Pytania przszczelarskiego nowicjusza

Moderator: krzysglo

Askaniusz92
Nieśmiały
Nieśmiały

Pytania przszczelarskiego nowicjusza

Post autor: Askaniusz92 »

Dzień dobry,
Od 3 tyg. jestem posiadaczem pierwszego ula. Ul wielkopolski + odkład 4 ramkowy i tego roczną matką. W sobotę 02.07.2016 wstawiłem im drugą ramkę z węzą do zabudowy.
Mam kilka pytań:

1. Czy przy przeglądach (raz na tydzień) należy wyszukiwać i zabijać trutnie ?
2. Czy wystarczy im syrop 1:1 0,5l na 24h czy warto kupić inwert ?
3. Pszczelarz od którego mam odkłady polecił mi podać środki na warrozę w sierpniu - czy mam to wykonać wcześniej ? Jaka jest najlepsza metoda i czy należy podać im środki przeciwko innym chorobom (jakie ?)
4. Pszczoły co kilka dni ok. godziny 15-17 robią się jakby nerwowe - sporo ich lata przed wylotkiem - nie tworzą brody na nim ale sporo ich lata przed ulem - jak tak robią poszerzam im wylotek do 3/4, gdy jest zimniej (np. <25st) wylotek mają 1/2

Z góry dziękuję za wszelkie porady. Będę dodawał tu swoje pytania aby nie tworzyć kilku tematów

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Podejzewam ze pracujesz zawodowo bo przeglondasz co tydzień . Pytasz czy zabijać trutnie to jak byś dzieciom zabił ojca bo młoda pszczoła jak widzi trutnia to czuje się bezpieczna a truteń też grzeje czerw. Na jesieni stara pszczoła wygoni trutnie bo już bendą zbyteczne, bo duzo jedzą pokarmu. Na dobe wystarczy 05l ale musisz dawać wezę bo zaleja gniazdo i matka nie bendzie miała gdzie składać jajeczka. Co do walki z warozą to sprubuj popryskac kokakolo ale czysto nie pepsy. Ale jak widziałes warozę na pszczole to tabletki apiwarolu co 4 dni i 4 razy . Młoda pszczoła w 10 dniu jak jest pogoda to robi oblot oczyszczający czyly wydziela z siebie kał i jest obrucona w strone wylotka zeby zapamientać skod wyleciała zeby spowrotem wrucić w to samo miejsce. Pozdrawiam miły_marian

Askaniusz92
Nieśmiały
Nieśmiały

Powiedziano mi że nie ma co przesadzać z przeglądami - lepiej żeby miały spokój - dlatego co tydzień.
Czyli na tą chwile dać sobie spokój z trutniami ? Czy istnieje jakiś okres gdzie trzeba je zabijać ?
Roztoczy na tą chwilę nie zauważyłem.
Co oznacza zwrot " sprubuj popryskac kokakolo ale czysto nie pepsy" ?
Teraz wiem że takie latanie przed ulem jest w porządku, dzięki!

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja pryskam co tydzień coca colo i jeszcze nie widziałem na czerwiu trutowym warozy. Pryskam zpryskiwaczem. Co do trutni to jak ich bendziesz zabijał to nowe bendą nalatywać bo truteń do każdej rodziny wejdzie bo pszczoły go wpuszczą. Pozdrawiam miły_marian

Askaniusz92
Nieśmiały
Nieśmiały

Kolejna sprawa:
dziś robiłem przegląd - na jednym plastrze jest dzika zabudowa - zbudowały drugi równoległy plaster. Ogólnie plastry są bardzo szerokie - na korpus wejdzie mi jeszcze 1 -2 ramka - łącznie będzie ich 8. Wycinać/ścinać plastry czy pozostawić tak jak jest. ramkę nr. 1 z węzą zabudowały i już ją zalewają - jest szeroka, ramkę nr 2 są w trakcie odbudowy, dziś dodałem im ramkę nr. 3, od razu na nią weszły i brały się za odbudowę.
Moje pytanie: czerw znajduje się tylko w centrum ramek - zajmuje ok 1/2 szerokości i wysokości ramki - czy to jest prawidłowe zachowanie ? Sporo miodu zalewają w góry (myślę że to dobrze). Martwi mnie ta dzika zabudowa i czerw.

ODPOWIEDZ