gorzki miód?

Moderator: krzysglo

monte
Obserwator
Obserwator

gorzki miód?

Post autor: monte »

witajcie,

kilka dni temu otrzymałem dziwny miód - w Białowieży.
Podobno zbiór był bardzo późny, a właściciel pasieki powiedział mi że pierwszy raz się spotkał z tak późnym zbiorem.

Ale...miód jest gorzki!!
czy ktoś z Was wie co to może znaczyć?
czy to po prostu podkarmiona czymś pszczoła?

pozdrawiam
Monte

avico

Post autor: avico »

Kiedyś dawno temu miałem podobny przypadek z jednego ula i wtedy podejrzanym był gorzki pyłek.

monte
Obserwator
Obserwator

Post autor: monte »

hmm, wiem że właściciel tej pasieki nie zbiera pyłku, a jedynie miód...może ten pyłek w rzeczy samej stanowi o tym smaku...

avico

Post autor: avico »

Przecież pyłek w miodzie nie nie ma związku ze zbiorem pyłku przez pszczelarza, ale zależy od roślin z jakich pszczoły zbierają nektar i pyłek.
Łubin (gorzki) nie ma podobnie jak inne łubiny nektaru, ale ma pyłek. Pyłek gorzki jak skur ....n. I ten pyłek niczym łyżka dziegciu psuje beczkę miodu.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

dwa lata temu miałem łubin niebieski wąskolistny tuż obok pasieki o powierzchni 50 arów i jak piszesz pszczoły zbierały z niego tylko pyłek lecz smak miody na tym nie ucierpiał
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

drumair
Obserwator
Obserwator

Post autor: drumair »

wiem że właściciel tej pasieki nie zbiera pyłku...

Mirooos24
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: Mirooos24 »

Najprawdopodobniej tak jak piszą koledzy wyżej, łubin lub coś podobnego. Miałem podobną sytuację, ale było to w przypadku zlokalizowania pasieki blisko bardzo dużych połaci łubinu. Odbiło się to na smaku miodu, ale raczej nieznacznie.

rolandzelnik
Obserwator
Obserwator

Post autor: rolandzelnik »

Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zjeść takiego miodu. Najprawdopodobniej bym pomyślał, że jest zepsuty.

ODPOWIEDZ