Apiwarol

Moderator: krzysglo

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolega "Dominik" wymienia wyżej nazwę preparatu Apivar. Chciałem wyjaśnić, że są to paski plastikowe inkorporowane amitrazą. Skuteczność wysoka, zawiesza się w ulu na 6 tygodni późnym latem, w jesieni lub wiosną.
Producent "Biove".

Pozdrawiam Stanisław Z.

gutek603
Stukacz
Stukacz

Post autor: gutek603 »

Stanisław Zbieg pisze:Chciałem wyjaśnić, że są to paski plastikowe inkorporowane amitrazą.
Co to znaczy ? mistrzu Stanisławie
szukam i : Inkorporacja - zjawisko polegające na tworzeniu wyrazów złożonych zawierających orzeczenie i dopełnienie lub okolicznik. Możliwa jest inkorporacja zaimków, a także rzeczowników. Inkorporacja jest szczególnie częsta w językach polisyntetycznych, ale jej obecność w danym języku nie przesądza o jego polisyntetycznym charakterze.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Najprościej: w plastiku są takie mikrokapsułki z amitrazą, które pszczoły otwierają ocierając się o pasek.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

gutek603
Stukacz
Stukacz

A czy słyszeliście o takim środku, który nazywa sie "Mitac" to podobno też amitraza.

avico

Post autor: avico »

Mitac, Klartan, Bromfenwinfos i cała masa innych używanych w chałupniczo wykonywanych preparatach na warrozę.

Czemu pszczelarze nie tylko naruszają prawo, ale trują siebie i innych, a na dodatek uodparniają warrozę?
Przepis jasno i wyraźnie zakazuje i dopuszcza preparaty, a wszelka inna działalność ten przepis narusza. Podobnie jak pokątny handel nawet preparatami dopuszczonymi do stosowania.

birkut

Post autor: birkut »

kol. avico odpowiem Ci naz to pytanie niedawno gdy dałem link o uczonych amerykanskich którzy odkryli przyczyne masowego giniecia pszczół , to własnie Ty określiłes ich mianem idiotów, wiec jak my mamy wierzyć tym uczonym idiotom ze chcą dla nas dobrze dając nam swoje wypociny? - chocoaż jako ze ja jednak im wierzę wiec stosuje ich wynalazki

gutek603
Stukacz
Stukacz

Wracając do tytułu linku "Apiwarol" . Dlaczego ten środek warobójczy ma taki krótki okres gwarancji > "czytaj przydatnośi do spożycia" , to przypadek czy świadome działanie producenta. Na moich opakowaniach - ważny do 02.2011 . Załączona instrukcja zaleca dodatkowe stosowanie wiosną - kupić nowy ważny , czy dymić guwnianym, nie ważnym. Trochę to bezczelne ze strony BIOWETU.

avico

gutek603 pisze:Wracając do tytułu linku "Apiwarol" . Dlaczego ten środek warobójczy ma taki krótki okres gwarancji > "czytaj przydatnośi do spożycia" , to przypadek czy świadome działanie producenta. Na moich opakowaniach - ważny do 02.2011 . Załączona instrukcja zaleca dodatkowe stosowanie wiosną - kupić nowy ważny , czy dymić guwnianym, nie ważnym. Trochę to bezczelne ze strony BIOWETU.
Trudno odpowiedzieć na forum.
Musiałbyś podać datę produkcji, a jeżeli jej brak - odżałuj na znaczek i napisz do producenta zapytanie, a pamiętaj o najważniejszym - zawsze bierz imienną fakturę na leki. Jeżeli są nieskuteczne, lub pojawią się nadzwyczajne wydarzenia masz podstawę do reklamacji. Bez faktury nie masz szans.

kirkor
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kirkor »

Mam w pasiece kilka starszych uli w których nie mam możliwości kontroli osypu. Dzisiaj jeden w kolegów usiłował wmówić mi, że jak nie wyniosę na kartce posmarowanej tłuszczem z dennicy sparaliżowanej warroa to one po krótkim czasie wrócą do formy i ponownie wejdą na pszczoły. Moim zdanie kartka służy jedynie do kontroli, co się osypało. W ulotce apiwarolu jest napisane, ze warroa giną od 2 do 24 godzin. Co o tym sądzicie?
Inna kwestia to karencja na miód. W ulotce jest napisane 30 dni. Rozumiem, że po 30 dniach można rozpocząć produkcję miodu konsumpcyjnego. On uważa, że amitraza rozkłada sie w miodzie po 30 dniach. gdyby tak było to można by wirować miód następnego dnia po odymianiu. ważne aby go nie jeść przez 30 dni. To przecież bzdura. Co o tym sądzicie ? Pozdrawiam. wojtek

gutek603
Stukacz
Stukacz

Avico! przyjacielu drogi, mam wrażenie że cały czas próbujesz komuś dokopać, i nawet nie bez racji, ale może spróbujmy pogadać rzeczowo o problemach, które cały czs nam doskwierają, wypracujmy wspólny głos i dokopmy tym co trzeba, razem i skutcznie, a tak sobie na wzajem dokładamy kuksańce.

taktiktak
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: taktiktak »

gutek603 pisze:Wracając do tytułu linku "Apiwarol" . Dlaczego ten środek warobójczy ma taki krótki okres gwarancji > "czytaj przydatnośi do spożycia" , to przypadek czy świadome działanie producenta. Na moich opakowaniach - ważny do 02.2011 . Załączona instrukcja zaleca dodatkowe stosowanie wiosną - kupić nowy ważny , czy dymić guwnianym, nie ważnym. Trochę to bezczelne ze strony BIOWETU.
Okres ważności Apiwarolu jest chyba 5 lat od daty produkcji. Należy kupować "świerzy".
Jeśli kończy się okres ważności zaczynają sprzedawać w promocyjnej cenie, aby pozbyć się starych zapasów.

wycior
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: wycior »

Koledzy. dziś odymiłem apiwarolem ostatnie rodziny, tzn te, które 2 tyg. wczesniej miały jeszcZe czerw w kazdej postaci. Mam nadzieje że dziś krytego juz prawie nie było. Jak wspominałem stosuje jednokrotne odymianie po wyjęciu pasków z GABON. Mam jednak do Was zapytanie od kiedy VARROA JACOBSONI stała się DESTRUDTOR/ mimo że to ten sam..../Gdy walczyłem z tym samym 20-25 lat temu a wtedy już stosowano podobne metody i niejednokirotnie leki takie jak dziś - czyżbym coś przeoczył???

gutek603
Stukacz
Stukacz

taktiktak pisze:Okres ważności Apiwarolu jest chyba 5 lat od daty produkcji.
Chyba pomyliłeś z BYWAROLEM - paski

taktiktak
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: taktiktak »

Przepraszam.
Producent Apiwarolu na swojej stronie internetowej podał termin ważności 8 miesięcy.

avico

taktiktak pisze:Przepraszam.
Producent Apiwarolu na swojej stronie internetowej podał termin ważności 8 miesięcy.
Zapewne taki okres wynika z doświadczeń określających skuteczność Amitrazy. Jest ona używana od samego początku pojawienia się warrozy i z biegiem czasu jest skuteczność słabnie. Producent "przewiózł" się na paskach z amitrazą i tylko on wie jakimi sposobami uniknął procesów o odszkodowanie. Teraz ma pewność, że zawartość aktywnej amitrazy w ciągu 8 miesięcy jest stała i tyle podaje jako okres przydatności.
Pytanie - ilu pszczelarzy używa Apiwarolu przeterminowanego i "wzmacnianego" chałupniczo?

ODPOWIEDZ