Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa Pasieka - przedsiębiorstwo
Autor Wiadomość
blaser
Obserwator

Wysłany: 2013-01-01, 20:02   Nowa Pasieka - przedsiębiorstwo

Witam Koledzy !

Zaznaczę od tego iż jestem młodym przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą od 5 lat w sektorze handlu .
Od dziecka miałem odczynienia z pszczelarstwem ponieważ od 35 lat mój dziadek prowadził mała pasiekę 70 rodzin.
Po śmierci dziadka ,rodzin pszczelich już nie ma lecz sprzęt i pasja wrodzona w geny została .Moje pytanie jest następujące co zacząć na początek jakie kroki podjąć ? Żeby podjąć refundację poniesionych kosztów za zakup sprzętu , nowych rodzin ?
Wstąpić do związku , przekształcić firmę w przedsiębiorstwo pszczelarskie ? Od czego zacząć żeby pasieka była numerowana i miała odbiór weterynaryjny ?Od jakich instytucji najpierw zacząć ?
Czy lepiej działać bez tego wszystkiego czy jest to wogóle możliwe ?

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc oraz wyrozumiałość Piotr

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-01-01, 20:47   

Szanowny kolego. Radzę skontaktować się z miejscowymi pszczelarzami, skorzystać z ich rady. Wstąpić do miejscowego koła pszczelarzy, którzy poradzą jak otrzymać numer weterynaryjny pasieki, w jaki sposób skorzystać z pomocy UE na zakup sprzętu. Początki zawsze są trudne, ale obcowanie z pszczołami, dają satysfakcję, a w przerwach między miodobraniem, stanowią dobry odpoczynek.Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

waldek6530 
Stukacz

Wysłany: 2013-01-01, 21:17   Re: Nowa Pasieka - przedsiębiorstwo

blaser napisał/a:

lecz sprzęt i pasja wrodzona w geny została .Moje pytanie jest następujące co zacząć na początek jakie kroki podjąć ? Żeby podjąć refundację poniesionych kosztów za zakup sprzętu , Od czego zacząć żeby pasieka była numerowana i miała odbiór weterynaryjny ?

Sprzęt Kolega już ma to na początek wystarczy bo jak dziadkowi wystarczył na prowadzenie 70-cio pniowej pasieki to i koledze na początek tez wystarczy. Jeżeli chodzi o uzyskanie numeru weterynaryjnego to należy udać się do Powiatowego Lekarza Weterynarii w/g właściwości miejscowej stacjonowania pasieki i tam zgłosić do rejestracji pasiekę. Opłata ok. 20 zł jednorazowa. Czy nada numer weterynaryjny - niekoniecznie np. w Płocku już nie nadają, numer weterynaryjny nie jest konieczny konieczne jest aby pasieka była zgłoszona do PLW i tam była zarejestrowana on wyda takie zaświadczenie.

blaser
Obserwator

Wysłany: 2013-01-01, 22:12   

Szanowni Koledzy może coś więcej o dotacjach jeśli chodzi o zakup ziemi rolnej ?
Chciałbym jeszcze uzyskać informację nt. szkoleń praktycznych np. walki z chorobami itp ?

Interesuję mnie wszystko by zacząć profesjonalnie .

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-01-02, 13:31   

Trzeba najpierw zapisać się do najbliszego koła pszczelarskiego swojej miejscowosci. W kole są szkolenia pogadanki o chorobach, prowadzeniu pasieki i o dotacjach na zakup sprzentu pszczelarskiego. O ile sie nie myle to trzeba posiadac 20 rodzin pszczelich zeby dostac dotacje na sprzent pszczelarski. A tak na poczatek to kupic dobro ksiazkie np, Wandy Ostrowskiej i przez wieczory zimowe poczytac. Pozdrawiam mily marian

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-01-02, 15:56   Re: Nowa Pasieka - przedsiębiorstwo

blaser napisał/a:
Witam Koledzy !

