Ustawienie pasieki na cudzej nieruchomości

Moderator: krzysglo

AnnZach
Obserwator
Obserwator

Ustawienie pasieki na cudzej nieruchomości

Post autor: AnnZach »

Witam
mamy mały problem z pasieką na swoim polu. Chcąc wykonać oprysk na polu zostały znalezione ule przy samej granicy z uprawa rzepaku. Najgorsze jest to, że pojawiły sie bez naszej wiedzy, nie są w jakiś sposób oznakowane ani nie ma żadnego kontaktu do właściciela tych uli. Moje pytanie brzmi czy samowolnie bez zgody pszczelarz może ustawic ule i czy sa jakies prawne zobowiązania do powiadomienia właściciela i czy ule nie powinny być oznakowane w sposób taki by odnaleźć ich właściciela. Co ja mam zrobic z tymi ulami, gdyż troszke poprzeszkadzają a czasu na przesuwanie oprysku nie ma. Z góry dzięki za jakies podpowiedzi.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Ustawienie pasieki na cudzej nieruchomości

Post autor: krzysglo »

AnnZach pisze:Witam
mamy mały problem z pasieką na swoim polu. Chcąc wykonać oprysk na polu zostały znalezione ule przy samej granicy z uprawa rzepaku. Najgorsze jest to, że pojawiły sie bez naszej wiedzy, nie są w jakiś sposób oznakowane ani nie ma żadnego kontaktu do właściciela tych uli. Moje pytanie brzmi czy samowolnie bez zgody pszczelarz może ustawic ule i czy sa jakies prawne zobowiązania do powiadomienia właściciela i czy ule nie powinny być oznakowane w sposób taki by odnaleźć ich właściciela. Co ja mam zrobic z tymi ulami, gdyż troszke poprzeszkadzają a czasu na przesuwanie oprysku nie ma. Z góry dzięki za jakies podpowiedzi.
Jeżeli ule nie znajdują się na terenie Twojej własności, to wykonuj oprysk.
Zgodnie z prawem 20 metrów od pasieki.
Pamiętaj o kierunku wiatru.
Przestrzegaj wszystkich zasad dotyczących oprysku.
Nie pryskaj kwitnącego rzepaku w trakcie oblotu pszczół i innych zapylaczy.
Stosuj tylko dozwolone w danym okresie rozwoju roślin środki ochrony.
Stosuj tylko te zalecane dla tej rośliny.
Uważaj z owadobójczymi - Może Cię to drogo kosztować.

Jeżeli znasz właściciela pola, na którym postawiono pasiekę, to zapytaj Jego, Kto postawił ule.

Jeżeli rodziny pszczele przywiezione z innego powiatu, to Powiatowy Lekarz Weterynarii powinien wiedzieć o przywiezieniu pasieki na Jego teren.

Awatar użytkownika
zlyczarnoksieznik
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: zlyczarnoksieznik »

Wydaje mi się, że jeżeli ktoś ustawił ule na twoim polu, bez twojej zgody to jest to nieprawne. Tak jak napisał kolega wyżej najlepiej jest zasięgnąć rady u powiatowego weterynarza może on będzie wiedział skąd one się tam wzięły. Chociaż nie ma 100% pewności, skoro ktoś je postawił bez twojej zgody.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Nie piszesz czy znalezione ule są na rzepaku ozimym czy jatym. Ale jak zostały znalezione na twoim polu i bez twojej zgody zeby pszczelzrz je tam postwił to moim zdaniem są twoje. Moze pszczelarz co postawił na twoim polu miał wypadek albo zmarł i nie zdołył powiadomić rodziny, gdzie się znajdują jego ule. Jak sie troche znasz na pszczelarstwie to przywiez te ule z rodzinamy pod dom a jak się nie znasz to poszukaj pszczelarza ktury sie by zajał tymy ulamy, do czasu wyjasnienia sprawy czyje to ule. Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