Porada

Moderator: krzysglo

std
Obserwator
Obserwator

Porada

Post autor: std »

Jestem włascicielem 40-o ulowej pasieki (ule wielkopolskie). W tym roku zamierzam zakupić ule (ok. 20 szt.), które umozliwiłyby mi prowadzenie pasieki wędrownej. Proszę o wasze rady i opinie na ten temat. Jakie ule mi radzicie? A jakie odradzacie? Moze macie jakies fajne adresy stron www? Proszę o odpowiedzi z waszej strony. Pozdrawiam

avico

Post autor: avico »

Skoro masz ten typ ula, to chyba nie ma sensu dokonywanie zmian. Wyjątek satnowi profesjonalne zajęcie się pszczołami na znaczną skalę. Przy kilkuset ulach z czasem znajdziesz kupca na wielkopolskie. Radzić jaki typ ula kupić, to tak, jakby doradzać jaki kupić samochód. Światowym standardem jest Langstroth (wersja amerykańska), do którego na całym świecie jest produkowany sprzęt zmechanizowany. Później wszelkie inne w typie 1/2 dadanta. Moim zdaniem ramka krótsza niż 40 cm. nie jest właściwa. Jednak to moje zdanie i nic więcej. Są pszczelarze doskonale radzący sobie z każdym typem ula. Nie szukaj porad u pszczelarzy mających mniej niż 100 rodzin. Powędruj po kraju po pasiekach pszczelarzy wędrowców, apipolowców i tych stacjonarnych. Musisz sam wybrać.
Warto porozmawiać z kolegami z rejonu Poznania. Tam jest wielu mniej lub bardziej oficjalnych producentów uli. Ewentualnie jakiś "złota rączka" wiejski stolarz. Duże i renomowane firmy mają swoje internetowe ofery, ale mają też ogromne koszty i ceny nie są za bardzo przystępne. Chyba, że samemu zaczniesz coś robić. Jednak jeszcze raz sugeruję wycieczki do pszczelarz zawodowców.

mlody2000
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mlody2000 »

ja propomowałbym Ci ule wielkopolskie bez nadstawki od babika sam posiadam ule od babika i jestem z nich bardzo zadowolony

kleks.paluki
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: kleks.paluki »

Znam pszczelarza co ma 100 pni i 75 lat i sobie radzi z ulami wielkoposkimi (mieszka w północnej wielkoposce). Jecz on mi radzi przed powiększeniem pasieki bym się przesiadł na ostrowską, inni namawiają na 1/2 dadanta. Z wielkopolskich łatwiej przesiąść się na ostrowską. Ule można kupić w Pomorsko-Kujawskim Związku Pszczelarzy, ul. Hetmańska 38 w Bydgoszczy, są to poliuretany - ceny godne rozważenia.

wocker
Obserwator
Obserwator

Post autor: wocker »

co sdzicie o dokarmianiu pszcuB na zime syropem z burakow zamiast syropem z cukru

Patti86

Post autor: Patti86 »

wocker pisze:co sdzicie o dokarmianiu pszcuB na zime syropem z burakow zamiast syropem z cukru
Dobre na ostatnią wieczerze.

karol

Post autor: karol »

Ja radziłbym ule wielokorpusowe .Przy bardzo silnych rodzinach dodawanie nowych korpusów stanowi duże szanse na możliwość uzyskania dużej ilości miodu.

karol

Post autor: karol »

Ja radziłbym ule wielokorpusowe .Przy bardzo silnych rodzinach dodawanie nowych korpusów stanowi duże szanse na możliwość uzyskania dużej ilości miodu.

martina51
Obserwator
Obserwator

Post autor: martina51 »

Jak się założy kratę odgrodową to pszczoły nie składają miodu w miodni tylko w nadstawce. Dlaczego i co zrobić, żeby pszczoły składały miód w miodni? Odpowiedzi składajcie na adres martina51@op.pl. Z góry dziękuje!

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Coś mi się widzi że Ci się pomyliła miodnia z rodnią

Zablokowany