Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gospodarka pasieczna
Autor Wiadomość
Norwidus 
Obserwator

Wysłany: 2009-05-02, 21:36   Gospodarka pasieczna

Na zimę wyjęłam ramki z węzą żeby przechować do wiosny i mieć na uzupełnienie gniazda ale niestety spleśniały mi a na dodatek część zżerły mi barciaki . Założyłam nową węzę i wstawiłam do ula ale teraz widzę że pszczoły nadrabiają głębsze garnuszki tam gdzie obok jest nie nadrobiona ramka jak z tego wybrnąć inie zepsuć wszystkiego

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2009-05-02, 21:45   Re: Gospodarka pasieczna

Norwidus napisał/a:
jak z tego wybrnąć inie zepsuć wszystkiego

Do puki będziesz dodawał ramki z węza wstaw ramko pracy tam Ci będą budowały robotę trutową a nie niszczyły ramek
zamiast ramki pracy możesz wstawić pół nadstawkę w części z wprawioną węzą będziesz miał miodek a pod ramkiem trutową robotę co trzeba wycinać co jakiś czas

Norwidus 
Obserwator

Wysłany: 2009-05-02, 22:08   

to wtym roku nie będzie pszczół tylko trutnie?

Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-05-03, 07:15   

Trutniobarany :701:

Norwidus 
Obserwator

Wysłany: 2009-05-17, 10:05   

Moja pasieka składa się z jednego ula zasiedlonego wspaniałymi pszczółkami ,reszta uli jest pusta ,ponieważ nie mam czasu na pracę przy większej ilości .stają się one dla mnie coraz większą pasją są wspaniałe posłuszne i pracowite ,ale ja popełniam wiele błędów i tak jak pytałam wyżej aby mieć gotowe ramki na wiosnę -nie udało się przechować ich na strychu więc teraz pszczoły muszą nadrabiać od węzy garnuszki a tu wszystko kwitnie i nie ma gdzie składać miodku. jak przechować ramki przez zimę żeby nie spleśniały lub nie zjadły barciaki?

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-05-17, 10:59   

Ramki przez zimę przechowywać w suchym miejscu (może być strych), przechowywane ramki nie powinny się ze sobą stykać to barciaki nie będą mogły zakładać oprzędów. raz w miesiącu skontrolować czy wszystko w porządku. w ramkach nie powinno być pierzgi bo spleśnieje.

zegaj 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-05-17, 21:30   

To w Lubuskiem zamiast trutni macie trutniobarany panie Radek. Kultura na tym forum też obowiązuje.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2009-05-17, 21:49   

ramki z pierzgą tez mozna przechowywać muszą byc luzno zawieszane i posypane cukrem pudrem . Pozdrawiam miły_marian

Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-05-18, 08:27   

Przepraszam kol. Zegaj....nie miałem nic złego na myśli :685: :685: tylko te DARMOZJADY strasznie denerwują mnie co roku.................... :702: :702: :702: :702: :702: :702:

Norwidus 
Obserwator

Wysłany: 2009-05-26, 20:00   

zajmuję się pszczołami dopiero od dwóch lat trochę korzystałam z książek a teraz głównie obserwuję i to jest wspaniałe .Wszystkie trutnie wycięłam nawet nie było ich dużo po godzinie wszystkie już leżały przed ulem .Pszczoły bardzo lubią porządek .wycięłam też do połowy zbudowane mateczniki .Jak długo wylęga się matka gdybym je zostawiła i co dalej

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-05-26, 21:02   

matka od jajeczka do wyklucia potrzebuje 16 dni. ale zanim by się wykluła to poszła by rójka ze starą matką. młoda matka po wykluciu poleciałaby na lot godowy i po kilku dniach zaczęła by czerwić

Norwidus 
Obserwator

Wysłany: 2009-08-17, 21:09   

pszczoły tego lata były nad wyraz agresywne .Może przyczyniła się do tego deszczowa i chłodna pogoda czyli brak pokarmu ,może dlatego że z jakiegoś powodu udrożniły górny wylotek i było więcej pszczół strażniczek

adriannos 
Starszy Stukacz
Pszczoły znam od 6-roku życia. Teraz to moja pasja

Wysłany: 2009-08-18, 15:35   

W naszych pasiekach też były poddenerwowane, ale nie ma co sę dziwić. Człowiek też jest zły, jak jest głodny. Jeśli chodzi o żądlenia, to tylko Vigor-ki wujka mnie dopadły, jak podbieraliśmy miód na gryce. No i jeszcze krainki pszczelarza od którego dostałem czerwiącą matkę do drugiego ula. Z tym że to drugie to przez nieuwagę -> deodorant+spacer przy ulach=szukanie octu na rany.

Peter 
Stukacz
Beekeeper

Wysłany: 2009-08-18, 15:54   

Drodzy Koledzy, takie przypadki są nie tylko u Was, zła pogoda na większych pożytkach, być może duża ilośc rójek to przyczyny czemu pszczoły są złe, w mojej pasiece też zdarzaly się duże ilości użądleń, nikt nic na to nie poradzi, wiele rzy wymieniałem matki i nic, te deoderanty to takie głupie błęy, nie należy się tym przejmować, najważniejsze jest teraz to, żeby w spokoju przygotowywać pszczoły do zimowli.

adriannos 
Starszy Stukacz
Pszczoły znam od 6-roku życia. Teraz to moja pasja

Wysłany: 2009-08-18, 16:36   

Święta prawda. Karmienie, leki, ostatnie przeglądy, przygotowanie rodzin do zimy. No a potem tylko modlitwa, żeby na wiosnę były w sile i żeby rok 2010 był obfitszy niż ten co jest teraz.

Odpowiedz do tematu