Pszczoły a trucizny

Moderator: krzysglo

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: tikcop1 »

Jak się powinno osuszać ramki? Zaraz po wywirowaniu? Jak długo? Użyć kawałka folii z odgiętym rogiem aby pszczoły wylizały? U mnie czasem problem bo potrafią przenieść coś z gniazda.

Do forum uzyskał dostęp jakiś bot to śmieci. Admin ma gdzieś najwyraźniej to.

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: eryk.klemens »

tikcop1 pisze:Jak się powinno osuszać ramki? Zaraz po wywirowaniu? Jak długo? Użyć kawałka folii z odgiętym rogiem aby pszczoły wylizały? U mnie czasem problem bo potrafią przenieść coś z gniazda.

Do forum uzyskał dostęp jakiś bot to śmieci. Admin ma gdzieś najwyraźniej to.
Ostatnio zmieniony 2018-10-25, 15:27 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam

Panie Eryku skoro lipa to ostatni pożytek to co się stanie jeśli dwudziestego czerwca (lipa kończy się 20 lipca) usunę tylko matkę z ula. Czyli ostatni pożytek nosi rodzina bezmateczna, wychowująca.

Nie wyjdzie to samo co w koncepcji podziel i wylecz? Dr Liebig pisał aby TUB zaczynać końcem lipca. Ciekawi mnie czy będzie miodu więcej czy mniej niż w obecności czerwiącej matki? Zabrałbym zaraz po miodobraniu wszystkie ramki a rodzinie dał węzę. Już to robiłem tylko węza była 1go września.

Pozdrawiam

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

tikcop1 pisze:Witam

Panie Eryku skoro lipa to ostatni pożytek to co się stanie jeśli dwudziestego czerwca (lipa kończy się 20 lipca) usunę tylko matkę z ula. Czyli ostatni pożytek nosi rodzina bezmateczna, wychowująca.
Ostatnio zmieniony 2018-10-25, 15:26 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

tikcop1
Nieśmiały
Nieśmiały

Witam

Tak oczywiście sprawdzę. Z drugiej strony kto pyta ten nie błądzi. Czyli jak rozumiem rodzina bezmateczna na ostatnim pożytku z lipca to kiepski pomysł (?) pytam bo może już ktoś to wytestował?
A wariant usunięcia tylko matki 31go lipca? Zabranie miodu i wszystkich ramek 24 dni później? Danie węzy (ja akurat tego się nie boję), usunięcia pasożyta i na koniec połączenia z odkładem majowym w listopadzie (nie chcę zwiększać ilości pni w pasiece na zimę). Co pan o tym sądzi?

Pozdrawiam

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

tikcop1 pisze:Witam

A wariant usunięcia tylko matki 31go lipca? Zabranie miodu i wszystkich ramek 24 dni później? Danie węzy (ja akurat tego się nie boję), usunięcia pasożyta i na koniec połączenia z odkładem majowym w listopadzie (nie chcę zwiększać ilości pni w pasiece na zimę). Co pan o tym sądzi?

Pozdrawiam

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re:

Gilian pisze:
2013-07-10, 18:00
Jak Cię Eryku denerwują wypowiedzi na forach internetowych to załóż sobie bloga i tam możesz spokojnie wieść swoją opowieść o pszczołach.
Nikt Ci się nie wetnie z głupim komentarzem a ludzie zainteresowani poruszanymi tematami znajdą bardzo szybko i będą czytać.
Minie ileś tam lat i grono zwolenników twojego modelu pszczelarzenia być może stanie się całkiem spore.
...
Mirek założyłem nie bloga a zrobiłem stronę internetową. Co do komentarzy, jak wykazuje praktyka są wyłączone. Zresztą zobaczymy ...
Pozdrawiam

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: Pszczoły a trucizny

Dzień dobry.
Specjalne podziękowanie za reklamę mojej strony internetowej, dla uczestników forum, gdzie moderatorów jest więcej niż piszących. Z dyskusji podanej na tamtym forum można się dowiedzieć iż, ich As form jest kolegą moderatorów, których ustawia w kierunku co jest dobre a co złe do czytania i jeszcze nie dorwał prawdopodobnego Niemca Kowalskiego. Dedykacja: Mają problemy problemy z cukrem (nawet ci z dyplomami) to potrzaskam w klawisze na nieczynnym forum, ktoś poczyta to doniesie.
Innym też się przyda. Osobna sprawa czy w to uwierzą gdy zdaniem znanego Guru tu na forum napisane, u dr Liebiga pszczoły nie spracowują się na cukrze, w Polsce niekoniecznie.
W internecie jest taki artykuł autorstwa Michaela Thiele „Neues aus der Bienenwissenschaft“ (myślę że przy dobrej woli można przeczytać), a powołuje się na publikację Liebig, G., 2002: Über das Lebensalter der Bienen. Kurzlebigkeit ist die Grundlage der Bienengesundheit. Deutsches Bienenjournal 10 (2): 48-50. Berlin, Germany.
Przetłumaczone fragmenty
„ … Od jakich czynników zależy długość życia pszczół? Z przerwami najważniejsza jest pielęgnacja czerwu. Czym więcej w rodzinie rodzi się pszczół, tym krótsza jest długość życia robotnic. … Wykorzystanie pożytku w odniesieniu do długości życia pszczoły letniej, na pewno nie ma wpływu; u rodzin „leniwych“ robotnice wcale nie żyją dłużej, niż u rodzin „pracowitych“
Także przeróbka czy to płynnego, czy stałego pokarmu, dla pielęgnacji młodych rodzin, czy zaopatrzenia rodzin na zimę, zdaniem dr Liebiga nie ma wpływu na długość życia robotnic...“
I to tyle,
Pozdrawiam
Specjalne pozdrowienia dla Tomasza

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Cd
Wszedłem na forum o którym wyżej, aby zareklamować moją stronę internetową i zorientować się czy uruchomić na stronie możliwość komentarzy.
I dowiedziałem się ile jest głupich komentarzy, nieoczekiwana furia i paranoja
Dedykacja dla pszczelarzy myślących inaczej doskonały artykuł, który jest dostępny w sieci, Pana Jacka Jaronia - Europejczyk Dzierzon

Cytat z ww artykułu
„ … Spotkałem się też z niezrozumiałym szowinizmem, by nie powiedzieć nacjonalizmem niektórych moich rozmówców, którzy uważają Ślązaków za gorszy gatunek ludzi, których trzeba nienawidzić, a polski patriotyzm jest ponad wszystko. ...”

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

cd
Proszę Państwa pisanie odnosi skutek, coraz więcej pszczelarzy kierunkuje się na „Łatwe pszczelarstwo“. W końcu dociera iż jedynym rozsądnym środkiem na warrozę są kwasy! Po napisaniu wpisu „Patriotyczni pszczelarze“ już nie przeczytają apelu dr Krystyny Pohoreckiej a był tu http://free4web.pl/3/2,92259,225699,6846338,29,Thread.html (wpis napisałem 11 października a 12 października serwer niedostępny? Przypadek?)
Czytają!

A co tu napisałem w 2013 roku autor: eryk.klemens » 2013-07-09, 15:10 ?
http://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/viewtopic.php?f=9&t=2830&sid=c59d41166c29a76fc85230c1e55c3e70&start=15

ODPOWIEDZ