Przygotowanie do zimy

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Arturo
Nieśmiały
Nieśmiały

Przygotowanie do zimy

Post autor: Arturo »

Chciałbym poprosić o radę , sytuacja jest następująca: skończyłem karmienie syropem cukrowym ok. 20.09 , rodzina żyje w ulu warszawskim poszerzanym na 12 ramkach (lato ) , w trakcie podawania syropu było jeszcze dużo czerwiu i efekt jest taki ,że syrop jest rozrzucony na 9 ramkach na każdej po 1 -1,5 kg , gniazdo zwykle zawężam do 5 ramek i tak byłoby i tym razem gdyby nie rozrzucone zapasy. Dwa tygodnie temu przeniosłem część ramek za zatwór licząc na to ,że przeniosą zapasy do gniazda niestety bez rezultatu. W tej chwili obsiadają na gęsto 5 ramek a w ulu jest 9. Jak sądzicie lepiej zostawić te 9 czy scieśnić do 5 ryzykując zbyt mało pokarmu ?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja bym radził zabrać te zbendne ramki a tylko 1 zostawić za zatwotem. Bo jak wiencej to one niechcą brać tych zapasów traktując ze to jest zimowy, ale jak zostawisz 1 to bendą brać i jak ją wybiorą to zabież i daj nastepno. Teraz jeszcze jest ciepło to bendo przenosić. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

w ulu korpusowym łatwiej byłoby ci doradzić, ale w warszawiaku jest trochę trudniej to zrobić, chodzi mi o to że jeśli ramka wisi za zatworem, to i tak pszczoły ją już potraktują jako zapas na zimę. Jeżeli ramka jest w nie typowym układzie np leżąca to pszczoły zapas z niej przeniosą bardzo szybko.
Zrób tak, jeśli pszczoły będą przenosić tak jak miły_marian radzi to zostaw a jeśli nie, to wyjmij skrajną beleczkę i ramkę z zapasem połóż na ramkach, pszczoły z leżącej ramki powinny zapas przenieść.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Boro »

Witam przepraszam że podpinam się pod temat , ale wydaje mi się podobny.Robiłem dziś przegląd rodzin tak ostatni raz przed zimą. A tutaj zaskoczenie w jednej rodzinie,która jest na 6 rameczkach w ulu wielkopolskim niema prawie pokarmu. Jest tylko na 1 ramce, tak do połowy z obu stron, na pozostałych 5 śladowe ilości.Co mogę teraz zrobić,jakieś spóżnione dokarmienie syropem cukrowym?????. Czy coś innego ,tylko co.Nie chcę brać ramek innym rodziną ani nie mam w zapasie.Proszę o radę .

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Jak niema pokarmu to wyrabowali a podkarmic to tylko inwerterem. Ale najlepiej to połoncztą rodzine z najsłabsza w twojej pasiece. Pozdrawiam miły_marian

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Boro »

Witam , kolego miły_marian pójdę za Twoją radą i spróbuję podkarmić je jeszcze inwertem.
A co do łączenia z inną rodziną.....ona jest silna, a to chyba był mój błąd, za mało je chyba podkarmiłem wcześniej .Po prostu za bardzo liczyłem na nawłoć,której w moim rejonie nie brakuje.W poprzednich latach po miodobraniu delikatnie je podkarmiałem , a resztę załatwiała nawłoć.

[ Dodano: 2013-10-27, 21:14 ]
Witam , koledzy czy to normalne że na dzień 27 pażdziernika niema w ulu, ani jednego jajeczka, ani czerwiu otwartego ani krytego. Mam ule kilka lat , ale nigdy tak póżno nie patrzyłem do ula.Koledzy jak to jest ????. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Aga1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Aga1 »

Mam ul wielkopolski obecnie 20 sierpnia jest w nim 10 ramek - 6 czerwiu krytego i 4 z zapasami .Na zimę chce zostawić 7 ramek .Będę karmić na zimę 25 sierpnia .Jak to zrobić
kiedy ująć te trzy ramki i kiedy?
Ostatecznie ma być siedem ramek na ile ramek mam dać pokarm 25 sierpnia?
(syrop cukrowy)

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

P co masz ujmować ramki, jak ujmniesz ramek to ograniczysz matkie w czerwieniu. Jak skonczysz podkarmianie to wtedy bendziesz wwiedział na ilu ramkach obsiadaja pszczoły i mozesz dac za zatwur ramkie z pokarmem i one już gotowy pokarm przeniosą do gniazda. Trzeba pamientać ze pszczoła jak się wygryzie się po 20 sierpnia to doczeka wiosny i nie wolno ograniczyc matki w czerwieniu bo osłabimy zimujące rodziny. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
Aga1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Aga1 »

Czyli 25 sierpnia mam zalać na zimę na 10 ramek tylko wstawić zatwór za siódmą ramką.
Pszczoły zaleją wszystko co mogą a potem przeniosą w miejsce wygryzionego czerwiu syrop za zatworu tak?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Troche zle mnie zrozumiałeś. Zakarmiać możesz małymy deawkamy do 10 wrzesnia zeby matka miała gdzie czerwić. Jak matka zaczerwi ramkie od deski po deskie czyli od góry na dół to wygryziona pszczoła z tej ramki obsiądzie 2 i puł ramki na czarno. Jak bys miał zaczerwine z 7 ramek to by trzeba by dołozyc jeszcze ramek. Po 10 wrzesbia zobaczysz ile ramek obsiadaja i ile jeszcze mają czerwiu i dopiero układa się gniazdo na zime, jak bendzie potrzeba wycofać ramki to dopiero po15 wrzesnia daje sie po jednej ramce za zatwór zeby przeniesli do gniazda i jak przeniosą to drugo daje się za zatwór.Jak się zimuje na jednym korpusie to na zime musi być 20cm pokarmu. Ja zimuje na 2 korpusach i ramek mam 8na 8 a w słabszych rodzinach 7 na 7. Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