Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator
2010-11-01, 22:57
Hodowla pszczół
Autor Wiadomość
cudny90
Obserwator

Wysłany: 2010-10-31, 19:24   Hodowla pszczół

Witam, na początku chciałbym się przywitać - to mój pierwszy post na tym forum.

Jestem studentem i wpadłem na pomysł, aby założyć sobie własny ul na własne potrzeby.

Nie mam zielonego pojęcia o pszczołach ulach, dlatego pozwolę sobie zadać kilka pytań. ( Conieco czytałem już na tym forum )

1. Ile miodu jestem w stanie zebrać z jednego ula powiedzmy przez całe lato ( czy np. ile miodu na miesiąc - nie wiem jak to się zbiera :) )

2. Czy ul wymaga dużo czasu, tzn. pielęgnacja, czyszczenie, karmienie itp. ?

3. Jeśli zdecydowałbym się na ul, jaki jest koszt ula? W przyszłości pewnie bym sobie zrobił swój, ale jeśli na początek chciałbym kupić powiedzmy jakiś prosty, przyjazny w nauce. Pszczoły kupiłbym pewnie u znajomego pszczelarza.

4. Ile pszczół bym musiał mieć w jednym ulu? :) Liczy się to na rodziny, ale ile mniej więcej pszczół ma rodzina i ile rodzin musiałbym mieć?

Proszę o pomoc, jestem poważnie zainteresowany pszczołami.

Jeśli chodzi o ilość miodu to powiedzmy chciałbym mieć tak no .. z litr na 2 miesiące... Da radę?

Mieszkam na wsi, mam ogród więc problemów "sanitarnych" nie powinno być :)

Pozdrawiam,
Adam.

marcowka 
Obserwator

Wysłany: 2010-10-31, 20:32   

Witam po pytaniach widać że raczkujesz dopiero w interesowaniu się pszczelarstwem :687: ale to fajnie że masz przed sobą jakiś cel i zainteresowania swoje kierujesz w tą stronę.
Postaram ci się odpowiedzieć na Twoje pytania.

ad 1. Ilość miodu zależy od wielu czynników między innymi od pożytków w okolicy, kondycji zdrowotnej i odpowiednio prowadzonej gospodarki - zachęcam do poczytania "Gospodarka pasieczna" Wandy Ostrowskiej
ad 2 Sam ul może nie wymaga wiele czasu :704: ale zajmowaniu się pszczołami już trochę czasu trzeba poświęcić. Są osoby które zajmują się kilkuset ulami - ale to już zawodowo.
ad 3 Cenę uli sprawdz np na Allegro lub u konkretnych producentów np. Sułkowski, Łysoń itd. około 200 - 350 zł.
ad 4 Ul to dom dla pszczół. Z reguły jest to dom jednorodzinny. Rodzina to jedna matka (składa jajeczka około 2000 dziennie w sezonie )+robotnice wykonują wszystkie prace w ulu i poza nim) + trutnie (samce) ale tylko w okresie wiosenno -letnio jesiennym.
W ulu możesz mieć w różnym okresie roku różną ilość pszczół.
gdybyś kupował odkład to około 15000 osobników będziesz miał.
W normalnej rodzinie jest około kilkadziesiąt tysięcy pszczół.

Mogę Ci poradzić abyś wybrał się do jakiegoś pszczelarza w swojej okolicy aby na żywo to wszystko zobaczyć i nawiązać z nim kontakt bo dziedzina ta jest szeroka ale bardzo ciekawa .

Idzie zima więc jeśli zamierzasz się tym interesować poczytaj na ten temat bo jest naprawdę bardzo dużo informacji czy to na tym forum czy np http://pasiekaambrozja.pl/forum

Życzę wytrwałości.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-10-31, 20:50   

najpierw poleciłbym Ci przeczytać np '' Gospodarkę pasieczną '' pani Wandy Ostrowskiej jest ona najlepiej napisana, po tej lekturze będziesz miał jako takie rozeznanie w pracach pasiecznych

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-31, 21:29   

Według mnie lepiej napisana i znacznie lepsza jest książka "Pszczelarstwo na Białostocczyźnie" W. Ostrowska i R. Żukowski.
Bardziej komunikatywna i sensowna.

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-10-31, 21:30   

ja patrząc powyżej monitora widzę;miesięcznik z 34-roku,biblia gdańskie i zagraniczne wydaw.kapitał drugi tom,hodowla pszczół wyd. 62rok to wszystko się jakoś łączy

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2010-11-01, 11:04   

Cudny przy 1 rodzinie nie bendziesz miał roboty no tak na 10 dni tylko 45min. bo bendziesz ciekawy jak tak znosza nektar i pyłek ile jest czerwiu czy dołożyc ramkie z wezą albo ramkie pracy na wyłapywanie warozy. Jak bys miał silna rodzine i w okolicy duzo kwiatów sadów rzepaków akacji lip nawoci. To tak przez sezon mozna zrobic 3 wirowania a z 1 wirowania tak z12kg miodu ale to juz trzeba miec troche doswiadczenia i praktyki. Pszczoła leczy choroby Bo zjadając miód pyłek i propolis to zyje się do setki. Ja jeszcze nie chorowałem na grype niewiem jakie są jej objawy. Jak bendziesz miał pszczoły to też nie bendziesz chorował. Pozdrawiam miły_marian

kriskros 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-11-01, 14:50   

Witaj cudny90:

polecam zatem Tobie kurs który wyjaśni CI wszystko , sam taki ukończyłem łącznie z egzaminem końcowym.
Jest możliwość zakwaterowania:

http://www.pszczoly.szcze...lenia&Itemid=19

"...W kursie mogą uczestniczyć pszczelarze zrzeszeni w Związku, jak i nie zrzeszeni.

