Osadzanie rojów(rójek)

Moderator: krzysglo

mały
Nieśmiały
Nieśmiały

Osadzanie rojów(rójek)

Post autor: mały »

witam.Zaczynam swoją przygodę z pszczołami i proszę o wyrozumiałość.Po sąsiedzku mam pszczelarza który w ubiegłym roku osadzał rój złapany w taki sposób że do dadana dał na przeciw wylotka dwie ramki z suszem a cały ul zapełnił węzą,wyjął co drugą beleczkę dał nadstawkę i sie nie odzywał tam przez cały(prawie) czerwiec,a potem zajżał i była cała nadstawka miodu a węza ślicznie odciągnięta równiutko i juz z zapasami i czerwiem.czy takie osadzanie można praktykowac czy też zbyt mocno to eksploatuje pszczoły.Pytam bo w ubiegłym roku dostałem 10 rodzin i wiem że będą rójki a więc i osadzanie ich w ulach.Pozdrawiam

a-d
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: a-d »

Rój jest bardzo pracowity. Ja też zawsze osadzam na węzie i daję drugi korpus w przypadku silnego roju. Pomiędzy korpusy zakładam kratę odgrodową.
a-d

cacek
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: cacek »

tak w tamtym roku mu sie udało bo rok był bardzo dobry i zbiory miodu były duże. ale moim zdaniem lepiej stopniowo jest dodawać węze rójce.
mirek

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Rójka jako naturalna sposób powiększania pasieki stwarza pszczelarzowi wiele kłopotów, wychodzi nie zawsze wtedy gdy pszczelarz chciałby. Jest zakłóceniem normalnej zaplanowanej przez pszczelarza pracy. Prawidłowo prowadzona gospodarka w pasiece powinna nie dopuścić do powstania rójek. Powiększenie ilości rodzin dokonuje się przez tworzenie w odpowiednio zaplanowanym okresie - odkładów i matek hodowlanych własnych lub zakupionych od znanych hodowców
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Odpowiadając korespondentowi "mały" można powiedzieć, że skoro sąsiad w opisany sposób postępuje i ma dobre wyniki to może w takich warunkach iodpowiednim czasie jest to dobra metoda osadzania rojów. Najlepiej by było nie dopuścić do rójki, ale w niektóre lata jest to bardzo trudne bo pęd pszczół do naturalnego rozmnażania jest wręcz przysłowiowy. Ja takiej metody osadzania rojów nie stosowałem. Pozdrawiam Pszczelarz 51.

mały
Nieśmiały
Nieśmiały

dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Nie dopisałem postu do końca że sąsiad tak jak ja zaczoł przygodę z pszczołami w ubiegłym roku i po prostu otrzymany od pszczelarza rój osadził w ten sposób pierwszy raz(z dobrym bardzo wynikiem). i mam kolejne pytanie czy na toczku normalne jest że chodzą po ziemi takie niemrawe pszczoły (na umarciu) jest ich jak dla mnie początkującego pszczelarza dosyć dużo (średnio około 2-3 na metrze kwadratowym)i kolejne pytanie mam na pasieczysku cztery puste ule(bez pszczół) z ramkami z suszem i wenzą i niekture z nadstawkami (wszystkie ramki puste i bez pyłku i miodu) za dnia te ule są nalatywane przez pszczołuy i to bardzo masowo (coś jak rabunek?) czy to są może zwiadowczynie (za dużo na mój gust) które szukają domów dla nowych rojów ) za następne odpowiedzi bardzo dziękuję.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: Osadzanie rojów(rójek)

Post autor: BoCiAnK »

mały pisze:witam.Zaczynam swoją przygodę z pszczołami i proszę o wyrozumiałość.Po sąsiedzku mam pszczelarza który w ubiegłym roku osadzał rój złapany w taki sposób że do dadana dał na przeciw wylotka dwie ramki z suszem a cały ul zapełnił węzą,wyjął co drugą beleczkę dał nadstawkę i sie nie odzywał tam przez cały(prawie) czerwiec,a potem zajżał i była cała nadstawka miodu a węza ślicznie odciągnięta równiutko i juz z zapasami i czerwiem.czy takie osadzanie można praktykowac czy też zbyt mocno to eksploatuje pszczoły.Pytam bo w ubiegłym roku dostałem 10 rodzin i wiem że będą rójki a więc i osadzanie ich w ulach.Pozdrawiam
Masz najlepszy przykład nie szukaj innych bo po co dodam tylko tyle że jezeli rój jest słabszy (mniejszy )możesz dodać 1-2 ramki czerwiu na wygryzieniu podkarmić je syropem 2 razy po litrze i dopiero dodać krate i nadstawke
....................................

[ Dodano: 2007-05-05, 17:13 ]
mały napisał ;;;; czy na toczku normalne jest że chodzą po ziemi takie niemrawe pszczoły (na umarciu) jest ich jak dla mnie początkującego pszczelarza dosyć dużo (średnio około 2-3 na metrze kwadratowym)i kolejne pytanie mam na pasieczysku cztery puste ule(bez pszczół) z ramkami z suszem i wenzą i niekture z nadstawkami (wszystkie ramki puste i bez pyłku i miodu) za dnia te ule są nalatywane przez pszczołuy i to bardzo masowo (coś jak rabunek?) czy to są może zwiadowczynie (za dużo na mój gust) które szukają domów dla nowych rojów ) za następne odpowiedzi bardzo dziękuję.
..............................
Tak czasami mormalne że pszczółki przylatują do ula zmęczone lub z ziębniete i nie trafiaja na mostek (wylotek ) wtedy chodzą po ziemi to nic złego jak by ich było więcej to co innego
Nigdy na pasiece nie trzymaj uli z ramkami w środku ;;Dlaczego ;;Nie wiesz czyje pszczoły zalatują do nich zasięg lotu pszczół to ponad 2 km a skąd wiesz czy jakiś sąsiad nie ma chorych rodzin odwiedzające ula pszczoły mogą przywlec Ci do takiego ula chorobe ,,Zgnilca ,grzybice ,Kiślice ,i wiele wiele innych Ty osadzisz póżniej roja i będziesz sie dziwił że coś z nim nie tak
Takich żeczy sie nie robi i radze Ci szybko powa mykać te ule ramki pochować ule wyczyścić i wydezynfekować i zamknąć wyloty

mały
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam kolejny raz .Nie zakładam nowego tematu tylko w tym proszę o kolejne podpowiedzi. Mam jedną rodzinę która mało ma pszczół i prawie wogule one nie wylatują z gniazda po zimie były one na 5 ramkach dadanowskich i latały dobrze a teraz zmniejszyłem gniazdo o jedną ramke .Mam też drugą rodzinę w kturej też wyloty pszczół nie sa duże(w porównaniu do innych moich 8 rodzin) czy muszę w tej pierwszej rodzinie znaleść matkę przed połączeniem tych rodzin czy wystarczy tylko spryskać mięta obie rodziny i tą słabszą przenieść do tej mocniejszej. Teraz jak skropić te rodziny czy wystarczy wyjąć beleczki i zraszaczem do kwiatów (dla ścisłośći nowym tylko do pszczół i wypażonym)roztworem miętowym spryskać pszczoły w obu ulach po wieżchu a potem łączyć czy robić to inaczej i czy ramki dołączanej rodziny muszę dawać w środek gniazda czy mogę odsunąć tylko matę i je dostawić do tamtych. Czy jak nie znajdę tej matki to jedna z matek zginie czy zginą obie ścięte przez pszczoły jednej i drugiej rodziny,wolał bym żeby zgineła matka rodziny słabszej.Ostatnie pytanie kiedy można dać nadstawkę (przy ilu ramkach gniazdowych) i jak zrobić by z boku gniazda była miodnia czy jak wyjmę matę dam zamiast niej zatwór i za nim wstawię do pełnego ramki z suszem to pszczoły przy dobrym pożytku nanoszą tam miodu czy matka przejdzie za zatwór i zaczerwi .Jeżeli dam nadstawkę to czy muszę dać kratę odgrodową by matka w niej nie czerwiła czy wyjmować wszystkie beleczki pod nadstawką czy tylko co drógą jak w nadstawce mam pełno ramek to czy pszczoły noszą miód po wszystkich po trochu czy też kolejno zapełniają ramki czy może w nadstawce dać tylko tyle ramek na miód co ramek pod nią gniazdowych . Pozdrawiam.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Teraz po przeczytaniu tego postu moge Ci dokładnie odpowiedzieć ale wpierw zacytuje wątki twoich wypowiedzi ;;;
Mały napisał ;pytanie czy na toczku normalne jest że chodzą po ziemi takie niemrawe pszczoły
......................
Wyżej opisałem Ci normalne zjawisko jakie często sie zdaża w pasiece Ale po dodaniu Twojego ostatniego postu

Mały napisał ; Mam jedną rodzinę która mało ma pszczół i prawie wogule one nie wylatują z gniazda po zimie były one na 5 ramkach dadanowskich i latały dobrze a teraz zmniejszyłem gniazdo o jedną ramke .Mam też drugą rodzinę w kturej też wyloty pszczół nie sa duże(w porównaniu do innych moich 8 rodzin) czy muszę w tej pierwszej rodzinie znaleść matkę
.........................
Przypuszczam po tych Twoich wypowiedziach że masz kolego w tych ulach NOSEMOZE
i połączenie jest konieczne włącznie z leczeniem i wymianą matki
Najlepiej zrobisz tak zadzwoń do jakiegoś chodowcy czy juz ma matki zapłodnione jak ma to kup jedną ale wpierw zniszcz obydwie stare matki (bo są zapewne zanosenmione ) połącz ule dodająć 1--2 ramki czerwiu na wygryzieniu dla wzmocnienia i za 5--7 dni po połączeniu poddaj nową matke (zniszcz wpierw mat--rat )
Kup se szpaczek Spirytusu 4 gówki czosnku wyciśnij z nich sok dodaj do Spirytusu i podkarmiaj małymi dawkami 05l syropu z dodatkiem 20ml Spirytusu co drugi dzień przez 10 dni

mały
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam .Mam pytanie odnośnie burzy i porywistych wiatrów.Czy pszczoły giną jak złapie je w terenie silna burza z gwałtownym wiatrem i deszczem?wczoraj pszczółki masowo wyleciały bo zaświeciło słońce i było gorąco i parno a zaraz po 1 h przyszła burza, czy może jak wszystko ucichnie to one schną i wracają .Pozdrawiam. :(

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

mały pisze:Witam .Mam pytanie odnośnie burzy i porywistych wiatrów.Czy pszczoły giną jak złapie je w terenie silna burza z gwałtownym wiatrem i deszczem?wczoraj pszczółki masowo wyleciały bo zaświeciło słońce i było gorąco i parno a zaraz po 1 h przyszła burza, czy może jak wszystko ucichnie to one schną i wracają .Pozdrawiam. :(
Wszystko w dużym stopniu zależy od długości i obfitości opadów a przede wszystkim od temperatury jaka jest bezpośrednio po burzy. Przy wysokiej temperaturze pszczoły szybko wysychają i są w stanie powrócić do ula, natomiast przy niskich temperaturach i zimnym porywistym wiatrem pszczoły giną. Radzę poobserwować rodziny pszczele po burzy i Kolega sam się przekona, że pszczoły w słoneczny ciepły dzień powracają do uli.

mały
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam.Ponowne pytanie .czy znajdę gdzieś zdjęcia i opisy ras pszczół.mam w moich 8 ulach rodziny szare a w 2 takie troszkę żółte.Jestem początkujący i przy pszczołach poruszam się powoli i ostrożnie coś jak słoń w porcelanie(tyle że nic nie tłucze chyba?) , i jak robię przegląd to przy tych 8 jest spokojnie i pszczoły latają nie atakując mnie a jak tylko zaglądam do tych 2 to odrazu bzzzzzzzzzz i chura .to uwarunkowanie genetyczne? Dodam że moje przeglądy ograniczają sie do odsunięcia dwuch ramek skrajnych i wstawienia węzy lub suszu. I kolejne pytanie czy dym z podkurzacza ma pszczoły uspokoić czy wystraszyć bo mi sie wydaje że jak dymu nie używam to one są spokojniejsze a jak pufne na ul to zaraz takie bzybzy. no i ponawiam pytanie z gurnego postu kiedy dać nadstawkę nad gniazdo czy oddzielać ją kratą i jak zrobić miodnię z boku gniazda w 16 ramkowym dadancie.

cacek
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: cacek »

co do tych zółtawych pszczół to też mam takie i odrazu chca atakowac i lataja koło mnie,a co do dymu to ja staram sie jak mniej u używać bo je bardziej to drażni ale mam podkurzacz zawsze pdręka żeby sie w razie czego ''ratowac''
mirek

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

mały pisze:Witam.Ponowne pytanie .czy znajdę gdzieś zdjęcia i opisy ras pszczół.mam w moich 8 ulach rodziny szare a w 2 takie troszkę żółte.Jestem początkujący i przy pszczołach poruszam się powoli i ostrożnie coś jak słoń w porcelanie(tyle że nic nie tłucze chyba?) , i jak robię przegląd to przy tych 8 jest spokojnie i pszczoły latają nie atakując mnie a jak tylko zaglądam do tych 2 to odrazu bzzzzzzzzzz i chura .to uwarunkowanie genetyczne? Dodam że moje przeglądy ograniczają sie do odsunięcia dwuch ramek skrajnych i wstawienia węzy lub suszu. I kolejne pytanie czy dym z podkurzacza ma pszczoły uspokoić czy wystraszyć bo mi sie wydaje że jak dymu nie używam to one są spokojniejsze a jak pufne na ul to zaraz takie bzybzy. no i ponawiam pytanie z gurnego postu kiedy dać nadstawkę nad gniazdo czy oddzielać ją kratą i jak zrobić miodnię z boku gniazda w 16 ramkowym dadancie.
Chcąc opisać rasy pszczół trzeba by napisać książkę. Radzę zakupić i przeczytać książkę o tytule „Hodowla pszczół” praca zbiorowa. Tam Kolega znajdzie bogatą wiedzę nie tylko na temat ras. Pszczoły złośliwe należy eliminować z pasieki zmieniając im matkę zakupioną od uczciwego hodowcy. Aby dym podkurzacza uspakajał a nie drażnił musi być z prawdziwego pruchna z drzew liściastych i nie zbyt gorący. Dymu tego nie należy także nadużywać. Miodnie od gniazda obojętnie czy ulokowaną jako nadstawkę czy z boku gniazda oddzielamy kratą odgrodową, chyba, że pszczelarz stosuje w miodni tylko ramki o bardzo pogrubionej zabudowie. Ale to nie zawsze powoduje, że matka nie zaczerwi je. Nigdy nie pracowałem w pasiece na ulach typu Dadant. Biorąc jednak pod uwagę wielkość ramek w typowym Dadancie, to myślę, że teraz gniazdo do czerwienia na 6 ramkach w zupełności powinno wystarczyć

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Masz opisane na mojej stronie http://www.pasiekaambrozja.pl/

Zablokowany