Zaznaczę od tego iż jestem młodym przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą od 5 lat w sektorze handlu .
Od dziecka miałem odczynienia z pszczelarstwem ponieważ od 35 lat mój dziadek prowadził mała pasiekę 70 rodzin.
Po śmierci dziadka ,rodzin pszczelich już nie ma lecz sprzęt i pasja wrodzona w geny została .Moje pytanie jest następujące co zacząć na początek jakie kroki podjąć ? Żeby podjąć refundację poniesionych kosztów za zakup sprzętu , nowych rodzin ?
Wstąpić do związku , przekształcić firmę w przedsiębiorstwo pszczelarskie ? Od czego zacząć żeby pasieka była numerowana i miała odbiór weterynaryjny ?Od jakich instytucji najpierw zacząć ?

Puste ule i sprzęt po dziadku, nie wystarczą do zarejestrowania pasieki u PLW.
Tam trzeba zgłosić rodziny pszczele, a nie puste ule.
Zgłoszenie do PLW jest podstawą aby korzystać z refundacji w ramach środków ARR.
Żeby korzystać z refundacji w ramach funduszy ARR nie potrzeba być zrzeszonym w żadnej organizacji pszczelarskiej.
Z przystąpienia do Koła lub Zrzeszenia wynikają inne korzyści. Np. niska składka OC, o innych nie piszę bo to jest różnie.

Jeżeli chcesz przekształcić swoją działalność gospodarczą lub ją rozszerzyć o pszczelarstwo, to dobrze się nad tym zastanów.
Udaj się do doradcy podatkowego, lub jeżeli czujesz się na siłach to "przerabiaj" ten temat sam.
Wszelkie pytania proste do US, a trudniejsze KIP.
Fundusze - to ARiMR, ewentualnie inne. Pomocną może być Twoja lokalna grupa działania (LGD).

Oczywiście o wszystko możesz pytać na forum.
Ale nie bierz tego za pewnik. Zawsze sprawdzaj.

blaser
Obserwator

Wysłany: 2013-01-02, 20:51   Re: Nowa Pasieka - przedsiębiorstwo

krzysglo napisał/a:
blaser napisał/a:
Witam Koledzy !

Puste ule i sprzęt po dziadku, nie wystarczą do zarejestrowania pasieki u PLW.
Tam trzeba zgłosić rodziny pszczele, a nie puste ule.
Zgłoszenie do PLW jest podstawą aby korzystać z refundacji w ramach środków ARR.
Żeby korzystać z refundacji w ramach funduszy ARR nie potrzeba być zrzeszonym w żadnej organizacji pszczelarskiej.
Z przystąpienia do Koła lub Zrzeszenia wynikają inne korzyści. Np. niska składka OC, o innych nie piszę bo to jest różnie.

Jeżeli chcesz przekształcić swoją działalność gospodarczą lub ją rozszerzyć o pszczelarstwo, to dobrze się nad tym zastanów.
Udaj się do doradcy podatkowego, lub jeżeli czujesz się na siłach to "przerabiaj" ten temat sam.
Wszelkie pytania proste do US, a trudniejsze KIP.
Fundusze - to ARiMR, ewentualnie inne. Pomocną może być Twoja lokalna grupa działania (LGD).

Oczywiście o wszystko możesz pytać na forum.
Ale nie bierz tego za pewnik. Zawsze sprawdzaj.

Dziękuje za bardzo rzeczowe podejście do mojego pytania !
Mam natomiast teraz z Kolegi odpowiedzią kolejne pytanie co to znaczy skrót LGD ?
oraz czy są jakieś inne programy wsparcia finansowego dla pszczelarstwa np. dla nowych pasiek itp ? Czy tylko zarządza tym ARiMR ?

Interesuję mnie jeszcze jedna kwestia bardzo ważna dla mnie , oczywiście posiadam zdolności i wiedzę do pracy w pasiece ale czy są na rynku komercyjne szkolenia doszkalające itp itd dla pszczelarzy?
Czy są jakieś kursy mające na celu przyznanie pszczelarzowi certyfikatów itp ?