Kurs organizowany jest z środków budżetu państwa i Komisji Europejskiej i jest refundowany. ..."

http://www.pszczoly.szcze...lenia&Itemid=19

nie przerażaj się tym że jego nazwa to "kurs mistrzowski" , na mistrza nie musisz zdawać , możesz być tylko uczestnikiem samego kursu za który płaci Unia Europejska , ja zdawałem na zwykłego pszczelarza po kursie. Tobie jako początkującemu polecam sam kurs za który dostaniesz dyplom ukończenia samego kursu. Egzaminy na pszczelarza lub mistrza to już osobna sprawa i trzeba za to już samemu płacić. Sam kurs i tak jest od "zera" nawet dla poczatkujących pszczelarzy. Warto go odbyć ! Polecam.

Zobacz co napisał admin portalu:

:....W zasadzie każdy chętny ma możliwość wzięcia udziału w szkoleniu. Pamiętać należy jednak że do przystąpienia do egzaminu na tytuł przed komisją konieczne jest pełnienie pewnych wymogów.
Na początek jest to dobry pomysł dla osoby, która chce zajmować się pszczółkami a chce się poduczyć.
Na obecną chwilę problemem może być to że kurs jest zagrożony brakiem wystarczającej liczby chętnych. ..."
- zatem powodzenia.

Fajnie masz że mieszkasz na wsi - tam są lepsze warunki do hodowli większej ilości rojów pszczelich. Ja jestem z miasta i trzymam to swoje hobby na ogródku działkowym , ale tam pasieka nie wchodzi w rachubę bo mnie sąsiedzi pogonią :)
Na początek musisz poznać biologię rodziny pszczelej , potem całą resztę .... , oczywiście nie jesteś osobą uczuloną na jad pszczeli :) - są osoby które mogą bez adrenaliny odejść w kilka minut , sprawdź też wśród domowników aby nie było niespodzianek. Na wsi karetki chyba dłużej dojeżdżają do pacjentów ?
Oczywiście wiesz pewnie że do pszczół nie idzie się po alkoholu , w wyprumowanym ubraniu , w złą pogodę np. przed burzą , .... itd ?

cudny90
Obserwator

Wysłany: 2010-11-01, 19:59   

Dziękuję za odzew i za wszelkie rady :)

Myślę, że najpierw zaopatrzę się w jakąś lekturę np. Pani Wandy Ostrowskiej. Powiedzcie mi tylko czy tam dowiem się podstaw zaczynając od tego jak jest zbudowany ul, poprzez bhp, czyli ubiór do tego czym jest "odwirowanie" ? :) Domyślam się czym, ale czy do tego trzeba mieć jakiś sprzęt typu wirówka, odwirowalnia? :D

Dotarło do mnie to, że pszczoły to jednak dość poważna sprawa, jest to hodowla zwierząt, trzeba doglądać, interesować się. Muszę być na 100% pewien, że chcę hodować pszczoły zanim je nabędę.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-11-01, 20:15   

wiedza jest druga po zamiłowaniu i jest najważniejsza w prowadzeniu pasieki, gdy zamierzasz zrobić przegląd ula to nie wiesz co w nim zastaniesz toteż musisz dość często podejmować odpowiednie decyzje unikając popełnienia jak najmniej błędów, które mogą się mścić w późniejszym okresie a na naprawę błędu może być już za późno

marcowka 
Obserwator

Wysłany: 2010-11-01, 20:44   

Sprzęt jaki ci będzie potrzebny na początek to
- kapelusz pszczelarski
- podkurzacz
- dłuto pasieczne (można na początek zastąpić nożem)
- rękawiczki np gumowe choć lepsze skórzane
- miotełka coś jak zmiotka
- ul, ramki, drut do ramek, węza
- dobrze by było mieć miodarkę chyba że masz możliwość na początek pożyczenia jej (ona służy do odwirowania miodu z plastra)

i można zaczynać ...

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2010-11-01, 23:16   

Napisz, Kolego, skąd jesteś. Może uda się zorganizować praktyczną pomoc przez któregoś z forumowiczów.

mopman7 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-11-01, 23:37   

Ja też zapytam się, jaką rasę, linię w miarę łagodnych pszczół byście polecili początkującemu pszczelarzowi.

cudny90
Obserwator

Wysłany: 2010-11-02, 09:56   

Jestem z okolic Chrzanowa, Oświęcimia, ew. Libiąża, Jaworzna.

[ Dodano: 2010-11-07, 09:05 ]
Witam po krótkiej przerwie :) Jestem w trakcie zaopatrywania się w literaturę, tzn. książka Wandy Ostrowskiej już do mnie jedzie.

Zastanawiam się też nad taką książką:

http://allegro.pl/pszczel...1304903074.html

Albo coś innego może byście polecili. Coś, co od początku wszystko mi wyjaśni :)

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2010-11-08, 21:42   

Adam może poszukaj w twojej biblotece na temt pszczół tam powino być cos i nie bendziesz płacił. No i polecam nasze forum tutaj wszystko sie dowiesz.Pozdrawiam miły_marian

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2010-11-09, 12:38   

mam tą ksiażeczkę Kasper B. ładnie opisał i napisał fajnym, czytelnym językiem- dla każdego ale mało szczegółów, Z książką Dr. Ostrowskiej sobie poradzisz w zupełności;)

Odpowiedz do tematu