Miodobrania 2013

Moderator: krzysglo

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Miodobrania 2013

Post autor: krzys_675 »

Witam wszystkich kolegów.
Chciałbym prosić kolegów i samemu podzielić się informacją na temat mojego pierwszego miodobrania w tym roku. Muszę stwierdzić niestety ,że jeśli chodzi o miody wczesne to zeszły rok był lepszy. Mniszek kwitł w moich okolicach mniej obficie- nie było żółtych łąk. Jabłonie co dziwne nie kwitły prawie wcale. Można było zaobserwować jedynie pojedyncze kwiaty na nich, gruszę i śliwy kwitły normalnie. Wcześniej pszczoły ładnie chodziły po wierzbach i klonach. Zaglądałem w niedziele do uli (wielkopolskie 10 r i WP) i w nadstawkach jest po kilka pełnych ramek ale jeszcze nie zasklepionych ale niestety nie we wszystkich. Mam zamiar w najbliższym czasie odebrać ten miód.
pozdrawiam

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

Post autor: kubikkroscienko »

Sztuka mówi, że powinien być zasklepiony w 2/3 ramki. Jednak zdarza się czasami tak, że pożytek wiosenny szybko sie kończy i ramki nie zostają zasklepione. Jednak nie świadczy to o tym, że miód ten nie jest dojrzały. Wyjmij taką ramkę z miodem i energicznie spróbuj strząsnąć z niej pszczoly. Równocześnie zwróć uwagę czy wylatuje przy trzepanięciu wodnisty nakrop z komórek. Jak nic nie kapie przy wsztrząśnięciu to taki miód możesz brać. Ja tak zrobiłem wczoraj u mnie bo zapowiadają ochłodzenie a miód zaczynały zasklepiać. Miód nie był całkowicie zasklepiony, ale jest dojrzały. Nie zapomnij zostawić zapasu bo ma być zimno. Odwirowując trochę miodu teraz możesz opanować początki nastroju rojowego w silnych rodzinach.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Zeby odebrać dojżały miód a tylko taki się wiruje to po ustaniu pozytku odczekać z 5 do6 dni zeby pszczoły dodały do niego wszystkie enzymy czyli wartosci bakteriobujcze bo miód prawdziwy leczy. Teraz rodzina przyniesie nektaru ale co przyniesie to i skonsumuję czerwiem ale niema ubytkuw. Jak kto ma wage pasieczną to doskonale wie co i jak kiedy można wirować dojzały miód. Pozdrawiam miły_marian

Kaczapokraka
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Kaczapokraka »

Ja również już po miodobraniu jednak jestem mile zaskoczony mniszek dopisał wyjątkowo dobrze na Podkarpaciu :)
Pozdrawiam

Colt
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Colt »

mily_marian pisze:Zeby odebrać dojżały miód a tylko taki się wiruje to po ustaniu pozytku odczekać z 5 do6 dni zeby pszczoły dodały do niego wszystkie enzymy czyli wartosci bakteriobujcze bo miód prawdziwy leczy. Teraz rodzina przyniesie nektaru ale co przyniesie to i skonsumuję czerwiem ale niema ubytkuw. Jak kto ma wage pasieczną to doskonale wie co i jak kiedy można wirować dojzały miód. Pozdrawiam miły_marian

mily_marian, mam nadstawki nie poszyte pełne mniszka od około czterech dni jest zimno pszczoły nic nie noszą nie chcę otwierać niepotrzebnie uli czy mogę te nadstawki zostawić jak doniosą jeszcze nektaru i zasklepią czy wirować takie jakie są . Nie zależy mi na szybkim miodobraniu mam czas a pogoda nie dopisuje co byście zrobili na moim miejscu czy taki miód nie zacznie krystalizować w plastrach

Pozdrawiam Colt

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Miód mniszkowy i z sadów nie krystalizuje się jak z rzepaku. Podomno do konca maja ma byc taka zimna pogoda to i z akacji bendą nici. Czyli jest czas na dojzewanie miodu i wirowanie. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Gilian »

