Ule Dadant

Moderator: krzysglo

lolol4
Stukacz
Stukacz

Ule Dadant

Post autor: lolol4 »

Proszę o poradę ile ramek trzeba zostawic na zimę, i czy brzegowe ramki - te ostatnie przed zatworem muszą być zapełnione czy mogą pozostać puste?

miśkownica
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: miśkownica »

Przepisowo 7-8 ale do tego trzeba uwzględnić siłę rodziny bo czasem więcej czasem mniej.

jozef
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: jozef »

nie ma na to przepisu ! ! ! !

ja mam w ulu 14 ramek i na zimę nie wyjmuje żadnych tylko stosuje dodatkową powałę

nie ma na to reguły

pozdrawiam jozef

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Bzz »

Witam,
z reguły ustalam na 7-6 ramek bez żadnych "zatworów" czy ociepleń, powałka w postaci foli, bezpośrednio na gnieździe i daszek - to w wiekowych ocieplanych dadantach. Dlaczego tak: zdarzało mi się pozostawiać b. silne rodziny na 8-9 ramkach, a w trakcie zimowli dochodziło do podziału - i jedna ze stron zwyczajnie osypywała się z głodu. Nieprzyjemny widok.
Natomiast w jednościennych z dennicą osiatkowaną, ul wypełniam od ścianki do ścianki ramkami, nawet z samą węzą (za/obok gniazda rzecz jasna)- głównie chodzi o to by wiatr zbytnio nie hulał wewnątrz ula, powałka zamyka całą konstrukcję na głucho.
Uważam iż pszczoły, w zasadzie już we wrześniu ustalają miejsce przyszłej zimowli, w październiku upewniam się robiąc kilku-sekundowy wgląd pod powałke, jak uznam że jest ok. to nie dotykam więcej tego ula do przedwiośnia.
Myślę, iż w tym wszystkim ważna jest też rasa pszczół, jaką posiadamy w ulach etc.. buckfast - będzie zajmował prawie całą przestrzeń gniazdową, krainka - "zawiśnie" pod zapasami. itd itd. Tak jak pisał wcześniej Józef - Nie ma na to reguły.
Pozdrawiam, bzz
locum plena apes, hortus animae sonat

lolol4
Stukacz
Stukacz

Czy 12 kg cukru na ul (7-8) ramek wystarczy na zime?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

To zależy ile zostawiłeś przd zakarmianiem i jak było u ciebie z nawocią. Jak zostawiłes zelazny zapas to jest wystarczający zapas. Pozdrawiam miły_marian

wama10
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: wama10 »

Czy 15 kg inwertu na rodzinę, zakarmioną do połowy września wystarczy pszczółkom do wiosny. Dodam, że tuż przed karmieniem musiałem odwirować to co uzbierały, bo był to miód spadziowy [czytając literaturę pszczelarską, autorzy podkreślają że należy obowiązkowo ją odwirowywać]. Dlatego chciałbym się zapytać czy 15 kg inwertu starczy im do wiosny. Ule są ocieplane jedyny mankament to taki że nie ujmowałem im ramek. Pozdrawiam

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: krzys_675 »

wama10 pisze:Ule są ocieplane jedyny mankament to taki że nie ujmowałem im ramek
Niech kolega jak najszybciej dopóki ciepło odbierze zbędne ramki i sprawdzi ilość pokarmu na tych pozostałych.
pozdr.

wama10
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: wama10 »

Przedwczoraj zajrzałem do uli i mogę pochwalić pszczółki, mimo iż nie zwężałem gniazd, skrajne plastry pozostawiły puste, wyciągnełem zbędne i wstawiłem zatwory. Teraz czekać wiosny, oby nadeszła szybciej niż w tym roku. Dziękuję i pozdrawiam

lolol4
Stukacz
Stukacz

Czy jeden skrajny pusty plaster może zostać na zimę, i cz Dadanty trzeba na zimę ocieplać? Dziękuje!

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

To zależy od siły rodziny jak jest na czarno obsiadana tak z 5 ramek to mozna nie ocieplać. Ale jak już w lutym matka zacznie czerwić to przymusowo trżeba ocieplić. Pszczoły mniej energji zużyją na ogrzanie czerwiu, a jak wiadomo musi być 34* ciepła wokuł czerwiu. Silna rodzina pszczela by sobie poradziła z tą teperaturą ale jak ocieplimy to mniej zużyją pokarmu i wiencej pszczół zajmnie się czewiem zamiast wytwarzaniem teperatury. Teraz skrajny plaster to jako zarwór może byc. Pozdrawiam miły_marian

lolol4
Stukacz
Stukacz

Koledzy wczoraj zajrzałem do oczek i w jednym jest taka sytuacja że pszczoły zasklepiły część wlotu. Poza tym widać w ulu martwe pszczoły. Co to może być?

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

o tej porze roku w każdym ulu na dennicy są martwe pszczoły, to jest normalne że część pszczół w środku zimy kończy swojego żywota, ale to że pszczoły zasklepiły cześć wylotu można sugerować, że to rodzina, albo jest słabsza od pozostałych, albo czuła, że ma za duże oczko. Jeśli chcesz zaspokoić swoją ciekawość to możesz to rodzinę podsłuchać przez cienki wężyk np. fi 8, głos prawidłowy to ciche jednostajne buczenie
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

lolol4
Stukacz
Stukacz

Rozmawiałem dzisiaj ze starym pszczelarzem , podobnie mi powiedział. Mało tego, mówił że oczko może być zasklepione jeszcze więcej, to zależy od siły rodziny i temperatury w ulu.
Dziękuję i Pozdrawiam.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Jan Magóra »

Szanowny kolego LOLOL4, W sprawie kitowania wylotka należy się cofnąć nawet do końca ubiegłego lata i wczesnej jesieni, a to z następującej przyczyny: Wówczas, to przestrzeń wylotka była zbyt duża w stosunku do siły rodziny pszczelej, znacz się, w ulu były przeciągi, czego pszczoły nie lubią. Bywa też tak, że niektóre rodziny mają skłonność do nadmiernego kitowania wszystkiego w ulu: ramek, ścian, zatworów i wylotka. Niektóre rodziny zabudowując wylotek, przy słabej rodzinie, bronią się przed rabunkiem. Zdarzają się przypadki, że kit pszczeli spływa po zewnętrznej części ula pod wylotkiem. Można to wykorzystać przez zeskrobywaniem kitu z ramek, beleczek itp. jako drobna dodatkowa forma zysku. Radze obecnie przy pomocy dłuta oczyścić wylotek /oczko/ z kitu, który może utrudnić pszczołom oblot wiosenny. Z pszczelarsklim pozdrowieniem
Pozdrawiam

Jan Magóra

ODPOWIEDZ