Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
wymiana matki
Autor Wiadomość
Marcin
Gość
Wysłany: 2006-04-24, 20:26   wymiana matki

Jestem początkującym pszczelarzem. kupiłem dwa ule wielkopolskie z nadstawkami. Matki typu krainka. W jednym ulu jest matka dwuletnia. Czy muszę jąwymienić? Jeżeli tak to w jaki sposób? Proszę o odpowiedż.

Waldek 
Nieśmiały

Wysłany: 2006-06-28, 10:32   

To się chłopie dowiedziałeś tyle co i ja. Też jestem początkującym, ale według mnie powinieneś. Napisz nam czy coś zrobiłeś w tym kierunku.

greek 
Obserwator

Wysłany: 2006-07-19, 23:12   

Witam

Jak matka ma dwa lata i dobrze czerwi to niech sobie żyje, jeszcze przyjdzie na nia cas - może za rok.

Ja podmieniam matki w taki sposób:
-Łapie Starą do klatki z ciastem i odkładam w ustronne miejsce (tak w razie Niemca...)
-Zawieszam klatke z nową na druciku pomiedzy ramkami z czerwiem (dokładam jedną lub dwie beleczki)
-Tak zawieszona klatka wisi sobie dwa dni
-Po dwóch dniach odłamuje zamknięcie i pszczoły uwalniają matke przez wyjedzenie ciasta (trzeba zobaczyc jak pszczoły reaguja na nowa matkę)
-No i później przez 7 dni nie zagladam

Nalezy pamietać, ze młode nie zapłodnione matki muszą być juz wolne (bez klatki) w ulu w ok 6-tym dniu swego życia, bo w 8-9dniu życia wykonują swój lot godowy!!!
Z matkami zapłodnionymi to można spokojniej, ale czym szybciej podasz matke do rodziny tym lepiej - nie nalezy trzymac matek w klatkach za długo, bo je zmarnujesz.

pozdrawiam
:wink:

ms-281
Obserwator

Wysłany: 2006-08-30, 18:38   

Matki nie wymieniłem ponieważ bardzo dobrze czerwiła. Z ula zebrałem najwięcej midu. Wymienię ją za rok.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2006-09-04, 21:14   

[quote Greeg napisał
Ja podmieniam matki w taki sposób:
-Łapie Starą do klatki z ciastem i odkładam w ustronne miejsce (tak w razie Niemca...)
-Zawieszam klatke z nową na druciku pomiedzy ramkami z czerwiem (dokładam jedną lub dwie beleczki)
-Tak zawieszona klatka wisi sobie dwa dni
-Po dwóch dniach odłamuje zamknięcie i pszczoły uwalniają matke przez wyjedzenie ciasta (trzeba zobaczyc jak pszczoły reaguja na nowa matkę)
-No i później przez 7 dni nie zagladam

Jezeli przez 2 dni potrzymasz matkę w klateczce to pierwszą czynnością po otwarciu ula należy slikwidować mateczniki ratunkowe bo inaczej pszczoły zlikwidują matkę ,a trzeba bobrego pszczelarza aby odnależ mateczniki załozone na 1--3 dniowych jajeczkach bo na larwach jest bardziej widoczne poszerzenie komórki

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-09-13, 12:52   mateczniki

wpożądku a nie mozna tej czynnośći tj usunięcia mateczników wykonac odrazu zaraz przed włożeniem klateczki zmatką. Psczołki będą miały czas na to żeby się oswoić z sytuacją i nową matkę która juz tam będzie wisiec koło czerwiu. Myślę że nie ma co czekać do tego czasu aż się cos tam uformuje w tym mateczniku.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2006-09-13, 15:11   

Przyjacielu haker pszczoły przecież nie zakładają mateczników wtedy jak nie potrzeba i w momencie poddawania matki ich nie znajdziesz w ulu bo ich nie ma jak zabierzesz matke z ula to po ok 6 godzinach pszczoły przystępują do budowy mateczników ratunkowych wpierw na starszym czerwiu 3--5 dniowych larwach , w momencie zawieszenia klateczki z nową matką mają kontakt pszczoły z najbliższego otoczenia a na dalszych ramkach odczówają bezmateczmość bo feromony jakie wydziela matka tam nie docierają i pszczoły zakladają mateczniki ratunkowe , najlepiej jest poddawać matki po 9 dniach od zabrania starej bo nie ma czerwiu otwartego a mateczniki są już zasklepione łatwe w odnalezieniu ,lub poddawać tą metodą co opisałem w Pszczelarstwie nr3 2006 str 24

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-09-14, 10:07   tak wiem

tak rozumie to ze nie robia tego jak nie ma takiej potrzeby. ale bez matek skad sie bierze przecierz - nieprawda?

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-09-18, 15:55   

moim zdaniem powinieneś pomyśleć o wymianie matki znacznie wcześniej.Teraz jest już za późno .Dobrze przygotuj pszczoły do zimowli i pomyśl o wymianie wiosną na matkę unasienioną.Jeżeli będziesz potrzebował więcej porad to służę pomocą

ms-281
Obserwator

Wysłany: 2006-11-08, 17:33   

Mam pytanie: Co państwo sądzicie o matkach lini vigor. Czy nadają się do hodowli w przydomowej pasiece? Jeżeli zdecyduję się na kupno to lepiej kupić matkę nieunasienioną, czy unasiennioną sztucznie?

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2006-11-08, 21:49   

Są b dobre mam w paru ulach kup taką i taką porównasz sam
powodzenia

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-11-08, 22:44   

Potwierdzam wypowiedz mojego poprszednikoa. Ja mam je od Pana Kasztelewicza Uważam, że są matkami które się okazały szczególnie dobre. Charakteryzują się wczesnym rozwojem i dużą siłą a także i łagodnością.

Administrator 
Administrator

Wysłany: 2006-11-09, 01:11   

ms-281, off-topic...

Michał

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi