Kilka podstawowych pytań o podkarmianiu

Moderator: krzysglo

Jacety
Nieśmiały
Nieśmiały

Kilka podstawowych pytań o podkarmianiu

Post autor: Jacety »

Zaczął się sierpień, w sezonie pszczelarskim to już jesień a więc pora podkarmiania jesiennego i karmienia zimowego. Czytam i czytam jednak im więcej czytam tym więcej wątpliwości. A jak się pytam pszczelarza od którego dostałem ule to zupełnie się jego praktyka nie trzyma teorii z internetu.
Proszę zatem o pomoc w usystematyzowaniu wiedzy o karmieniu pszczół.
Załóżmy że mam już ułożone gniazda na zimę - po 7, 8 ramek na ul WZ. Na miód spadziowy nie liczę.

Kiedy mam zacząć podkarmianie na pobudzenie czerwienia? W jaki sposób je przeprowadzać? Czy podkarmiać co drugi dzień, rzadkim (1:1) syropem? Jeśli tak to przez jaki okres czasu przeprowadzać takie podkarmianie i jakimi porcjami jednorazowo (po 1 litrze na ul)?

Czy po takim podkarmianiu przeprowadza się jeszcze karmienie zimowe we wrześniu gęstszym syropem?

Dziękuję za odpowiedzi.

jozef
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: jozef »

podkarmianie na zimę ,to ja zaczynam na początku września , proporcji 1 kg cukru na 0,75 wody , a na ul to zależy od wielkości rodziny + , - 12 kg cukru można i więcej jak jest duża rodzina to 15 kg

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jacety Podkarmianie na zime to zależy od pożytków jesiennych. Czy masz nawoc albo regrester sachalinski, grykie albo wrzos. To sie licz takie pożytki a ty nie piszesz co masz. Ja nie podkarmiam na zime bo w tamtym roku miałem z nawoci i redgrestu i z kwiatów hryzantowatych 32kg przybytku na wadze. Co sie rozchodzi o podkarmianie na czerw to zależy ile miodu zostawiłes po ostatnim miodobraniu. Jak rodzina ma 5kg zapasu to matka czerwi normalnie no i pyłek musi być. Sprawdz i ocen tak na oko ile zapasu maja. Pozdrawiam miły_marian

Jacety
Nieśmiały
Nieśmiały

Dzięki Marian za zainteresowanie wątkiem.
Już odpowiadam. Miód podbierałem w sumie w tym sezonie 2 razy. Drugi raz w drugiej połowie lipca. Miód wybrałem do zera, oczywiście z pominięciem ramek zaczerwionych. Od tamtej pory często i regularnie zaglądam do uli i niestety ramki są suche. Mieszkam na terenach które z powodu bardzo słabych ziem i wysokich cen nieruchomości przekształcają się z terenów rolniczych w mieszkalne. Nie uświadczysz tu nawłoci (przynajmniej w tym roku bo niedawno posadziłem sadzonki) a tym bardziej wrzosów. Zauważam że z pożytkami póżno letnimi jest u mnie bardzo słabo. Pszczoły same sobie nie naniosą towaru na zimę. Wogóle brak miodu i pyłku trochę mnie zaskakuje - może jest inna przyczyna aniżli brak pożytków, ale na chwilę obecną jestem za cienki by o tym pisać.
Tak więc w świetle powyższego jak mam postępować z podkarmianiem?
Dziękuję za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Jak masz teraz ułożone gniazda na zimę i chcesz podkarmiać, to licz się z tym, że znów te gniazda przed głównym zakarmianiem będziesz układał. Teraz dawaj co drugi dzień po 0,5l syropku 1:1, albo inwertu wieczorkiem. Matula powinna ładnie się rozczerwić. Zakarmianie główne na zimę to po 25 sierpnia. A o pyłek się teraz jeszcze nie bój. Naniosą sobie, a w przyszłym roku zastanów się głęboko nad magazynowaniem ramek z pierzgą. To skarb wart uwagi i pszczół i pszczelarza.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Jacety
Nieśmiały
Nieśmiały

Przed karmieniem zimowym mogę przeorganizować gniazdo - z tym nie ma problemu. Powiedź mi tylko ile powinno trwać mniej więcej takie podkarmianie na czerwienie syropem 1:1? Tzn. ile wykonać takich serii dla średniej rodziny? 10 serii co drugi dzień to 20 dni i 10 kg cukru na ul.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Do samego zakarmiania na zimę. Możesz skończyć kilka dni szybciej.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

finlandia
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: finlandia »

