Strona 1 z 1

strasznie zbieraja propolis

: 2013-04-23, 19:43
autor: Gilian
Poprawiam wczorajszy wpis wieczorny, robiony z dotykowej klawiatury tableta, kazdy kto czegoś takiego używa, wie jakie to urządzonko sprawia kłopoty przy pisaniu.
A więc jest tak:
Dwa dni temu uruchomilem topiarke sloneczna i pszczoly bardzo obsiadaja puste ramki z których wyciąłem woszczyznę. Najpierw myślałem że to jakieś resztki miodu nawłociowego pozostały na tych ramkach i je przywodzą. Ale nie to jest powodem, wczoraj w pasiece miałem to samo , po otwarciu starego pustego ula po dluzszej chwili jak wregi sie nagrzaly bylo tam mase pszczol. W południe gzieś tak przed 14 postaram się na moim videoblogu http://jeszczejedenpszczelarskiblog.blogspot.com/ zamieścić film bo w zyciu czegos takiego nie widzialem. Jedyne co przychodzi mi do glowy jako powod to opoznienie wegetacji drzew i brak naturalnych żywic. Otwórzcie stare puste ule pełne kitu , jestem bardzo ciekaw czy u was jest tak samo, ule muszą się nagrzać na słońcu, zimnego twardego kitu nie biorą. To niesamowite, że pszczoły tak bardzo pragną propolisu że tyle ich zamiast latać po pyłek, nektar na wierzby zlizuje go ze starych ramek i wręg, widocznie na tym etapie rozwoju rodzin jest to im najbardziej im potrzebne.

: 2013-04-24, 08:14
autor: Piotr Nowotnik
////

: 2013-04-24, 10:02
autor: minikron
Pobieranie starego propolisu to norma, nawet latem. Połóż kawałek kitu na daszku ula, to za 2 dni go nie bedzie.
Matki teraz intensywnie czerwia a do przygotowania komórek potrzebny jest propolis. Dużo potrzebnych komórek = duzo propolisu.

: 2013-04-24, 13:14
autor: Gilian
U mnie tak nie bywało, gdzieś tam może pojedyńcza pszczoła na starej ramce, beleczce, czy dłucie leżacym na ulu, nigdy nie było czarno od pszczoły na starych ramkach jak na poidle wiosną.
Zrobiłem film i zamieściłem na blogu, niestety pogoda zrobiła psikusa i nie było słońca, Pszczół jest zaledwie mały ułamek tego co wczoraj przy 23 i słońcu. Musicie do jutra gdy zrobię kolejny filmik (ma być słonecznie) mi uwierzyć że tak to właśnie wygląda, dziesiątki, setki pszczół obsiadających ramki i wręgi w starym ulu.

Odpowiadając Piotrkowi, jeżeli ul jest nie otwarty, pszczół tam NIE MA. Musi być slońce, otwarty ul i po 20minutach robi się plastyczny propolis które one pobierają.
Ule są moje, jeszcze do pażdziernika były w użyciu, nie mam żadnych chorób w pasiece i nie boję się że z nich coś przywleką.
Myślę że należy zbagatelizować zagrożenie higieniczne, chyba lepiej dla ich rozwoju aby pobierały ten propolis do woli skoro im jest tak bardzo potrzebny a drzewa jeszcze nie wydzielają żywic.

: 2013-04-24, 19:08
autor: minikron
Tylko mi się wydaje, czy w tych koszyczkach one mają coś białego (jasnego)?
Propolis raczej ciemny powinien być. Moze to kamerka przekłamuje kolory?

: 2013-04-24, 21:51
autor: Gilian
Procedura jest taka sama jak przy zbieraniu pylku, zgryzaja biora w gardziel i potem przezute przylepiaja do nog, dlugo to obserwowalem i jestem tego pewien. Obnoza kolrem faktycznie przypominaja wosk, ten efekt to chyba wplyw enzynow z gardzieli?

[ Dodano: 2013-04-25, 15:54 ]
Mam już ten dzisiejszy film na blogu. Teraz pytanie jaki jest dalszy los obnóży propolisowych? Czy składają na ramkach w oddzielne propolisowe komórki? Czy może do pieżgi dodają? A może wogóle ten propolis nie jest magazynowany tylko zbieraczka wędruje na ramkę na ktorej jest matka a pszczoły karmicielki zlizują im obnóża? Jak to jest?

: 2013-04-27, 19:50
autor: Jan Magóra
Szanowni koledzy, pszczelarze. Proponuję puste ule zamykać na głucho lub lutlampą opalić wnętrze ula z pozostałości poprzedniego gospodarzenia. Wówczas pszczoły nie będą poszukiwały pozostałości po poprzedniej rodzinie. Jest to wymóg zachowania higieny. Z pszczelarskim pozdrowieniem.