Przegorzan

Moderator: krzysglo

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 39
Rejestracja: 2004-11-09, 22:35
Lokalizacja: Łagów Lubuski

Przegorzan

Post autor: arobo »

Witam kolegów serdecznie,mam pytanko do tych którzy uprawiali bądz tez nadal uprawiają przegorzan.Mam w tej chwili wolny 1 hektar obok pasieki i pomyślałem własnie o tej roślinie tak aby w pszyszłości za dużo nie robić z tym polem.Wiem tyle że dobrze byłoby teraz siać bo jest możliwość wykorzystania go w nastepnym roku.Chciałbym posłuchac uwag praktycznych,od kolegów z doświadczeniem w uprawie przegorzanu włacznie ze sposobem siania na więkrzej powierzchni oraz faktyczną opłacalnością.

oset

Post autor: oset »

Prawdę mówiąc jest to chwast. W dodatku wieloletni. Nasiona szybko tracą siłe kiełkowania i czasami trudno jest za pierwszym razem uzyskać rośliny. Może wymagają stratyfikacji? Jak już wyrośnie, to sam sie rozsiewa. Nie wiem jednak, czy nie rozsądniej byłoby wysiewać facelię. Pierwszy raz tuż przed mrozami, a drugi raz zaraz po przekwitnięciu około 80% łanu.

Stanisław Zbieg -Limanowa

Post autor: Stanisław Zbieg -Limanowa »

k rzodkiewkę, gęsto bo i tak wzejdzie jej mniej gdybyśmy proces wysiewu prowadzili póżną jesienią. Wyrośnięte siewki wysokosci ca l5-20cm przesadzamy na miejsca stałe.W bieżacym roku wytworza rozete liści a dopiero na przyszły rok będą kwitły. Wydajność pożytkowa b.duża, prosze zajrzeć do tabel p.dra Z.Kołtowskiego. Ze swej strony mocno popieram nasadzenia przeróżnych roślin pszczelarsko-uzytecznych. Przegorzan raz posadzony nie da się zagłuszyć, wprost przeciwnie sam stopniowo zabiera teren. Na ubogiej ziemi można młode sadzonki gdy sie przyjmą delikatnie ponawozić mineralnie. Nie lubi zbyt wilgotnej ziemi i zacienienia.Jak każda pszczelarka roślina lubi słońce. Chętnym wysiewu odstapie niewielka ilość nasion, po prostu w jesieni już nie nadążam ze zbiorem i główki dojrzałe same sie rozsypują, na wiosnę będą z nuch samosiejki o ile w okresie bezsnieznym nie zhjedzą je ptaki np bażanty.

Stanisław Zbieg - Limanowa

Stanisław Zbieg- Limanowa

Post autor: Stanisław Zbieg- Limanowa »

Bae rdzo Szanowne Koleżanki i Kolegów Pszczelarzy przepraszam za tak rozdwojony tekst, prosze mi wyvaczyć, jestem poczatkujacym internauta i być może i najstarszym mam słabo opanowany komputer i treść artykułu na temat uprawy przegorzanu nie została wzdrukowana w całości Zainteresowanym udzielę telefoncznie odpowiedzi, numer telefonu jest w n/Pszczelarstwie przy moich artykułach.

Stanisław Zbieg - Limanowa

Pedro
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 27
Rejestracja: 2005-01-01, 12:29
Lokalizacja: Ksawerówka

Post autor: Pedro »

Panie Stanisławie czy parę nasionek znalazłoby się dla mnie?
Pozdrawiam

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 39
Rejestracja: 2004-11-09, 22:35
Lokalizacja: Łagów Lubuski

Post autor: arobo »

Witam mam pytanie do Pana Stanisława.W ubiegłym roku na jesien zasiałem 1h przegorzanu , z pewnych powodów technicznych przed siewem nie dokanałem oprysku na chwasty. Moje pytanie brzmi czy jest możliwość dokonania oprysku wiosną na wysiany jesienią przegorzan , a jeżeli tak to jakim środkiem. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.

Przemek
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 10
Rejestracja: 2004-10-15, 21:06
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Przegorzan

Post autor: Przemek »

"by zniszczyć perz i trawę w uprawach roślin miododajnych należy wiosną opryskać uprawę
środkiem Fusilade Forte 150 EC"

To ze strony Emila Mrówki
http://www.pszczoly.irs.pl

Szefuniu

Przegorzan - nasiona

Post autor: Szefuniu »

Szanowni Koledzy ! Bardzo przepraszam, ze tak póżno wchodzę na tą stronę, niestety awaria komputera + plus moje słabe opanowanie dało się mu we znaki.Do rzeczy - mam jeszcze sporo nasion przegorzanu trwałego - to jest mieszanka, srebrzysto-biały, niebieski i różowo-fioletowo-srebrzysty. Do przesyłki dołączam instrukcje wysiewu i uprawy. Zalecam obsadzaie wszelkich mozliwych skrawków gruntu a szcególnie nieuztków. Raz posadzony nie da sie wyeliminować. Nie wiem czy można stosować jakies preparaty chwastobójcze, ja starałem sie wpierw wysiewać na grządki a potem na miejsca stałe. Zamówienia pro Z pszczelarskim pozdrowieniem Stanisław Zbiegszę składać na kartkach pocztowych lub telefonicznie po 20,oo na nr /0-l8-33-72-916

Zablokowany