Pozdrawiam Piotr

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-01-02, 21:19   

Szanowny kolego Bleser. W dalszym ciagu radzę skontaktować się z miejscowym kołem pszczelarskim. O pszczelarzach i ich irganizacjach możesz się dowiedzieć w miejscowym urzędzie miejsckim, wójta. Możesz nie wstępować do organizacji pszczelarskiej, ale bezpośrednio u pszcvzelarzy praktyków uzyskasz interesujące cię problemy, które trzeba realizować po kolei. Po co wyważać drzwi już otwarte przez kogoś. Z opisanych wyżej programów wsparcia pszczelarstwa można skorzystać gdy już posiada sie pasiekę i ktoś, to powinien poświadczyć. Najbardziej wiarygodnym jest zarzęd koła pszczelarzy, którzy ci udzielą informacji jaka powinna być wielka pasieka, aby skorzystać z poszczególnych wsparć.

Jan Magóra

blaser
Obserwator

Wysłany: 2013-01-02, 21:59   

Dziekuje Panie Janie ... tak też uczynię o postępach w poczynaniach poinformuję Kolegów .

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-01-02, 22:47   

blaser napisał/a:

Dziękuje za bardzo rzeczowe podejście do mojego pytania !
Mam natomiast teraz z Kolegi odpowiedzią kolejne pytanie co to znaczy skrót LGD ?
oraz czy są jakieś inne programy wsparcia finansowego dla pszczelarstwa np. dla nowych pasiek itp ? Czy tylko zarządza tym ARiMR ?

Interesuję mnie jeszcze jedna kwestia bardzo ważna dla mnie , oczywiście posiadam zdolności i wiedzę do pracy w pasiece ale czy są na rynku komercyjne szkolenia doszkalające itp itd dla pszczelarzy?
Czy są jakieś kursy mające na celu przyznanie pszczelarzowi certyfikatów itp ?

Pozdrawiam Piotr

LGD - Lokalna Grupa Działania.
Poszukaj w swoim regionie.
W moim województwie jest tak:

http://www.odnowawsi.eu/serwis/index.php?id=43

Moja LGD to:
http://www.plaskowyzlgd.pl/index.html

A zaprzyjaźniona:
http://www.annaland.pl/aktualnosci

Poczytaj sobie informacje z tego linku:
http://www.arimr.gov.pl/a...kopiuj-1-1.html

Jeżeli chodzi o szkolenia to możesz zapytać tu:
http://www.pszczelawola.edu.pl/
lub w lokalnych Kołach pszczelarskich.
Możesz zadzwonić do lokalnego Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy i zapytać o lokalne Koło.
Możesz również skorzystać w przyszłości ze środków ARR przez SPP Polanka (szkolenia, odkłady, pakiety, matki, leki itd.).
Zmieniły lub zmienią się zasady egzaminów, ale szkolenia - nie.

Najlepiej zacznij od nabycia kilku rodzin pszczelich, odkładów lub pakietów. Może jakaś rójka Ci się trafi w sezonie.
Nie musisz pasieki łączyć z działalnością gospodarczą, no chyba że chcesz z "rozmachem" startować.
Jak nie prowadziłeś sam pasieki, to zacznij od mniejszej ilości rodzin. W razie porażki mniejsze straty.

blaser
Obserwator

Wysłany: 2013-01-03, 12:04   

A jakie zasady istnieją jeśli chodzi o egzaminy ? ? ?

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-01-03, 12:40   

blaser napisał/a:
A jakie zasady istnieją jeśli chodzi o egzaminy ? ? ?

Nie znam aktualnych szczegółów. Pytaj u źródła.
Najlepiej w Pszczelej Woli.

mati19852012 
Nieśmiały
2012

Wysłany: 2013-01-11, 17:20   

Witam
co do pytan szanownego kolegi jesli chciałby zasiegnac troche wiedzy zapraszam na
IV Lubelska konferencje pszczelarska w pszczelej woli 8-10 luty 2012
tam masz 3 dni wykladow na rozne tematy o chorobach tez o matkach pszczelich itd. itp.
jesli masz czas i wolny termin polecam serdecznie bardzo ciekawe wyklady ciekawych ludzi zwiazanych z pszczelarstwem ja osobiscnie najbardziej lubie wyklady Pana Sławomira Trzybińskiego
pozdrawiam

Sara
Starszy Stukacz

Wysłany: 2013-01-12, 17:43   

Ale w 2012r to juz była konferencja cofnąć w czasie chciało by sie :701:

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-01-12, 22:26   

Sara napisał/a:
Ale w 2012r to juz była konferencja cofnąć w czasie chciało by sie :701:

Tu jest info o aktualnej: