UE zaleca zakazu niektórych środków owadobójczych

Moderator: krzysglo

ekorolnik
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 10
Rejestracja: 2013-01-29, 16:24
Lokalizacja: Warszawa/Wyszków
Kontakt:

UE zaleca zakazu niektórych środków owadobójczych

Post autor: ekorolnik »

WSPIERAJ DZIAŁANIA NA RZECZ POLSKI WOLNEJ OD GMO http://www.icppc.pl/antygmo/pomoz-kampani/

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 558
Rejestracja: 2007-01-19, 20:43
Lokalizacja: woj. opolskie

Fipronil, szkodliwy dla pszczół pestycyd zakazany w UE

Post autor: krzysglo »

Większość krajów członkowskich Unii Europejskiej poparła propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą wprowadzenia zakazu stosowania w rolnictwie Fipronilu, pestycydu, który został zidentyfikowany jako jeden z 7 najbardziej niebezpiecznych dla owadów zapylających. – poinformował Greenpeace.


Podczas wtorkowego głosowania w Brukseli na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt została przyjęta propozycja Komisji Europejskiej zakładająca dwuletni zakaz stosowania Fipronilu, pestycydu, który został zidentyfikowany jako jeden z 7 najbardziej niebezpiecznych dla owadów zapylających. Za wprowadzeniem zakazu głosowało 23 krajów członkowskich, w tym Polska, przeciw były Rumunia i Hiszpania, a Wielka Brytania, Czechy, Słowacja wstrzymały się od głosu.

Greenpeace z zadowoleniem przyjął wynik dzisiejszego głosowania. „Jest to więc z pewnością krok w dobrym kierunku, ale by ochronić europejskie pszczoły przed wymieraniem i dać szansę na przetrwanie rolnikom, dla których pszczoły są niezbędne do zapylania roślin, potrzeba bardziej zdecydowanych działań. Tylko pełny i długoterminowy zakaz stosowania wszystkich pestycydów szkodliwych dla owadów zapylających przyniesie pożądany skutek. Jesteśmy też zadowoleni ze stanowiska Polski. Ministerstwo Rolnictwa już kolejny raz konsekwentnie głosuje za ochroną pszczół. – mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Zrównoważone Rolnictwo” w polskim Greenpeace.

Zaproponowany przez Komisję zakaz jest niepełny, bowiem dopuszcza wykorzystanie Fipronilu w przypadku nasion upraw szklarnianych, a także w uprawach polowych roślin ścinanych przed zakwitnięciem: pora, cebuli zwyczajnej, cebuli szalotki i warzyw kapustnych oraz do zaprawiania nasion roślin szklarniowych. „Dowody na szkodliwość Fipronilu, zgromadzone w przygotowanym przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności raporcie, wskazują niezbicie na konieczność odwołania się do zasady ostrożności i wprowadzenia pełnego zakazu stosowania tego zabójczego dla pszczół pestycydu. Wprawdzie wiele krajów Unii wprowadziło zakaz stosowania Fipronilu już wcześniej, jednak należy pamiętać, że owadów nie obowiązują granice państwowe.” – dodaje Jagiełło.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – Europen Food Safety Authority) w opracowaniu naukowym przygotowanym w maju br. wskazał, że Fipronil produkowany przez niemiecką firmę BASF stanowi „znaczące zagrożenie dla pszczół miodnych, w przypadku stosowania go do zaprawiania ziaren kukurydzy”.

W maju KE nałożyła ograniczenia na trzy inne, szkodliwe dla owadów zapylających pestycydy. Stosowanie Fipronilu jest już zabronione w większości krajów unijnych.
Ekologia.pl, źródło: Greenpeace

źródło:
http://wiadomosci.ekologia.pl/srodowisk ... 18464.html

ODPOWIEDZ