Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli

Moderator: krzysglo

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: eryk.klemens »

Nie tak jak myślisz.
Ostatnio zmieniony 2018-10-25, 15:20 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: tikcop1 »

Witam

Panie Eryku dwie prośby
Ja nie znam niemieckiego ale z angielskim nie mam problemu. Czy może na YouTube istnieje kanał z filmami doktora gdzie lektor mówi po angielsku bądź są napisy? Próbowałem w ustawieniach automatyczne tłumaczenie ale sieczka wychodzi z tego.

Dwa co zrobić jak w ramce pracy jest 2cm poszytego już miodu a pod nim dopiero czerw trutowy? W drugiej rodzinie w tylnej części ramki trutowej odciągnęły sporo komórek pszczelich. U doktora na filmach zaś tylko pięknie pociągnięte komórki trutowe.

Z góry dziękuję jeśli zechce Pan mi coś doradzić jak postąpić z tym teraz. Pozdrawiam

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Dr Liebig publikuje w necie w j. Niemieckim …
Ostatnio zmieniony 2018-10-25, 15:20 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Świetnie, że pan zechciał przetłumaczyć. Może inne filmy w tym dr zechciał by pan również przetłumaczyć. Nie każdy zna niemiecki.

Co takiego jest w tej podkarmiaczce? Że ona szeroka czy z plastiku? Pszczoły się nie topią? Ja kupiłem 5l wiaderkowe z rantem. Wystarczyłoby mieć otwór w daszku (czop). Taka nie lepsza?

A co zrobić jak się przekarmi młode rodziny a nie ma się plastrów odrobionych aby odebrać z pokarmem i podmienić na puste do czerwienia? Dać na skraj gniazda węzę i dalej karmić licząc, że pszczoły wypchają pokarm ze środka na boki? Matki młode tegoroczne.

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

tikcop1 pisze:Świetnie, że pan zechciał przetłumaczyć. Może inne filmy w tym dr zechciał by pan również przetłumaczyć. Nie każdy zna niemiecki.

Co takiego jest
To nie jest w Polsce akceptowalne ...
Ostatnio zmieniony 2018-10-25, 15:19 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Ta dwuramkowa podkarmiaczka z plastiku nie ma pływaka? Gęsty to rozumiem 3:2? Czyli młode rodziny po skończeniu karmienia zimują na 8 ramkach, a podkarmiaczkę usuwa się z ula? Węza pomiędzy ramki czerwiu (ile 1, 2?) przy przekarmieniu plus dalej karmimy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi na moje dopytywania

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Napisałem,
Ostatnio zmieniony 2018-10-25, 15:18 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Co do mojego pierwszego użycia 85% KM z dozownikiem Liebiga to w książce nie ma ni słowa na temat temp 30st. Tak czy siak ja knot przyciąłem do połowy pod prognozowane przez ICM temp 25-30st. Reakcja pszczół była spokojna. Sprawdzałem na wyrywki przez kilka dni. Przed pierwszą dawką jedzenia specjalnie w każdej rodzinie poszukałem jaj/ larw. Pokarm brały dobrym tempem. Nie wiem może czerw kryty zabiłem ale z uli nie śmierdziało w ten piątek (to dobre kilkanaście dni po). Matki młode wszędzie a rodziny różne wiekowo ale dziękuje za uwagi. Nastraszyłem się tym blokowaniem poprzez zalanie gniazd stąd pytania co zrobić.

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Ksiązka to nie wszystko, o
Ostatnio zmieniony 2018-10-25, 15:18 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Czy mógłby Pan przetłumaczyć co Simon radził aby robić z tymi słabymi?

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

tikcop1 pisze:Czy mógłby Pan przetłumaczyć co Simon radził aby robić z tymi słabymi?
Jest napisane "Łatwe pszczelarstwo" dr G. Liebig str 168
Pozdrawiam

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: emka24 »

Na filmach dr Liebiga,Aumeier czy Simona nie widać by ich ule były wyposażone w poławiacze pyłku. Czy to znaczy ,że tam się pyłku nie pozyskuje?
emka24

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Dodatkowo nasuwa się parę uwag.