Miód sady+mniszek też szybko krystalizuje. W ubiegłym roku gdy miałem podobnie jak Colt i zostawiłem trochę miodu mniszkowego w nadstawkach to póżniej po akacji 5 czerwca gdy wirowałem to pod starymi zasklepami była już krupa, to nie był problem bo wyleciało prawie wszysko z plastrów i spłyneło rozmieszane w póżniejszym rzadszym miodzie.
W pojemnikach po wirowaniu nie trzymam go długo, śpiszę się i rozlewam szybko w sloiki i z reguły po dwóch tygodniach jest skrystalizowany.
Co innego drugie miodobranie czyli akacja+malina, ten miód może stać miesiac czy dłużej nim skrystalizuje. Niestety chyba ten miodek mamy w tym roku z głowy z powodu pogody.
Ja wziąłem miód 20 maja, bez rewelacji, tyle co na smaka (5l/ przezimowaną rodzinę).
Myślę że kto nie wziął tydzień temu miodu majowego, to już go nie weżmie.
Słabsze rodziny przy tej zimnicy wyjedzą z nadstawki co tam było miodu.
Silne może nadstawek nie ogołocą ale po takim dłuższym ochłodzeniu, zostawione z miodem pójdą na bank w nastroje rojowe.

Colt
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Colt »

Panowie miałem smak na miód mniszkowy i sady na swoje potrzeby zabrałem z jednej rodziny 4 litry na próbę dziś zaczęły sklepić w innych , resztę zostawiam .

Pozdrawiam Colt

acalanthis
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: acalanthis »

Mam dwa pytania:

1. Czy w sytuacji gdy w sierpniu obficie u mnie kwitnie nawłoć, należy przeprowadzić w okolicach 25 sierpnia karmienie jesienne? Chciałbym odwirować nawłoć z końcem sierpnia i początkiem września, nie chcę zanieczyszczać miodu cukrem i nie chcę dokarmiać zbyt późno.

2. Jeśli chodzi o ul dadant - stojak - to czy wirujecie wyłącznie z nadstawek, czy również z gniazda?
Drugi rok pszczelarzenia!

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Jak msz obfity pożytek z nawoci to radził bym podzielić pasiekie na trzy czensci.Jedna czensć to podkarmiać w sierpniu tak zeby starczyło na wszystkie rodziny zapas cukru miodu a dwie czensci zeby zbierały nektar z nawoci i potem wirować. Ta czensć co dostanie cukier to można ze 3 korpusy im dać zeby nie zalwały gniazda żeby matka miała gdzie czerwić. A do miodni przenosiły cukier z nawocio i po miodobraniu porozdzielać na wszystkie rodziny po jednakowo. Przeczytaj moje posty; Jak zrobić dobry a tani odkład pszczeli; Ja tam dosc dokładnie opisuje to może ci się troche przyda moich rad. Pozdrawiam miły_marian

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Wznawiam temat Koledzy.
U mnie ten rok bedzie na zero. Na szczęście lipa pieknie kwitła i pozwoliła wyść bez strat. Powodów jest kilka. Zimowałem silne rodziny. Mniszek nie zawiódł ale pogody nie było, sady nie kwitły w okolicy, podczas kwitnienia akcji padało - no i ...pupa.
A jak u kolegów ?

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Gilian »

Miodu 1/3 tego co w normalnych latach. Jeszcze będę miał jedno miodobranie z nawłoci, ale to już nie zmieni zazdniczo tegorocznego bilansu który jest do niczego.

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: wrubel »

U mnie też bywało lepiej. Na rzepaku nie byliśmy. Przed akacją trochę wielokwiatu leśno-łąkowego. Akacja tragedia czyt. rozwojowo :( Lipa nie najgorzej :) może jeszcze coś przed zimą się odwiruje....

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Byłem dziś w lokalnym sklepie pszczelarskim po pokarm dla pszczół. Kolega prowadzący ten sklep opowiadał o różnych opiniach na temat miodności w tym roku - są podobno skrajne a nie ma średnich.

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

Post autor: kubikkroscienko »

Ja już odebrałem prawie 3x więcej miodu niż w zeszłym roku. Jeszcze mam jutro do odebrania spadź liściastą gdyż nie zdążyłem przed 5 dniowymi opadami. Teraz czekam na spadź iglastą - ciekawe czy będzie po tak obfitych opadach.

ODPOWIEDZ