Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
najlepszy materiał do budowy ula-w praktyce

praktyczny materiał do budowy ula
drewno
77%
 77%  [ 17 ]
płyta pilśniowa
13%
 13%  [ 3 ]
styropian
9%
 9%  [ 2 ]
słoma
0%
 0%  [ 0 ]
inny, jaki? (podac w poscie)
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 22
Wszystkich Głosów: 22

Autor Wiadomość
mark_w 
Stukacz Junior
Marek golen

Wysłany: 2011-01-03, 20:50   

buduję w taki sposób 15mm na zewnątrz 40mm na sieczkę 15mm wewnątrz drewno mieszane najczęściej sosna

Zico 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-07-10, 23:09   

a co myślicie o wypełnieniu poliuretanem

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2011-07-11, 21:13   

jeśli dwuskładnikowym to najlepiej zrobić ul poliuretanowy a jeśli w aerozolu to trochę drogo ale bynajmniej może mrówki nie będą zakładać gniazd w ściankach

Zico 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-07-11, 22:02   

drogo pojęcie względne , jelsi będę robił 2 -3 sztuki to mozna zacisnąć pasa .jednak jeśli więcej wtedy juz ekonomia bierze górę

edwin 
Stukacz

Wysłany: 2011-07-29, 23:14   materiał na budowę uli.

Pax. Moje magazyny są z desek o grubości 20 mm. Takie drzewo gatunek 3! dostałem przed 30 laty w Polsce Ludowej tylko kupić. Ale ja jestem koło Opola a tak mało drzewa w zimie w Bartoszycach na pewno nie starczy. Jednak dziwię się, dlaczego u nas koledzy mają ule bardzo a bardzo ocieplane? z Bogiem Edwin.

markus
Obserwator

Wysłany: 2012-03-03, 18:57   

Ja również jestem zaskoczony że tyle osób wykorzystuje ule ocieplane. Po co?
Ja w górach stosuje ule z desek 22mm. bez ocieplenia, bez żadnych deseczek, folii, worków z sieczką itd.
Koledzy przecież dla pszczół zimno nie jest straszne tylko wilgoć i przeciągi.

michalp 
Stukacz

Wysłany: 2012-03-05, 19:13   

polska mentalnosc mnie to wytłumaczył dawno temu kolega z którym pracowałem na platformie a był rosjaninem z zakaukazia ze to ocieplenie to tak działa jak bys w domu ocieplonym okno otwozył od kilkunastu juz lat stosuje ule z jednej deski i grubosc mało wazna wazne zeby sie nie rozleciał i mam na tym samym terenie 2x wiecej miodu jak mój sasiad co ma steropiany a ma te same matki co ja podobnie gospodaruje i widze ze po kilku latak podsmewek sam powoli stawia z jednej deski

Pawełek 
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-03-05, 22:43   

bo ocieplenie nie jest na zimę, ocieplenie ma izolować ul od warunków zewnetrzych ale wiosną, kiedy na zewnątrz jest róznie, a w ulu mają być stale warunki cieplne i wilgotnościowe.
Mały przykładzik, 2 ule wiosną (ocieplany i z pojedyńczej deski), świeci słoneczko, ścianki ula się nagrzewają, za chwilę leje i się ochładza. Scianki namokły. I teraz w którym ulu mniej gwałtownie zmienią się warunki? W ocieplanym będzie ta zmiana zachodziła wolnej, bo ciepło ucieka tylko wylotem, a w ulu jednościennym ścianki wtedy ochładzają ul, pszczoły muszą włozyc więcej pracy żeby warunki w ulu utrzymać. poradzą sobie ale warunek jest jeden rodzina musi byc silna i mieć odpowiedni zapas.

https://plus.google.com/photos/101918355867199196660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-ps...p?p=24720#24720

wieloraki 
Stukacz

Wysłany: 2012-03-20, 12:20   

Podłapuję przykład bo takowy właśnie mam na przydomowym pasieczysku. Kilka drewnianych jednościennych 22mm, kilka styropianów i kilka jeszcze innych... Wiosna, świeci słoneczko, jeszcze chłodno. W ulach nieocieplanych robi się ruch, pszczoły jeszcze nie intensywnie ale powoli zaczynają się oblatywać, w styropianach - spokój. W dwóch rodzinach bytujących na deskach w pierwszym ociepleniu marcowym zauważyłem zbiór pyłku.
W zeszłym roku było zupełnie inaczej, powietrze ocieplało się wolniej. Bardziej intensywne loty dało się zauważyć w ulach styropianowych a to w związku z wcześniejszym wychowem większej ilości czerwiu. Loty te wiązały się bezpośrednio z zapotrzebowaniem na wodę bo pyłku wówczas nie nosiły. Rodziny te musiałem na początku kwietnia karmić bo czerw wpylił cały zapas. Dla porównania - matki w rodzinach na pojedyńczej desce czerwią wybuchowo po ustaleniu się warunków pogodowych i wcześniej na jesień ograniczają czerwienie. Takie problemy jak zeszłej jesieni to wynik także utrzymania pszczół w "ciepłych" ulach.
Wspomnieć też należy, że obfite czerwienie matek wczesną wiosną i późną jesienią sprzyja rozwojowi inwazji Varroa destructor. Zapewne wielu pszczelarzy odczuje na własnej skórze efekt zeszłorocznego późnojesiennego czerwienia matek. To, że musieli awaryjnie wlewać po dodatkowym wiedrze syropu do rodzin to dopiero początek...
Co do przemakania ścianek ula jednościennego... Jak decha jest porządnie zakonserwowana to nie ma szans na przemakanie.
Mnie samego przekonuje to, że pszczelarze w Kanadzie czy Rosji używają uli jednościennych. To, że tak wielu pszczelarzy w Polsce używa uli ocieplanych to wynik z jednej strony tradycji, z drugiej specyficznego zacofania charakterystycznego dla naszej nacji.

andrzeii
Nieśmiały

Wysłany: 2012-03-22, 15:53   

Drewno jest najlepsze, jedyny problem z wagą, ale ważny jest także aspekt naturalności materiału.

ukaszjuklo 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-01-20, 16:28   

Najlepsze materiał do budowy ula to drewno

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2013-01-30, 19:38   

drewno jak każdy inny materiał ma też wady,
pierwsza wada to ciężar, druga to drewno chłonie wilgoć i jeśli szybko nie wyschnie to potrafi zbutwieć, kolejna to drewno pracuje co powoduje że ul zmienia wymiary nawet kilka milimetrów, inna wada to drewno jest łatwym kąskiem dla korników itp. szkodników
wniosek jest jeden idealnego materiału na ul nie ma i każdy inny materiał jest też dobry

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-01-31, 11:22   

A ja stosuje drewno płyty i steropian i moim zdaniem to jest najlepsze. Pozdrawiam miły_marian

Maniek 
Nieśmiały
Maniek

Wysłany: 2013-03-13, 11:36   

Poczytałem opinie kolegów i pewnie wszyscy mają swoje racje jak zauważyłem każdy zachwala swoje. Ja od kilku lat gospodaruję w ulach styropianowych, a zaczynałem w drewnianych, różnicy w miodzie nie widzę ale za to jest duża wygoda.

Odpowiedz do tematu