Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
W jaki sposób można legalnie sprzedawać miód?
Autor Wiadomość
kosma000
Nieśmiały

Wysłany: 2012-09-26, 21:09   W jaki sposób można legalnie sprzedawać miód?

Witam.
Wiem, że ten wątek już istnieje, ale z 2006 roku, więc chciałabym zapytać jak sytuacja wygląda dzisiaj.
Chcę sprzedawać miód z własnej pasieki na targowiskach.
Próby sprzedaży dowiodły, że ludzie uprzedzeni są do nie oznakowanych słoików, pytają o pieczątki itd. Sprzedaję miód bez jakichkolwiek danych dotyczących mojej pasieki. Czyli ulotka naklejona na słoiku informuje klienta tylko o rodzaju miodu.
Nie wiem czy mogę sobie przystawić taką pieczątkę bez żadnych konsekwencji?
Czytałam tutaj, że do sprzedaży bezpośredniej potrzebny jest dokument od Powiatowego Lekarza Weterynarii. Moja pasieka jest zarejestrowana u Powiatowego oraz w Urzędzie Skarbowym.
Jak wygląda droga do tego, aby móc sprzedawać miód zgodnie z prawem?
I czy mogę postawić na miodzie taką pieczątkę, bez żadnych dokumentów i uprawnień do sprzedaży?
Podpowiedzcie.
Kosma.
Ostatnio zmieniony przez krzysglo 2012-09-26, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  

Rob 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-09-26, 23:15   

Musisz zarejestrować u PLW sprzedaż bezpośrednią, aby to zrobić trzeba spełnić wymogi dotyczące higieny pozyskiwania i konfekcjonowania miodu. Nie jest to trudne, bo wymogi spełni nawet czysta kuchnia w domu. Uzyskanie pozwolenia na sprzedaż bezpośrednią jest poprzedzone wizytą lekarza weterynarii w miejscu pozyskiwania miodu.

kosma000
Nieśmiały

Wysłany: 2012-09-27, 08:28   

Czyli umieszczenie jakiejkolwiek pieczątki bez uzyskania takiego numeru nie wchodzi w grę?

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-09-27, 09:01   

Bez zarejestrowania sprzedaży bezpośredniej, miód możesz sprzedawać tylko dla podmiotów, które wystawią fakturę VAT RR.

Jak chcesz sprzedawać miód na targowisku, to powinieneś mieć zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią u Powiatowego Lekarza Weterynarii.

kosma000
Nieśmiały

Wysłany: 2012-09-27, 14:47   

A jeśli chodzi o wymogi jakie trzeba spełniać? Może podeślecie mi jakieś linki lub opowiecie z własnych doświadczeń? Dzięki.

KamPie 
Obserwator

Wysłany: 2012-10-02, 21:20   

Porozmawiaj z Powiatowym lekarzem weterynarii, zarejestruj się u niego. Wtedy przyjedzie do ciebie sprawdzić warunki i powie ci co i jak. Uzyskasz wtedy numer weterynaryjny pasieki który bedziesz miał na pieczątce. Zakładając ze juz jestes w jakimkolwiek kole pszczelarzy to tam też nadali ci numer pasieki i też możesz ją zamieścic na pieczątce. Jeżeli masz do 80 rodzin to nie musisz rejestrować sie w krusie ani urzędzie skarbowym. Podsumowując na podstawie tych dwóch numerów i spełnienia wymagań PLW i wyrobienia sobie pieczątki mozesz legalnie sprzedawać miód.

Mam pytanie też w tym temacie. Pracuję w firmie a w wolnym czasie mam np 100 rodzin, to czy muszę rejestrować się dodatkowo w krus i urzędzie skarbowym, i co z REGON?

kosma000
Nieśmiały

Wysłany: 2012-10-03, 09:09   

A przechodziłeś już taką kontrolę? Na co trzeba zwrócić uwagę i jakie wymogi spełniać?
Jeśli chodzi o Urząd Skarbowy to musisz się rejestrować, nie wiem tylko co z KRUS, bo sama jestem w takiej sytuacji...

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-10-03, 21:35   

KamPie napisał/a:
(...) Zakładając ze juz jestes w jakimkolwiek kole pszczelarzy to tam też nadali ci numer pasieki (...)

Jaki nr pasieki nadaje Koło ?
KamPie napisał/a:
(...)
Mam pytanie też w tym temacie. Pracuję w firmie a w wolnym czasie mam np 100 rodzin, to czy muszę rejestrować się dodatkowo w krus i urzędzie skarbowym, i co z REGON?

KRUS - Nie, jeżeli masz płacone składki ZUS od co najmniej najniższej krajowej.
US - Tak, działy specjalne produkcji rolnej.
REGON - Tak, ale podobno w niektórych US nie wymagają, ale obowiązek posiadania jest.

robert-a 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-10-21, 10:40   

Jaki jest Vat na miód z własnej pasieki może ktoś wie ? Jaki będzie w 2013 ? podobno są jakieś zmiany przygotowane w podatku Vat czy obejmie też miód i produkty pszczele?

chalshokhi 
Obserwator

Wysłany: 2015-02-23, 11:52   

Zakładając ze juz jestes w jakimkolwiek kole pszczelarzy to tam też nadali ci numer pasieki i też możesz ją zamieścic na pieczątce. Jeżeli masz do 80 rodzin to nie musisz rejestrować sie w krusie ani urzędzie skarbowym. Podsumowując na podstawie tych dwóch numerów i spełnienia wymagań PLW i wyrobienia sobie pieczątki mozesz legalnie sprzedawać miód. ???
http://www.northwestern.edu/
http://www.sciarc.edu/

miodhajnowka 
Obserwator
Sprzedaż miodu

Wysłany: 2016-07-12, 07:02   

wartość sprzedaży bezpośredniej w gospodarstwie nie może przekroczyć 150 tys. euro (ok. 600 tys. zł), później 2 % od przychodu

orange 
Nieśmiały

Wysłany: 2016-11-03, 22:08   

Przydatne informacje na tym forum można znaleźć :D

Zbyszek33 
Obserwator

Wysłany: 2017-12-27, 17:53   

Mi się wydaje, że to jest zadanie dla specjalisty. Można sobie w ten sposób oszczędzić naprawdę wielu problemów.

Odpowiedz do tematu