[ Dodano: 2018-12-21, 17:06 ]
Wybierając metodę gospodarki pasiecznej proponowaną przez dr Liebiga nie ma najmniejszej potrzeby zastanawiania się który matkę pokryje, gdy w tym procesie uczestniczy do 30 kawalerów? co to daje? Jeżeli 50% cech młoda matka dziedziczy po swojej matce, a tylko 10 % dziedziczonych cech mogą polepszyć trutnie to dla pszczelarza istotna jest selekcja pszczoły wg uzytecznych kryteriów tj:
na pierwszym miejscu łagodność
drugie skłonność do rójki
dopiero na trzecim miejscu miodność! (skąd i jakie trutnie nie ma najmniejszej potrzeby się tym zajmować)
Kto opanuje „Einfach imkern” dr Liebiga nauczy się wychowu matek a i selekcji, w praktyce stwierdzi, że w zupełności można bazować na własnej pszczole (w ocenie miodności rodzin pochodzenie matek pszczelich schodzi na dalszy plan)
W załączeniu slajd dr Liebiga ( zachęcam do nabycia poradnika „Łatwe pszczelarstwo” autorstwa dr Liebiga!) nazwy kolumn w kolejności: autor,rok badań,siła rodziny,skłonność do rójki,miodność,łagodność.( oczywiście B Bucchwast, C karnika)
Obrazek

Wnioski można sobie samemu sformułować
Pozdrawiam
Wesołych Świąt
Ps
Bełkot na temat selekcji doboru płciowego na polskich forach ma się dobrze

polbart
Stukacz
Stukacz

Post autor: polbart »

Szanowny i Drogi Eryku,

Nie wiem skąd te 10% dziedziczenia po trutniach.
Nie wiem czy to Twoje czy Liebiega?
Jeśli dbając o pogłowie pszczół nasycimy teren dobrymi trutniami, to rzecz jasna będziemy mieć lepsze pszczoły i dodatkowo pole do popisu w dalszej hodowli i selekcji matek z własnej pasieki.

Teraz osobiście Ci napisze bo Cie bardzo lubię.
Napiszę Ci co myślę.
Liebieg uratował Ci egzystencję na forum pszczelarskim.
Jedynie na tym.
W kółko powołując się na Niego, odnosisz się do dyskusji pszczelarzy na innych forach.
Tikcop zbłądził czytając co piszesz.
............................................................................................

Życzę Tobie i Całej Twojej Rodzinie Wesołych Świąt i Zdrowego Sympatycznego Nowego Nadchodzącego Roku,
Leszek

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Co do 10% wpływu trutni … jest to filozofia dr P. Aumeier (którą kolega nie darzy sympatią)

Życzę Błogosławionych Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i sukcesów w Nowym Roku
Eryk

[ Dodano: 2018-12-27, 17:24 ]
polbart pisze:Szanowny i Drogi Eryku,

.

Teraz osobiście Ci napisze bo Cie bardzo lubię.
Napiszę Ci co myślę.
Liebieg uratował Ci egzystencję na forum pszczelarskim.
Jedynie na tym.
W kółko powołując się na Niego, odnosisz się do dyskusji pszczelarzy na innych forach.
Tikcop zbłądził czytając co piszesz.
............................................................................................

Leszek
Na Tym Forum nie ma żadnej egzystencji, nikt tu nie pisze, prawdopodobnie nikogo nie interesuje co piszę – nie zauważyłeś, że nie ma już co czytać…
Odnośnie błądzenia, kto tu błądzi?. Po obejrzeniu filmów dr Liebiga (jeszcze trzeba zrozumieć) Twoje filmiki o pszczołach ciężko oglądać.
Tikcop pisze po studiowaniu dr Liebiga czego nie robi (bo nie potrzeba robić) z czasem napisze co w żadnym przypadku nie powinno się robić, a także co koniecznie należy wykonać aby mieć pszczoły. Wyjdzie że napisze co robisz niepotrzebnie, co nie robisz a powinno się wykonać …
Co do forów No cóż jest lament na brak wiedzy a ci którzy piszą uważają że przegonili kogoś z forum.. (np. Polanka dwóch wybitnych tylko pisze, a na forum które toleruje bluźnierstwa też są aktywni wybitni)
Podobno podróże kształcą, można skorzystać … Ostatnio słyszałem, że owszem podróże kształcą, ale wykształconych. Jedzie do Egiptu i z papierosem w gębie patrzy na piramidę i mówi: Ku..a, a jak to zbudowali … Niby zajmują się pszczelarstwem i piszą ku…a jak to jest z tą kopulacją … oczywiście u trutni …
Ja nie potrzebuję nikogo wyprowadzać z błędów.
Stosując metody dr Liebiga na jedną rodzinę na rok pracochłonność zamyka się w 5 godzinach, a straty zimowe rodzin do 5 % . Ma się wspaniałe efekty
Oczywiście nie ma potrzeby korzystać wtedy z Polskich wydawnictw … i porad fachowców bo to inna szkoła – zresztą nieakceptowalna
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