Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki wykorzystać cukier pozostały w ramkach po zimie.
Autor Wiadomość
Tomek
Obserwator

Wysłany: 2006-08-07, 11:40   Jaki wykorzystać cukier pozostały w ramkach po zimie.

Prosze o poradę co zrobić z cukrem w ramkach , który pozostał mi po ostatniej zimie.
Część ramek podałem do nowych odkładów , lecz pozostało mi jeszcze trochę.
Przeczytałem już bardzo wiele o pszczołach, lecz nie mogę się natknąć na ten temat.
Czy mogę go odwirować i dodawać do syropu do podkarmiania.
[/b]

W 
Stukacz Junior

Wysłany: 2006-08-08, 07:15   

Ja wykorzytuje go do podkarmiania pobudzającego podczas okresów bezpożytkowych.
Odwirowuję jak stwierdzę że już mi ramki z pokarmem nie będą potrzebne i przetrzymuje w pojemnikach do okresu bezpożytkowego (u mnie to następuje po lipie) i wtedu gotuję wode i dodaje ten cukier(1:1) wszystko razem doprowadzam do zagotowania ( większość chorub ginie w takiej temperatóże tzn tak mi powiedziano n aspodkaniu związku) i poddaje po ok0,5-1 litr na rodzinę

frynia 
Nieśmiały

Wysłany: 2006-08-08, 07:59   

Owszem, przy gotowaniu syropu większość chorób ginie, ale też wytwarza się szkodliwy HMF. Można rozpuszczać w ciepłej (nie wrzącej!) wodzie, ale gotować nie należy.

pszczelarz123 
Stukacz Junior
karolwin

Wysłany: 2006-08-08, 11:28   co zrobić z cukrem w ramkach?

Najlepiej byłoby, gdybyś tak jak mówisz odwirował ten cukier nalał do słoika i do tego możesz dolać jeszcze wody i miodu. Potem to zagotować i podać tę miksturę do rodzin słabych(a jeśli takich nie masz to do tych samych rodzin z których ten cukier pozyskałeś). Napewno wpłynie to pobudzająco na czerwienie matki .Pozdrawiam.

kri 
Nieśmiały
kri

Wysłany: 2006-10-06, 20:34   

Znajomy radził mi żeby , przy wirowaniu miodu z plastra gdzie zostało trochę zimowego zapasu nie odsklepiać go .Przy wracaniu ramki do ula syrop odsklepiamy i pszczoły powinny to zagospodarować .Cześć

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-11, 20:02   

kri napisał/a:
Znajomy radził mi żeby , przy wirowaniu miodu z plastra gdzie zostało trochę zimowego zapasu nie odsklepiać go .Przy wracaniu ramki do ula syrop odsklepiamy i pszczoły powinny to zagospodarować .Cześć

W zasadzie ramek gniazdowych w których przecież matka czerwi nie wirujemy. Jeżeli wiosną po zimowli pozostaje znaczna ilość pokarmu, który jest zasklepiony i przekraczający bieżące potrzeby roju, takie ramki przechowujemy w suchej pracowni i wykorzystujemy do podkarmiania rodzin w okresie bezpożytkowym. W małej pasiece można zaznaczać z którego ula one pochodzą, zeby spowrotem do niego wracały. W wiekszych pasiekach to jest nie możliwe ze względu na dużą pracochłonność. Cały czas musimy dbać aby ta czynność nie powodowała roznoszenia chorób, dbając o zdrowotność i higienę pasieki.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi