Jak przeprowadzić pszczoły z ula warszawskiego do innego.

Moderator: krzysglo

jk
Obserwator
Obserwator

Jak przeprowadzić pszczoły z ula warszawskiego do innego.

Post autor: jk »

Jestem "zielonym" pszczelarzem. Zazimowałem sześć uli na ramkach warszawskich poszerzonych. Moje ule nie nadają się do dalszej eksploatacji. Chciałbym rozwijać pasiekę w kierunku gospodarki wędrownej. Proszę o pomoc i sugestię jak się do tego zabrać. jk

Czesław
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Czesław »

W celu dostosowania stojaków na ramki warszawskie poszeżone MOŻNA dać wkładni do łączonych korpusów ale PPHU Tomasz Łysoń produkuje ule i elementy uli "Waszawski poszerzony" na bazie elementu ula wiielkopolskiego. To jego adres: www.lyson.com.pl e-meil: lyson@lyson.com.pl

mlody2000
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mlody2000 »

ja proponuję Ci abyś skontaktował się z inna firmą niż łysoń np. babik, sułkowski

Wiesiek W
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: Jak przeprowadzić pszczoły z ula warszawskiego do innego

Post autor: Wiesiek W »

jk pisze:Jestem "zielonym" pszczelarzem. Zazimowałem sześć uli na ramkach warszawskich poszerzonych. Moje ule nie nadają się do dalszej eksploatacji. Chciałbym rozwijać pasiekę w kierunku gospodarki wędrownej. Proszę o pomoc i sugestię jak się do tego zabrać. jk
Najpierw zdecyduj jaki chcesz mieć ul, musisz to zrobić sam bo każdy będzie proponował co innego (nie ma ula idealnego dla wszystkich). Jak już będziesz wiedział jaki ul to standardowo przesadź pszczoły, jeśli nie wiesz jak, to napisz ,ja albo ktoś inny opisze ci jak to zrobić, ale trzeba wiedzieć z jakiej ramki na jaką.

Wiesiek

Waldek
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Waldek »

Witam wszystkich. Ja też mam podobny problem. Mam kilka uli Warszawskich zwykłych i zamierzam przenieść pszczoły do ula Wielkopolskiego firmy Łysoń. Nie wiem jak to zrobić?

Awatar użytkownika
Bogand
Stukacz
Stukacz

Post autor: Bogand »

"Waldek" napisał: > Mam kilka uli Warszawskich zwykłych i zamierzam przenieść pszczoły do ula Wielkopolskiego firmy Łysoń. Nie wiem jak to zrobić? <

Ja kiedyś przesiedlałem pszczoły z Warszawskiegi zwykłego do ula Siejnickiego, to prawie to samo tylko ramka jest niższa o 30 mm. A zrobiłem to tak: Do zasiedlenia jednego ula Siejnickiego wykorzystałem dwa Warszawskie. Na wiosnę, w czasie kwitnienia mniszka, kiedy trzeba koniecznie poszerzać gniazda, do uli Warszawskich wstawiłem po siedem ramek Siejnickich. Przy ścianie czołowej ula (ocieplonej) pozostawiłem jedną ramkę, a resztę ramek ( siedem) odsunąłem pod ścianę tylną. Na beleczce górnej tej jednej ramki i na beleczce górnej pierwszej ramki z tych odsuniętych, powiesiłem w poprzek siedem ramek węzy (bo tylko tyle się mieści) ula Siejnickiego. Po dwóch czy trzech tygodniach, kiedy pszczoły odbudowały te ramki i matka je zaczerwiła, odstawiłem jeden ul Warszawski na bok, w to miejsce postawiłem Siejnicki, przniosłem do niego ramki Siejnickie i wszystkie pszczoły. Ramki Warszawskie bez pszczół ulokowałem w drugim ulu Warszawskim, z ktorego zabrałem bez pszczół odbudowane i zaczerwione ramki Siejnickie. W ten sposob w nowym Siejnickim ulu powstała mi normalna rodzina w dwóch korpusach po siedem ramek odbudowanych i zaczerwionych. Po uspokojeniu się roju, stwierdziłem że mają za ciasno więc uzupełniłe węzą do pełna oba korpusy. Ten drugi ul Warszawski zwykły też nic nie stracił bo w zabranych ramkach z pierwszego ula też było sporo czerwiu, miodu i pierzgi.
Jeżeli nie udało mi się zrozumiale opisać tych czynności prosze o następne pytania.
Pozdrawiam i życze pomyślnego przesiedlenia, tylko zastanawiam się po co? Ja powróciłem z powrotem do uli Warszawskich zwykłych, ale ze stała nadstawką z ramka o wielkości 1/3 Warszawskiego poszerzonego. Taki "dziwak" jest bardzo wygodny i można zabrać pszczołom każdą ilość miodu.

Emilmr.
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Jak przeprowadzić pszczoły z warszawskiego zw.

Post autor: Emilmr. »

Zrób tak: w maju złóż 2 korpusy wielkopolskie.Wyjmij ramke z czerwiem z warszawskiego i przypnij gumkami listewke odstępnikową z wielkopolskiego do górnej listewki ramki warszawskiej ,i zawieś w górnym korpusie. Zrób tak ze wszystkimi ramkami.Dodaj węze wielkopolską, a w miare gdy wygryzą się pszczoły z ramek warszawskich - usuwaj je z ula aby matka na nich nie czerwiła. To wszystko
Można w ten sam sposób robić odkłady z warszawskiego do wielkopolskiego.

[ Dodano: 2005-02-18, 11:05 ]
Należy pamiętać żeby nowy ul (jeżeli przekładamy całość) ustawić na miejscu starego, żeby pszczoły lotne nie błądziły.

NWK
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: NWK »

Przesiedlanie robimy wiosną,ale tylko wtedy,gdy jest już dostatecznie ciepło.Przenosi się w zasadzie tylko ramki z czerwiem,które należy w ciepłym pomieszczeniu przyciąć rozgrzanym nożem,dostosowując wymiary plastrów do formatu nowej ramki.Dla mocowania przeciąga się z obu ich stron kilka linii drutu ramkowego.Drut ten wyciąga się po kilku dniach,gdy pszczoły umocują plaster.Można także zastosować cienki szurek,który pszczoły zetną i wyniosą z ula.Plastrów z miodem nie przenosi się,należy odsklepić i poddać do osuszenia.Poza czerwiem przygotowuje się,zależnie od siły rodziny,ramki z woszczyzną do czerwienia i ramki z pyłkiem.Ul z pszczołami odsuwa się w celu ustawienia nowego dopiero po zakończeniu przycinania plastrów,które przenosi się w transportówce do pasieki i zaraz układa z nich nowe gniazdo.Pszczoły z wycofanych ze starego ula ramek najlepiej omiatać na pomost ustawiony przed wylotem nowego ula.W braku wziątku i zapasów przesiedlone rodziny należy kilkakrotnie podkarmić.
Pozdrawiam.

adik
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: adik »

Moim zdaniem, jeśli chcesz prowadzić gospodarkę wędrowną musisz mieć ule lekkie i poręczne, oczewiście korpusowe, np. wielkopolskie ze styropianu. Z doświadczenia mojego i wielu pszczelarzy radzę, abyś dennice i daszki robił z drewna, a reszta może być ze steropianu. Dennice szybko się niszczą, a daszki są za lekkie. Co do przekładania remek, to zgadzam się z Emilem Mr.. Będzie to dla Ciebie najprostsze rozwiązanie, skoro piszesz, że nie masz doświadczenia. Natomiast to co napisał NWK możesz stosować w każdym typie ramek i ula. Jest to dobra metoda, ale trzeba mieć troszkę doświadczenia. Jak nie spróbujesz to się nie nauczysz. Wypróbuj obydwa sposoby i sam wybierz dogodniejszy dla siebie. Powodzenia.

