Dodawanie nadstawek

Moderator: krzysglo

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Dodawanie nadstawek

Post autor: wrubel »

Witam, niestety początkiem kwitnienia akacji muszę wyjechać na conajmniej 2 tygodnie a ponieważ baza akacjowa jest duża spodziewam się dobrego zbioru (jeśli pogoda pozwoli).
W związku z tym mam takie pytanie, czy moge od razu założyć dwie półnadstawki? Do tej pory dokładałem drugą w razie potrzeby. Ule wielkopolskie, jutro zjeżdżają z rzepaku. Dziekuje za podpowiedzi! Pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Teraz już bendzie ciepło jak bendzie akacja kwitnoć , to mozesz dać odrazu 2 nadstawki. Pozdrawiam miły_marian

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: wrubel »

Kol.Marianie dziekuje za odpowiedz. Pytałem bo kiedyś jak dałem od razu 2 połówki to w najwyższej były pojedyncze komórki z czerwiem, tak jakby pszczoły straciły kontakt z matką.
Ale w tym sezonie mam dobre, zeszłoroczne matki wiec mam nadzieje ze tak nie bedzie!
Pozdrawiam

mc_cieslik
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mc_cieslik »

witam, mam takie pytanie. Mam ule wlk, rodnia, krata odgrodowa, nadstawka w której jest już sporo miodu i na samej górze półnadstawka w której mam połowe ramek odbudowanych i połowę węzy. Chciałbym żeby mi pszczółki odbudowały węzę, czy mogę zamienić korpusy? tzn. półnadstawkę dać bezpośrednio na kratę, a korpus gdzie jest miód na półnadstawke? dziękuje za odpowiedź

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Mozesz dac ta połuwkie nad krate to benda szybciej budowac wezę. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

jeśli chcę by pszczoły odbudowały mi węzę w nadstawce to daję nawet na kilka dni pod kratę, czasami zdarza się że matka kilka ramek zaczerwi ale to nic
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Boro »

Witam.Koledzy mam odkład z 18 maja ,były cztery rameczki wielkopolskie,dokładałem ramki z węzą co parę dni. Ładnie odbudowały i teraz rodzinka jest na 12 ramkach ,na nich czerw jajeczka pyłek. I teraz chciałem zobaczyć jak to będzie z półnadstawką,nie miałem ramek z woszczyzną.więc dałem węzę 10 ramek.Półnadstawki były ponad tydzień i nie wzbudziły żadnego zainteresowania wśród pszczółek. Na ramkach są tylko pojedyncze pszczółki, żadnej odbudowy , a nawet troszkę ja gryza. I teraz dałem półnadstawkę na dół pod rodnię i niewiem czy to był dobry pomysł????. Może już jest za późno żeby jeszcze to wyciągły, w końcu odbudowały 8 ramek. Czy nie lepiej zabrać tą półnadstawkę i zostawić je w tym roku na tym jednym korpusie???.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Ja bym radził zabrac to połnadstawkie z dołu i da ja nad krare. Jak bendzie pożytek z lipy woskolistnej to bendą budować waze. O ile są u ciebiw lipy i jak bendzie u ciebie pogoda na nektarowanie lipy. Pozdrawiam miły_marian

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Kolego miły_marian zrobię tak jak radzisz , ale powiedz mi tak dla mojej wiedzy dlaczego nie powinno dawać się ramek z węzą pod rodnię???. A co do lipy to u mnie nie ma jej za dużo. Może półnadstawkę zabrać całkiem? Tak w ogóle to jak ją dałem na dół to chyba się to im nie spodobało ,bo były jakieś rozdrażnione i zrobił się straszny raban przed wlotkiem.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Boro. Jak się da ramki z wezą na sa dół to pszczoła zgryza tą wezę przy dolnej beleczce i potem przy wirowaniu ona się wyłamuje. A jak damy do góry to pszczoły nie zgryzają bo chcą zachowac ciogłosć ramki z dolnymy ramkamy choc jest krata. Ja bym ci radził tą pół nadstawkie zostawić u góry bo jak bendzie nakrop z lipy a pszczoła leci półtora kylometra w promieniu to znajdzie gdzieś tą lipe. Bo jak byś zabrał to nakrop muszą składać w rodni i by ograniczyły czerwienie matki. I za miesić bendziesz miał mniej pszczół, bo pszczoła żyje tylko 35dni w lecie, bo pszczoła jak się wygryzie koncem sierpnia i wrzesniowa to dożyje do wiosny do połowy maja. Pozdrawiam miły_marian

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Kolego miły_marian, przełożyłem ten pół korpus z powrotem na górę nad rodnię i niestety nic. Pszczółki w ogóle nie są zainteresowane przejściem na górę , a to już tydzień od tamtej niedzieli!!. Na całym dolnym dużym korpusie 12 rameczek z pszczółkami. Może to już za późno na odbudowę węzy????

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Na odbudowe wezy nie jest za puzno tylko trzeba przybytku nektarowego. Zobacz ile masz ramek czerwiu, moze masz puste ramki na dole to nie benda odciogac wezy.Moze zabierz z dwie puste ramki z dołu to bendą budować weze na góże. Pozdrawiam miły_marian

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Kolego na dole mam 5 ramek z czerwiem, na pozostałych są larwy jajeczka świeży nakrop i pyłek . Może udało by się wyciągnąć jedną rameczkę po wygryzionych pszczółkach. Ale juz tam czyszczą i może są już jajeczka Pomyślałem sobie jak by zrobił przekładankę z ramek, dać co drugą z gniazda do pól nadstawki .Tak żeby zwisała z pół nadstawki do połowy gniazda , a między nie ramki z pół nadstawki ?? A jak by troszkę odbudowały albo całkiem , to cofnę z powrotem rameczki niżej do gniazda , a te odbudowane zostaną w pół nadstawce.. Można tak zrobić???

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Mozesz tak zrobic ale jak odbuduja to niech matka zaczerwi i dopiero dasz ją do góry. A nadół dasz z góry zeby odbudowały i matka zaczerwi . Tak zmusisz zeby odbudowały weze i jak bendą młody czerw u góry to pszczoły bendą zmuszone ten czerw karmić i ogrzewac i zarazem budowac wezę. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

kolego z tego co czytam z twoich postów to wnioskuję, że chcesz na siłę zmusić pszczoły by Ci odbudowały ramki w nadstawce. Powiem Ci tak, pszczoła tego nie zrobi jeśli nie będzie jej w odpowiedniej sile w gnieździe, czyli nie będzie wisieć pod ramkami i nie będzie miała dopływu świeżego pokarmu, a że to jak domniemam jest to odkład to masz dodatkowy problem, taki że odkład dużo wolniej się rozwija niźli np. rójka.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