Szerszenie i osy jako odwieczny wróg pszczół?

Moderator: krzysglo

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

jeśli nie strząsłeś pszczół z tej ramki i jeśli już ułożyłeś w tym ulu gniazdo na zimę to radziłbym ją wycofać ponieważ jest za słabo obsiadana przez pszczoły, a jeśli chodzi o osy to jest normalne że o tej porze roku pchają się do uli by ukraść małe co nieco
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oro54 »

Jeżeli ta ramka była tak obsiadana przez pszczoły jak na fotografii, to jest możliwe że osy kręcą się po ulu. Zdarza się, że jak rodziny są słabsze, szczególnie przy chłodniejszym dniu (około ośmiu, dziesięciu stopni temperatury powietrza) pszczoły przestają już strzec wylotek znacznie ograniczając swoją aktywność. Osy natomiast jeszcze nie. Ograniczyć to zjawisko możemy jedynie zmniejszając gniazdo, tak aby wszystkie ramki były obsiadane przez pszczoły na czarno oraz zwężając wylotki.
Z poważaniem oro54

glazek7777
Stukacz
Stukacz

Post autor: glazek7777 »

kfiatuś - to nie tak jak piszesz. Nasza pszczoła ani żadna inna nie jest w stanie zażądlić szerszenia bo ma hitynowy pancerz. W przypadku szerszeni podobnie jak os i pszczół rabunek wygląda tak samo - najpierw przylatuje zwiadowca szukający pokarmu jeśli skutecznie wejdzie i wyjdzie opity miodem wówczas przyprowadza następnego itd.
Właśnie nasze pszczoły posiadają instynkt obronny okłębiania napastnika bo żądło jest bezskuteczne. Walka jest na granicy śmierci, pszczoły okłębiają delikwenta i o ile pamiętam z Animal Płanet podnoszą temperaturę do 45 stop. Szerszeń ginie w temperaturze o 1 stop. niższej i to jest broń pszczółek.

Na marginesie pszczoły mam od 30 lat i nie miałem przypadku aby szerszenie zniszczyły mi choć jedną rodzinę. Nie ingerujmy w naturę ona istnieje od milionów lat i dobrze się miała. Pszczoła znaleziona w bursztynie różni się niewiele od naszej pszczółki - szerszenie wówczas też były - i niech sobie będą.
kamyk

daro

Pijany sszerszeń

Post autor: daro »

Szerszeń nie osa na miodek nie leci - leci na mięsko.No i nie wraca napity miodem, bo szerszenie miód mają w d....

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Pozdrówcie tego pana ode mnie...

robert-a
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: robert-a »

Szerszenie Azjatyckie tak są zabijane przez pszczoły tam zamieszkujące tak było to w programach naukowych. Program o pszczelarstwie jak pamiętam w tybecie (mnich pszczelarz jako bohater) w chinach gniazdo Szerszeni po gazowaniu zostało skonsumowane przez kliku panów przy piwku.

ODPOWIEDZ