Waldek
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Waldek »

Dzięki za wszystkie wskazówki. Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to napisze. :grin:

zenek10
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Przesiedlanie pszczuł z ula do ula

Post autor: zenek10 »

w minionym roku miałem też ten problem przesiedlałem pszczoły z ula domowej produkcji do ula wielkopolskiego .Rozpoczołem operacje od zlapania matki i umieszczenia jej na ramce z węzą w izolatorze 3 ramkowym.Izolator wstawiłem do ula wielkopolskiego a wolne miejsce uzupełniłem ramkami z czerwiem z ula domowej produkcji. Po wygryzieniu się pszczuł ramki te usuwałem z ula wielkopolskiego zastępując je orginalnymi ramkami ula wielkopolskiego .Po 3 tyugodniach pszczoły były pszesie
dlone .

Czesław
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Czesław »

Witam!
Chciałem przedstawić mój sposób na przeprowadzenie pszczół z ula warszawskiego do innego.

W roku 2003 dostosowałem korpusy stojaków wielkopolskich na ramki warszawskie zwykłe.
Segmenty kompletowałem następująco:
- daszek
- powałka
- połowa korpusa wielkopolskiego z węzą
- cały korpus 26.0 cm
1.0 cm
- połowa korpusa 13.0 cm
----------
40.0 cm

- Pierścień dystansowy albo głęboka dennica 5.0 cm
---------
45.0 cm

Ramka warszawska zwykła 43,5x24,0 (27,5) ul 25.5 cm
Ramka wielkopolska 26,0x36,0 (39,3) ul 37.5 cm
-----------
Wkładka z wręgiem 12.0 cm
Dwie wkładki z wręgami po 6.0 cm

Korpusy (połowa korpusa i cały korpus) łączyłem z wkładkami ze styropianu oklejonymi płótnem pościelowo-wsypowym.
Od strony wewnętrznej utwardzałem lakierem spożywczym względnie płytami ze sklejki.
Wymiar wkładki:
37,5x43,5x12 lub 2x 37,5x43,5x6
Zamiast kraty odgrodowej stosuję między ramki listewki druciane.

W komplecie do gniazda zakładam 10 albo 9 ramek warszawskich zwykłych i każdą ilość nadsawki z ramkami wielkopolskimi.

We własnym zakresie wykonuję:
- dennico daszki
- powałko dennice (letnie)

Korpusy na 10 ramek warszawskich zwykłych o gabarytach zewnętrznych stojaka wielkopolskiego
`44,0x44,5x44,5 zewnętrzne
`44,0x39,5x25,5 wewnętrzne

Ściana czołowa i tylna ze styropianu twardego- 15 (9.0 cm + sklejka)
Ściany boczne z desek 2.5 albo 3.5 cm
Ściany łączę klejem i plastikowymi wkrętami do płyt gipsowych.

Pozdrawiam!

karol

Post autor: karol »

są dwie metody na przesiedlenie pszczół z ula do ula . Pierwasza metoda(myślę że lepsza) wyjmij wszystki pszczoły z ramkami do rojnicy poczekaj 2-3 dni i wsyp je bez ramek (zależy na jakie ule chcesz zamienić warszawskie poszeżane) jeżeli maszna tych ramkach miód to go odwiruj a jeżeli w ulu jest dużo czerwiu daj go do ula w którym mają być pszczoły (jeżeli sie da) a jak się nieda to go komuś daj albo zazięb. Musisz dać pszczołom 3-5 ramek z niepokrytym czerwiem. Druga metoda to musisz przesypać pszczoły z ula do ula dajesz 3-5 ramek z niepokrytym czerwiem usuwasz ul z miejsca w ktorym były pszczoły poddajesz nową matke i podkarmiasz przez kilka dni pszczoly.

amper

Post autor: amper »

PYTANIE!!!
Jak najłatwiej podzielić pszczoły przy czym je przełorzyć do uli innego typu.
Jeśli się nieda prosze o inne rozwiązanie.

Kinia

Post autor: Kinia »

:D :D :D :D :D :D :D :D

Zablokowany