Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Analiza miodu
Autor Wiadomość
zwieros 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-09-29, 14:53   Analiza miodu

Jeden z pracowników pasieki powiedział mi, że pracował u pszczelarza posiadającego 200 rodzin pszczelich, który dokarmiał pszczoły wiosną i latem syropem zrobionym z cukru sacharozy i analizy tego zafałszowania nie wykrywały. No i taki "miód" sprzedawał hurtowo w beczkach 100 l. Co o tym sądzicie? Czy takich pszczelarzy znacie? Gdzie taki miód może być sprzedawany? Jakie prawo pozwala robić tak niedokładną analizę?

Mariuszczs 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-09-29, 17:45   

No jak mieli to wykryć ?

baru 
Obserwator

Wysłany: 2013-09-29, 23:20   

Mariuszczs napisał/a:
No jak mieli to wykryć ?

Proste badanie ,trwa pół godziny .
Takie numery jak powyżej nie przejdą ,to bajki ,chyba że gość sprzedaje "na rynku"
Pozdrawiam

zwieros 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-09-30, 11:34   

baru napisał/a:
Mariuszczs napisał/a:
No jak mieli to wykryć ?

Proste badanie ,trwa pół godziny .
Takie numery jak powyżej nie przejdą ,to bajki ,chyba że gość sprzedaje "na rynku"
Pozdrawiam

Proste badanie nie wykryje fałszowanego miodu dokarmieniem syropem z cukru sacharozy wiosną i latem, ponieważ pszczoły, enzymem inwertazą, rozłożą wymieniony cukier na glukozę i fruktozę, które to cukry zawsze są w każdym miodzie. Tu potrzebne jest dokładne badanie, które by określiło procentową zawartość substancji biologicznie czynnych, soli mineralnych i innych związków chemicznych, oraz pyłków, które to substancje pszczoły przynoszą z nektarem. W Puławach w Instytucie Pszczelnictwa robią w miarę dokładne badanie miodu ( zapewne dokładniejsze niż inspekcja handlowa), ale za duże pieniądze.

Mariuszczs 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-09-30, 11:49   

Nie wykryją bo ten gość na pewno wie kiedy i ile podać syropu i z jaką ilością wody żeby pszczoły tak rozłożyły aby sacharozy nie było. Hurtownik i producent miodku zadowolony.

zwieros 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-09-30, 21:14   

Mariuszczs napisał/a:
Nie wykryją bo ten gość na pewno wie kiedy i ile podać syropu i z jaką ilością wody żeby pszczoły tak rozłożyły aby sacharozy nie było. Hurtownik i producent miodku zadowolony.

Masz rację, ale z takimi należy walczyć, ponieważ oni krzywdzą uczciwych pszczelarzy i konsumentów miodu.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-09-30, 22:41   

Zwieros. Mam pytanie czy ten pszczelarz był komunistą czy też katolikiem. Z pszczelarskim pozdrowieniem

Jan Magóra

zwieros 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-10-01, 12:22   

Jan Magóra napisał/a:
Zwieros. Mam pytanie czy ten pszczelarz był komunistą czy też katolikiem. Z pszczelarskim pozdrowieniem

Ostatnio w podręczniku do religii mojej bratanicy przeczytałem, że i ateista może uzyskać zbawienie, o ile nie grzeszy - jest człowiekiem sumienia. Pamiętam jak papież Jan Paweł II mówił, że za mało mamy ludzi sumienia.
Skoro mamy też i pszczelarzy oszustów, należy więc stworzyć prawo zmuszające pszczelarzy sprzedających bardzo duże ilości miodu do robienia takiej analizy miodu, która by wykrywała bezbłędnie miody fałszowane.

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2013-10-01, 12:51   

zwieros napisał/a:

Skoro mamy też i pszczelarzy oszustów, należy więc stworzyć prawo zmuszające pszczelarzy sprzedających bardzo duże ilości miodu do robienia takiej analizy miodu, która by wykrywała bezbłędnie miody fałszowane.

Yhm... Czyli ci, co sprzedają mało mogą bezkarnie fałszować?

zwieros 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-10-01, 13:05   

Yhm... Czyli ci, co sprzedają mało mogą bezkarnie fałszować?[/quote]

Wydaje mi się, że ci pszczelarze, którzy mają mało pszczół ( kilka rodzin) są hobbystami - oni kochają pszczoły bardziej niż pieniądze.
Niedawno - przez telefon - rozmawiałem z kierownikiem laboratorium w Instytucie Pszczelnictwa w Puławach i uzyskałem potwierdzenie tego, że obecny wymóg prawny jest taki, że można fałszować miody, bo wszystkich zafałszowań - wymagana prawem - analiza nie wykryje.

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2013-10-01, 14:39   

zwieros napisał/a:

Wydaje mi się, że ci pszczelarze, którzy mają mało pszczół ( kilka rodzin) są hobbystami - oni kochają pszczoły bardziej niż pieniądze.

Zastanów sie, co chcesz przez to powiedzieć. Czy jeśli jestem zawodowym pszczelarzem i pszczelarstwo to moje w zasadzie jedyne źródło utrzymania, to znaczy, że pszczół nie kocham a miód fałszuję?

zwieros 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-10-01, 16:39   

minikron napisał/a:
zwieros napisał/a:

Zastanów sie, co chcesz przez to powiedzieć. Czy jeśli jestem zawodowym pszczelarzem i pszczelarstwo to moje w zasadzie jedyne źródło utrzymania, to znaczy, że pszczół nie kocham a miód fałszuję?

Proszę czytać moje teksty ze zrozumieniem - wyrazy użyte przeze mnie: "wydaje mi się", też coś znaczą.
Dodam jeszcze, że nie ma reguły bez wyjątków. Wydaje mi się, że Ty nim jesteś.

łobuz
Obserwator

Wysłany: 2015-01-01, 13:19   

zwieros napisał/a:
minikron napisał/a:
zwieros napisał/a:

Proszę czytać moje teksty ze zrozumieniem - wyrazy użyte przeze mnie: "wydaje mi się", też coś znaczą.
Dodam jeszcze, że nie ma reguły bez wyjątków. Wydaje mi się, że Ty nim jesteś.

"wydaje mi się"to znany w sądownictwie sposób naprowadzania prokuratory na przestępstwo unikając ewentualnego pomówienia:) Kolega zawodowy słusznie się obraził. Tu nie ma znaczenia czy duży,czy mały,w śród jednych,jak i drugich są wspaniali pszczelarze jakich znam,ale jedno trzeba stwierdzić! fałszerstwo miodów jest ogromne:O handluję miodami na targach,to co tam widzę częsta masakra i nie ma jak z tym walczyć bo nie mamy pozwanego wsparcia ze strony przepisów i rządu:( niestety,ten rak będzie się nadal toczył:( Pozdrawiam wszystkich pszczelarzy a tym pseudo życzę by do prawdziwych dołączyli:)

ddudekk 
Obserwator

Wysłany: 2018-04-17, 09:27   

Dobrze wiedzieć, bo jestem początkujący. Dziękuję za informacje i pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz do tematu