karmienie na zimę, leczenie na warrozę

Moderator: krzysglo

luki5050
Stukacz Junior
Stukacz Junior

karmienie na zimę, leczenie na warrozę

Post autor: luki5050 »

Cześć w tym temacie chcę was zapytać czym najlepiej karmić pszczoły na zimę, w jakich ilościach i w jakim terminie. Drugie moje pytanie: w jakim terminie leczyć pszczoły na warrozę (będę leczył paskami) wiem, że leczy się po ostatnim miodobraniu, ale chciałbym znać mniej więcej konkretną datę i leczenia przeciwko warrozie i karmienia. Dla was to banalne, wiem ale ja nie wiem i przez to się pytam, żebym czegoś źle nie zrobił i przez to nie zginęły mi pszczoły. Mam nadzieję, że mnie rozumiecie. :):):)

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

To proste pszczoły jedzaód

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: wrubel »

Źle, to NA PEWNO zrobisz, jak włożysz do ula na zimę jakieś paski... Tego już dawno się nie robi!!!

Teraz powinieneś rozczerwić maksymalnie matki podając rzadki syrop po 0,5 litra co 2 dzień (stosunek wody do cukru 1;1). Z jaj złozonych teraz wygryzą sie pszczoły, które pójda do zimy i będą decydować o sile rodziny na wiosnę. Po drugie chodzi o to, żeby te właśnie pszczoły nie przerabiały pokarmu zimowego, gdyż nie będą tego mogły robić na wiosnę. Bo musisz wiedzieć że pokarm przerabiają najstarsze pszczoły (jest to ich ostatnia funkcja w rodzinie) i mogą to robić tylko raz w życiu. w związku z tym pokarm podany odpowiednio wcześnie przerobią stare pszczoły, które i tak zgina przed zimą a do zimowli pójdą pszczoły wygryzione w sierpniu, wrześniu, które pokarmu nie przerabiały. I O TO właśnie chodzi.
Czyli powinieneś zakarmianie rozpocząć pod koniec sierpnia a skończyć do 10-15 września.

Ja zakarmiam na zime w ilości 12 kg gotowego syropu (BeeGold lub Apiinvert) w ilości ok 12kg na rodzine zimującą na 9-10 ramkach wlkp. Te 12 kg daję w 3 dawkach co 4-5 dni aby dać pszczołom czas na spokojne przerobienie i rozmieszczenie pokarmu w gnieździe.

Leczenie warrozy. Odymiam Apiwarolem 3-4 razy w terminie wrzesień-październik w zależności od ilości osypu.

ODPOWIEDZ