Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Autor Wiadomość
mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-05-17, 11:32   

witam mily_marian, mam takie pytanie. mam pszczoły na dwóch korpusach, ostatnio z dolnego korpusu przełożyłem do miodni nad kratę 3 ramki z czerwiem, wczoraj robiłem przegląd i zauważyłem 3 mateczniki na tych ramkach przeniesionych nad kratę. Zabrałem z tego ula ramkę z matką, zrobiłem odkład, a te ramki z matecznikami dałem pod kratę, czy muszę te rodzinę zasilać ramkami z jajeczkami tak jak pan pisał?

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-05-17, 19:37   

Tak trzeba zasilić jajeczkamy z odkładu co tydzień aż nowa matka zacznie czerwić. Pozdrawiam miły_marian

mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-05-22, 19:35   

Dzisiaj patrzylem do rodziny z ktorej zabralm matke i zrobilem odklad, znalazlem ok 5 matecznikow, dokladnie nie przegladalem bo bylo zimno 10 stopni. Mateczniki sa juz zasklepione, co mam zrobic? Mam zostawic wszystkie do wygryzienia matek, podobno pszczoly same wybiora najlepsza. Czy mam zostawic jeden matecznik? Dziekuje koledzy za pomoc

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-05-22, 21:50   

A moze zrub jeszcze 1 odkład z 1 ramką i 2 osłonowe i daj tylko 1 matecznik do tego jednoramkowego odkładu. Jak matki sie wygryzo i poleco na gody a jaskułki tez latają to jest wieksza szansa ze jedna przezyje. A jak przeżyją dwie to na jesieni ten odkład jedno ramkowy połonczysz z odkładem zrobionym co zabrałes matkie. Pozdrawiam miły_marian

mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-05-22, 23:14   

Dzieki mily_marian, jak zwykle Twoje rady są bardzo pomocne, a napisz proszę co zrobić z resztą mateczników?

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-05-23, 07:42   

Zostaw je, jak pierwsza matka się wygryzie to te reszte pozabjia w matecznikach jadem. Poznasz ich bo bendą miały z boku powygryzane a nie z dołu. A jak się wygryzą z 2 to pszczoły wybiorą najlepszą. Pozdrawiam miły_marian

eryk.klemens 
Starszy Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-01-30, 21:14   

Odkłady to tzw „konie pociągowe”. Opisuję jak zaadaptowałem metodę wychowu matek wg dr G.Liebig
Inaczej prowadzi się rodziny młode (zimowane na jednym korpusie) a inaczej gospodarcze. W okresie kwitnienia wierzby rodzinom młodym daje się korpus 8 ramek z węzą + dwie susz. Na rzepak jak wiosna jest wczesna i pogoda pozwala można dać już miodnię. Gospodarcze otrzymują miodnię z kwitnieniem wiśni i ramkę pracy i to na 3 tygodnie działa bez nastroju rojowego. Przy znacznej sile rodzin obowiązkowa jest kontrola nastroju rojowego co 7 dni. Każdego roku obowiązkowo trzeba tworzyć młode rodziny, tyle ile wynosi stan pasieki, tego wymaga racjonalna gospodarka pasieczna. W okresie kiedy rodziny zaczynają wchodzić w nastrój rojowy (niektórzy zalecają jak zaczynają tworzyć mateczniki – je polerować) wtedy jako jeden z elementów walki z tym nastrojem, jest zabieranie ramek wraz z pszczołami (1 – 2 ramki) oczywiście trzeba uważać, aby nie zabrać matki. Ta czynność jest powiązana z tworzeniem zbiorczych odkładów, które są jednocześnie wykorzystywane – zintegrowane z wychowem matek. Zabierać ramki można tylko z silnych rodzin! Nie wpływa to na wydajność miodową rodzin, pod warunkiem zabrania jednej ramki (najwyżej dwóch) z rodziny
KROK 1

W dniu X tworzy się zbiorczy odkład (pomiędzy 20 kwietnia a 10 maja). Każda rodzina z 8 – 10 rodzin, dostarcza po jednej ramce z czerwiem na wyjściu i obsiadanymi pszczołami. Każda ramka powinna mieć ca 500 szt pszczół i ca 5000 czerwiu. Uważać trzeba aby był pokarm.(Zbiorczy odkład musi być oddalony od innych uli, a to dlatego aby po jego likwidacji pszczoły dane do ulików weselnych nie miały powrotu na "stare miejsce")
KROK 2

