pszczoły na wylotku

Moderator: krzysglo

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

pszczoły na wylotku

Post autor: wrubel »

Dzisiaj w trakcie wizyty u podopiecznych zauważyłem, że na jednym z wylotków leży kilka martwych pszczół. 2 tygodnie temu ich nie było.
Czym można to wytłumaczyć? nigdy wcześniej się z tym nie spotkałem.

PS. Zdrowych i spokojnych Świąt Wszystkim życzę i sukcesów w 2013 roku.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Sprawa jest jasna. Jest zima i osyp pszczóół nastepuje ciogle aż do pierwszego oblotu. Stara przepracowana pszczoła umiera. Pozdrawiam miły_marian

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Z całym szacunkiem ale Kolega nie zrozumiał... Pytam skad martwe pszczoły na wylotku i przed ulem o tej porze roku?? A powyższą odpowiedz traktuje jako żart.....

dkrzysztof10
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: dkrzysztof10 »

To nie żart stare pszczoły przed wylotkiem lub na nim są czymś normalnym w cieplejsze dni pszczoła wychodzi na wylotek i tam ginie, gdy jest to parę pszczół to ok ale wieksza ilość może to być również oznaką niespokojnej zimowli
Jak rozdaję chleb biednym, to nazywają mnie świętym,
a jak pytam się dlaczego biedni nie mają chleba, mówią - komunista

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

wrubel pisze:Pytam skad martwe pszczoły na wylotku i przed ulem o tej porze roku?? A powyższą odpowiedz traktuje jako żart.....
Miły_marian nie żartuje tak już jest. Ja dzisiaj u siebie też zobaczyłem po kilka pszczół na wylotkach i nic w tym dziwnego na dennicach już leży ich może kilkadziesiąt albo i więcej. Wcześniej tez pewnie umierały przy wylotkach bo co by tam robiły sikorki czy inne ptactwo, które znać było na sniegu na mostkach.

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Za zart uznalem tlumaczenie ze w ciagu zimowli pszczoly sie osypuja - nie tlumaczmy sobie oczywistych oczywistosci!!!!! Zdziwila mnie obecnosc pszczol na wylotku i przed ulem, juz nie wiem jak mam to tlumaczyc.... Po smierci sie przemiescily?????

mati19852012
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mati19852012 »

pszczoly chore stare oslabione nieraz same wychodza z ula i gina poza nim zeby odciazyc rodzine a tym bardziej jak sa takie cieplejsze dni po wyjsciu z ula jezeli jest zimno dretwieja i juz tam zostaja ...

mam panowie inny problem jestem z wielkopolski dzis u nas bylo 11 stopni i swiecilo slonko
a ja po wizycie na pasiece zauwazylem ze przy kilkunastu ulach zrobilo sie gwarno jak w srodku sezonu :/ co mnie lekko niepokoi po obserwacji zauwazylem ze pszczolki sprzataja ule i robia obloty hehe :) chyba lekko im namieszala ta pogoda do tej pory byly u nas mrozy i tem. nie przekraczala w najcieplejszych momentach 4 - 5 stopni a dzis przy 11 juz rozbudzily sie na maxa :/ powiedzcie panowie co robic zapowiadaja taka pogode na najblizszy tydzien a pozniej ochlodzenie ale czy przez ten tydzien cos im sie nie pomiesza i np matka nie zacznie czerwic to chyba oznaczalo by zabojstwo dla takiej rodziny ? co myslicie o tym jak na koniec grudnia to temperatury lekko za wysokie

[ Dodano: 2012-12-25, 18:36 ]
gwarno 25.12.2012
Załączniki
IMG_06243333.jpg
IMG_06243333.jpg (251.19 KiB) Przejrzano 15374 razy

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

Nie ma co się martwic na zapas. Takie sytuacje w czasie zimy na pewno powtarzały się tysiące razy przez okres 90 mln. lat od kiedy żyją pszczoły i one to przetrwały. To, że sobie polatały to i dobrze bo się miały okazje wypróżnić i będą lepiej dalej zimowały. To, że sprzątają ule to trzeba je zrozumieć - pewnie sobie pomyślały, że jak teraz tak ciepło i nie będą próżnować to mniej roboty będzie wiosną. Co do czerwienia matek to nie będę się wymądrzał ale myślę, że matka nie reaguje tylko na temperaturę ale i na długość dnia i chyba nie zaczną jeszcze czerwić taka jest natura i one wiedzą co maja robić. Jeżeli maja dosyć papu to śpijmy spokojnie do oblotów wiosennych.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Matki pszczele wiedzą jaka bendzie pogoda za 30 dni. Poprostu wiedza czy pszczoły mogą sie oblecić przy sprzyjających warunkach taka jest natura pszczół i ich matek. Pozdrawiam miły_marian

kubikkroscienko
Stukacz
Stukacz

Post autor: kubikkroscienko »

ja uważam, że najważniejszą składową do rozpoczęcią czerwienia matek jest podwyższona średnia temperatura dobowa, a nie jednodniowe większe ocieplenie.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Jan Magóra »

Szanowny kolego. Pokazywanie sie pojedynczych pszczółek na wylotku o tej porze i przy takim ociepleniu, nie jest nic szczególnego. Po prostu mogły mieć przepełnione odwłoki i je przycisnęło. Tutaj by się kłaniał, jesienny sposób karmienia i czym. Problem byłby wówczas gdyby na wylotku zaczęły się opróżniać. Jeśli był to jeden ul spośród kilkudziesięciu, to przy pierwszym oblocie, należy go sprawdzić. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Z Nowym Rokiem 2013, życzę gromadnego i intensywnego oblotu i aby nam pszczółki zdrowe były.
Pozdrawiam

Jan Magóra

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Sytuacja którą opiałeś jest zupełnie normalna.W trakcie zimowli z kłębu osypują się najsłabsz lub chore osobniki,które spadają na dennicę,a wczasie ocieplenia jak to miało miejsce przed
Świętami częśc pszczół rozchodzi się po ulu,czesami jeżeli temperatura powietrza jest dośc wysoka robi oblot i oczywiście sprząta dennice wyżucając martwe pszczoły na wylotek i poza ul,stąd martwe pszczoły na wylotku i poza ulem.

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Boro »

Czy to zdjęcie jest zrobione w grudniu,taka zielona trawka.??? :716:

mati19852012
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mati19852012 »

tak moge wstawic inne z rownie zielona trawka a to dlatego ze u nas w czasie najwiekszych mrozow spadl snieg i trawka nie zmarzla :) az sam jestem zdziwiony ze caly rok mam zielona trawke

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Trochę mały otworek na tym zdjęciu. Ja wolę wkładkę po długości na całą ściankę ula, długą i niską szparę, aby myszy się nie dostały.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

ODPOWIEDZ