzby i kwiatki na podmokłych łąkach dostają po tyłku. Ale tak jest co roku u mnie, więc powodu do zmartwień nie mam. Czerwiu w ulach bardzo dużo. Zapasy wystarczą maleństwom na około półtora tygodnia, może dwa. Jak już będzie ciężko, to miód mniszkowy ze spiżarki pójdzie w obrót do uli. Pozdrawiam.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Ja we wtorek daję po rameczce pokarmu i poszeżam gniazda bo za ciasto je przetrzymałem bo pszczółki są za deską ale na takie ochłodzenie to dobrze. Pozdrawiam Marcin.
Prima aprilis pogoda nam sprawiła : Śnieg. :710:
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