W dniu X+9 zrywa się wszystkie mateczniki i wkłada ramkę z przełożonymi larwami do wychowu matek. Jako materiał do wychowu matek w zupełności wystarczają larwy pobrane z najlepszych rodzin w pasiece. Ramka z larwami do wychowu matek wkładana jest w środek. Koniecznie musi się dokładnie przejrzeć ramki, zerwać wszystkie mateczniki – nie może pozostać ani jeden matecznik! Uważać aby był pokarm.
KROK 3

W dniu X +19 wieczorem, lepiej X+20 rano, izolować mateczniki (tzw lokówką), założyć korpus z pokarmem – wykorzystuje się te ramki z pokarmem, które uprzednio zostały z uli wyjęte i zastąpione ramkami pracy (10 ramek, – korpus może być też włożony na górę).
KROK 4

W dniu X + 21 tworzy się odkłady weselne. Każdy korpus otrzymuje jedną ramkę z pszczołami: 1000 -1500 pszczół i jedną z pokarmem i jedną z węzą i oczywiście młodą matkę do unasiennienia. Taki odkład trzeba opryskać 15% kwasem mlekowym, lub KS 3%. Odkłady do unasieniania trzeba wywieść 2 km od pasieki. Alternatywnie jest zestawienie czterech odkładów w jednym korpusie po jednej ramce pszczół i jednej pokarmu z wykorzystaniem tzw Viererboden. Wtedy 3 dni przetrzymać w piwnicy i można wystawić w pasiece pod wieczór ale w innym miejscu daleko od pozycji gdzie był zbiorczy odkład. Z podaniem matki nie ma żadnego problemu, po prosty otwiera się lokówkę i wpuszcza matkę na plastry. Znakowanie po unasiennianiu. Po unasiennieniu matki, jak już od niej się wygryza czerw daje się ramki do odkładu + jedna ramka węzy i jedna z pokarmem. Potem podkarmia i po odbudowaniu dodanej ramki z węzy, systematycznie daje nową ramkę z węzą, aż do wypełnienia całego korpusu.(bez dopływu pokarmu nie ma odciągania węzy)
I tu trzeba jeszcze raz podkreślić, ze dziesięć ramek z czerwiem, ze zbiorczego odkładu, daje na koniec sezonu ca 12 rodzin zdolnych do przezimowania! (dwie-trzy matki mogą nie wrócić) Istotne też, iż te operacje są proste do wykonania w ulach wielokorpusowych, co jest niezaprzeczalnym walorem tych uli – potwierdza jaki ul jest z tego powodu rozwiązaniem optymalnym. Tak więc z 12 000 pszczół zamiast jednej rodziny jak w rotacyjnej z Celle ma się 10 razy tyle, przy tzw okazji walki z nastrojem rojowym
Jeszcze jedna uwaga na koniec. Młode rodziny muszą dostawać do podkarmiania na zimę w 2 – 4 porcjach pokarm, matki czerwią długo do końca października, stad ewentualne łączenie to koniec października nawet listopad. Młodych rodzin z reguły nie potrzeba leczyć przed podkarmianiem, a wykonuje się to po podkarmianiu. Natomiast rodziny gospodarcze mogą dostać dużą porcję pokarmu w jednej dawce i nie ogranicza to czerwienia z tym że przy gospodarczych trzeba to zrobić w pierwszej dekadzie września

[ Dodano: 2018-02-12, 16:31 ]
cd aspekty wychowu matek metoda czterech kroków wg dr Liebiga.
Nie potrzebuję ulików weselnych, mini plusów czy minusów. Na forach mnóstwo na temat sposobów wychowu matek tudzież sposobów wymiany matek – kto to zastosuje nie potrzebuje tym się zajmować. Następnie, może się powtarzam, ale trzeba, linie, hodowcy, w tym sposoby unasieniania, matka duża czy mała, – po zastosowaniu porad dr Liebiga porad z forum miszczów nie potrzeba czytać, tym bardziej nie powinno się stosować.

[ Dodano: 2018-02-28, 17:22 ]
Nie dziwota iż miszczowie zarówno w Polsce jak i w Niemczech nie przepadają za Panią dr Aumeier, skoro pisze iż od 19 lat sama prowadzi wychów matek - pisze jak to robi, nie przykładając żadnego znaczenia dla trutni (ich hodowli). Można, jak widać samemu prowadzić selekcję i mieć efekty !
Von welchem Volk soll man nachziehen? Die Antwort gibt das Zuchtprogramm für jeden Imker.
Dalej w szczegółach

http://imkerverein-donner...nen-Ableger.pdf
ta sama szkoła (oczywiście dla zamuflowanej opcji …)
http://www.imker-hechinge...e%20ziehen3.pdf

https://www.bienenjournal...ur-schwarmzeit/
i co miłe
https://www.bienenjournal...juni-erntezeit/

Odpowiedz do tematu