problem z szerszeniami

Moderator: krzysglo

sirwiz
Obserwator
Obserwator

problem z szerszeniami

Post autor: sirwiz »

Witam, nie jestem pszczelarzem, lecz nie bardzo wiem kto jak nie pszczelarze mogl by mi pomoc w probie lokalizacji gniazda szerszeni ....

Otoż mieszkam sobie w domku jednorodzinnym i przeżywam inwazje szerszeni, przylatuja sobie do bzów w żywopłocie i je konsumuja, to akurat nic bo nie sa agresywne, lecz sa na tych bzach w ilosciach ok 30 szt na jednym ... a jest cały żywopłot. Ale tam w sumie też mi nie wadza, bo maja mnie i psy ktore mam gdzies .....

Problem zaczyna sie w nocy, nie można zapalić swiatła na podwórku bo zlatuje sie tego cała chmara, ostatnio mialem ponad 20 sztuk na drzwiach w tym 2 łażace po klamce (od strony zewnetrzej oczywiscie) i to już zaczyna sie problem, kilka przegryzło się przez siatki zatrzymujące owady i wlecialo do okna (na szczescie bylo zamkniete ..).

I tu moje pytanie czy istnieje jakiś sposób lokalizowania gniazd, jaki jest zasieg tych owadów.. cokolwiek co mogło by mi sie przydać bo szukanie po omacku to ciezka sprawa, w domu ani bydynkach przydomowych gniazda nie ma, wiec trzeba szukac po lakach i drzewach, lecz może są jakieś sposoby ... fachowcy radzcie :)

Awatar użytkownika
pszczoła
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pszczoła »

Witam, jeżeli szerszeń przylatuje w nocy do światła to znaczy że gniazdo ma blisko (100-150 m). Ilości szerszeni w ciągu dnia w jednym miejscu też na to wskazują. Proponuję odwiedzić najbliższych sąsiadów lub spojrzeć w którą stronę zrywają się z tego bzu. Podobne sytuacje mam co roku z osami, które zlatują w pobliże uli, wystarczy trochę poobserwować i można wywnioskować gdzie mogą się gnieździć.

an500
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: an500 »

Butelki po napojach 1,5l z zawartoscia starego kompotu i piwa zalatwia Twe problemy- wystarczy je rozwiesic.

panew
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: panew »

an500 pisze:Butelki po napojach 1,5l z zawartoscia starego kompotu i piwa zalatwia Twe problemy- wystarczy je rozwiesic.

Witam
Ale czy przy okazji nie powpadają w ta pułapke pszczoły?
Myjcie owoce zakazane

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

panew pisze:
an500 pisze:Butelki po napojach 1,5l z zawartoscia starego kompotu i piwa zalatwia Twe problemy- wystarczy je rozwiesic.
Ale czy przy okazji nie powpadają w ta pułapke pszczoły?
Sfermentowane piwo nie jest atrakcją dla pszczół. Natomiast tym napojem bardzo interesują się osy a także i szerszenie. Dla lepszego i całkowitego zniszcenia tych owadów, które już znajdą się butelkach, butelki powinny posiadać nakrętki z otworami, w które wciskamy krótkie rurki, przez które przecisną się wchodzące do środka osy czy szerszenie, ale rurki te utrudnią im znalezienie wyiścia na zewnątrz butelki.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

panew
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: panew »

Ok
Dzięki za rade
Jednak zdecyduje sie chyba na kompot bo mi piwa będzie szkoda. :)

Pozdrawiam
Myjcie owoce zakazane

Zablokowany