Witajcie w niedzielny poranek:)
Widzę, że teoretycznie jestem na podobnym etapie co Jacenty. Pszczoły i pożytki mam w podobnym stanie, czyli sucho... Pozwolicie więc, że też uważnie patrzę na Wasze porady:)
Miałem dziś wybierać ostatni miód(jeden ul ma co nieco zebrane). Pozostałe zaczynam delikatnie podkarmiać na czerwienie.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

finlandia Ja bym ten 1 ul co w nim jest odwirował i zaraz bym go podkarmił. Tak 05l na dobe. Bo kg cukru i 1l wody daje nam 1,65l syropu ale trzeba pamientać ze z kg cukru mamy 1kg miodu syropowego. A 1 słoik miodu to 30zł zależy jaki jest rejon. Jak niema pożytku z nawoci to trzeba podkarmiać na czerwienie matek. Bo teraz jak matka złoży jajeczko to ta pszczoła doczeka wiosny i bendzie znosiła pyłek i nektar z wierzby iwy i z klonów.Pozdrawiam miły_marian

finlandia
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: finlandia »

No i miodek zostawiłem. Było go może ze 2 kg.. mam wrażenie że przez ostatni tydzień go troszkę ubyło:) Teraz planowo mam tam zamiar przeglądać za 2 tygodnie (jestem niedzielnym pszczelarzem) wiec też spodziewam się, że może nic nie zastanę.. Czy po 20 sierpnia nie jest za późno na rozpoczęcie podkarmiania? Kiedyś przeczytałem w jakiejś książce ze do 15stego powinno być wręcz zakończone, ale tu czytam co innego i bardziej Wam wierze :)
Sorry Jacenty że sieję zamęt w Twoim temacie. Podziwiam, że tak w rok opanowałeś więcej wiedzy niż ja przez 30 lat statystowania przy dziadku. Prawdę mówiąc to dopiero po lekturze forum do pszczół staram się podchodzić z głową, a nie nawykami:)

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Jacety pisze:Przed karmieniem zimowym mogę przeorganizować gniazdo - z tym nie ma problemu. Powiedź mi tylko ile powinno trwać mniej więcej takie podkarmianie na czerwienie syropem 1:1? Tzn. ile wykonać takich serii dla średniej rodziny? 10 serii co drugi dzień to 20 dni i 10 kg cukru na ul.
Pozdrawiam.[/quote

dlaczego nie poczytasz postów postów do tyłu,tam fachowcy piszą że;zamawiasz ''inwert'',kurier przywozi,wiercisz otworki,odwracasz do góry dnem i pszczoły produkują ,,miód ,,od wiosny do wiosny-no z zimową przerwą

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Fred1, taki co tak robi, to nie pszczelarz tylko oszust. To tak jak sprzedać psią kupę za kiełbasę. Może i prosty człek takiego "miodu" nie rozpozna, za to inny pszczelarz tak. A inwert powinien być dla tych co późno z powodu na pożytki karmią pszczoły do zimowli, lub zajmują się odkladami i matkami. Sam karmię inwertem na zimę robiąc w dekielku dziurki, nie wiertłem, a igłą do wełnianych skarpet, a w tym sezonie miałem dobre osiągi rodzin pszczelich wożąc na pożytki. Czy jestem oszustem, że pszczoły trafiły na pożytek i pogodę? Pracuję zawodowo. Mam już kilkadziesiat rodzin produkcyjnych, którym poświęcam wolne chwile, a tych mam autentycznie mało, a mimo to nie narzekam. Czemu twoim zdaniem jest taki stereotyp, że jak ktoś kupuje inwert, to nie na zimę tylko, żeby kasy sobie nabić? Oszuści są i zawsze będą. Od nich trzeba być lepszym. i postępować uczciwie. To o czym napisałeś powyżej nie przyczynia się do poprawy opinii o Polskim pszczelarstwie. Przeciwnie. Sam nas pogrążasz. To tak jak z księżami pedofilami, o których kiedyś tak było głośno w telewizji, radiu i w gazetach. Czy wszyscy są tacy? Odpowiedz mi szczerze na te pytania, tylko zastanów się proszę nad tym, co napiszesz.

ODPOWIEDZ