Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ustawienie pasieki na cudzej nieruchomości
Autor Wiadomość
AnnZach
Obserwator

Wysłany: 2014-05-03, 21:05   Ustawienie pasieki na cudzej nieruchomości

Witam
mamy mały problem z pasieką na swoim polu. Chcąc wykonać oprysk na polu zostały znalezione ule przy samej granicy z uprawa rzepaku. Najgorsze jest to, że pojawiły sie bez naszej wiedzy, nie są w jakiś sposób oznakowane ani nie ma żadnego kontaktu do właściciela tych uli. Moje pytanie brzmi czy samowolnie bez zgody pszczelarz może ustawic ule i czy sa jakies prawne zobowiązania do powiadomienia właściciela i czy ule nie powinny być oznakowane w sposób taki by odnaleźć ich właściciela. Co ja mam zrobic z tymi ulami, gdyż troszke poprzeszkadzają a czasu na przesuwanie oprysku nie ma. Z góry dzięki za jakies podpowiedzi.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2014-05-03, 23:44   Re: Ustawienie pasieki na cudzej nieruchomości

AnnZach napisał/a:
Witam
mamy mały problem z pasieką na swoim polu. Chcąc wykonać oprysk na polu zostały znalezione ule przy samej granicy z uprawa rzepaku. Najgorsze jest to, że pojawiły sie bez naszej wiedzy, nie są w jakiś sposób oznakowane ani nie ma żadnego kontaktu do właściciela tych uli. Moje pytanie brzmi czy samowolnie bez zgody pszczelarz może ustawic ule i czy sa jakies prawne zobowiązania do powiadomienia właściciela i czy ule nie powinny być oznakowane w sposób taki by odnaleźć ich właściciela. Co ja mam zrobic z tymi ulami, gdyż troszke poprzeszkadzają a czasu na przesuwanie oprysku nie ma. Z góry dzięki za jakies podpowiedzi.

Jeżeli ule nie znajdują się na terenie Twojej własności, to wykonuj oprysk.
Zgodnie z prawem 20 metrów od pasieki.
Pamiętaj o kierunku wiatru.
Przestrzegaj wszystkich zasad dotyczących oprysku.
Nie pryskaj kwitnącego rzepaku w trakcie oblotu pszczół i innych zapylaczy.
Stosuj tylko dozwolone w danym okresie rozwoju roślin środki ochrony.
Stosuj tylko te zalecane dla tej rośliny.
Uważaj z owadobójczymi - Może Cię to drogo kosztować.

Jeżeli znasz właściciela pola, na którym postawiono pasiekę, to zapytaj Jego, Kto postawił ule.

Jeżeli rodziny pszczele przywiezione z innego powiatu, to Powiatowy Lekarz Weterynarii powinien wiedzieć o przywiezieniu pasieki na Jego teren.

zlyczarnoksieznik 
Obserwator

Wysłany: 2014-07-14, 08:36   

Wydaje mi się, że jeżeli ktoś ustawił ule na twoim polu, bez twojej zgody to jest to nieprawne. Tak jak napisał kolega wyżej najlepiej jest zasięgnąć rady u powiatowego weterynarza może on będzie wiedział skąd one się tam wzięły. Chociaż nie ma 100% pewności, skoro ktoś je postawił bez twojej zgody.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-07-14, 18:44   

Nie piszesz czy znalezione ule są na rzepaku ozimym czy jatym. Ale jak zostały znalezione na twoim polu i bez twojej zgody zeby pszczelzrz je tam postwił to moim zdaniem są twoje. Moze pszczelarz co postawił na twoim polu miał wypadek albo zmarł i nie zdołył powiadomić rodziny, gdzie się znajdują jego ule. Jak sie troche znasz na pszczelarstwie to przywiez te ule z rodzinamy pod dom a jak się nie znasz to poszukaj pszczelarza ktury sie by zajał tymy ulamy, do czasu wyjasnienia sprawy czyje to ule. Pozdrawiam miły_marian

Odpowiedz do tematu