Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
RATOWANIE ŹIMĄ GŁODNYCH RODZIN PSZCZELICH
Autor Wiadomość
henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-26, 09:44   RATOWANIE ŹIMĄ GŁODNYCH RODZIN PSZCZELICH

Nie mam doświadczenia w tym temacie, ale uważam, że temat jest ciekawy i dyskusja może przydać się tym co spotkają się z takim problemem.
Kiedyś wysłuchałem takiego opowiadania absolwentki Technikum z Pszczelej Woli.
Po śmierci starszego pszczelarza, rodzina zgłosiła do tego Technikum w okresie zimowym, że odda kilka pozostałych po zmarłym pni.

Po obejrzeniu ich przez pracownika, na podstawie ogólnej wagi pnia /czyli rodziny z ulem/ – stwierdzono, że ilość pokarmu będzie niewystarczająca do prawidłowej zimowli. Zamknięte na czas przewozu pnie, po przywiezieniu do Technikum, postawiono w pomieszczeniu ocieplonym do temperatury pokojowej, poddając do każdego w podkarmiaczce górnej gęsty syrop cukrowy z domieszką miodu i otwierając wylotki. Pszczoły częściowo wyszły z uli zabrudziły swymi odchodami okna pomieszczenia i następnie powróciły do nich, pobierając pokarm.

Po odpowiednim kilkudniowym dokarmianiu w których sytuacja wychodzenia pszczół z uli i powracania do nich się powtarzała ale już w coraz to mniejszych ilościach – zaczęto ochładzać pomieszczenie, doprowadzając do wyrównania jego temperatury z temperaturą zewnątrz. Wtedy bardzo ostrożnie wyniesiono pnie na zewnątrz. I tak doczekały się oblotu wiosennego, nie ponosząc żadnych strat.

Jeżeli ta relacja jest prawdziwa w co ja osobiście wierzę, to może znajdzie się ktoś z absolwentów tego znanego Techników i ją potwierdzi a może jeszcze bardziej rozwinie, do czego bardzo gorąco zachęcam.
A może znajdą się pszczelarze, którzy sami mają w tym temacie bogate doświadczenie i podzielą się nimi dla dobra tych, których taka sytuacja ich spotka.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2006-12-26, 12:01   

Przy prawidłowo złożonej rodzinie na zimę nie powinno zdarzyć się takie zjawisko
Wielu pszczelarzy popełnia jeden z podstawowych błędów układając ramki na zimę pozostawiając zbyt obszerne gniazda poczym karmią ,w październiku idą i usuwają skrajne ramki nie obsiadane przez pszczoły wraz z największą ilością pokarmu .
Okazuje się w tedy ile naprawdę potrzebnych było ramek do zimowli np. ;;z 10 wielkopolskich pozostawili 8 ,,a z 9 Dadanta pozostawili 7 ale ogołocili przez to zapas o prawie 4 kg więc w ulu pozostało ok. 7 kg bo z praktycznej wiedzy wiadomo że pszczelarze karmią średnio 10 kg cukru na rodzine nie wspomnę że znam takich co dają po 8 kg i mniej bo twierdzą że w gnieździe pszczoły miały zapasy miodu .
Wtedy nad kłębem pozostaje ok. 8—10 cm pokarmu co przy braku oblotu w lutym zazwyczaj kończy się osypaniem rodziny z głodu
Można ratować takie rodziny ,przez podanie ciasta ,leżącej ramki z pokarmem ale wyniki są marne więcej zachodu jak pożytku można też w cieplejsze dni wymienić środkowe ramki (puste ) na pełne odsklepiająć widelcem kawałek plastra ,W starej literaturze pisze że nawet całkowicie osypane pszczoły można ratować przez pozbieranie ich do rojnicy zkropienie ciepłym syropem i wniesienie do ogrzanego pomieszczenia poczym należy wymienić ramki w danym ulu (oczywiście w ogrzanym pomieszczeniu ) na ramki z pokarmem wsypać pszczoły stopniowo schładzać pomieszczenie do wyrównanie tęp z polem i wynieść ula na dane stanowisko

Gość

Wysłany: 2006-12-30, 12:58   

Jak zwykle Każdy ma rację ze swojego punktu widzenia. Zarówno Ten który proponuje ciasto do ratowania jak i Ktoś kto spowoduje oblot w pomieszczeniach co pozwoli pszczołom na przesunięcie kłębu w kierunku lub zawiązanie na pokarmie. Obie metody dobre, pod warunkiem posiadania możliwości ich realizacji przez pszczelarza. Innym sposobem jest przoponowane położenie ramki z zapasami, nawet przy najostrzejszym mrozie, poziomo nad kłębem. Ul systemu segmentowego pozwala na takie działanie (Pszczelarstwo rocznik 2000 lub 2001). Pszczoły dostają wówczas zapasy, nie niszczą się ich organizmy przeróbką cukru. Regulują sobie ilość pozyskiwanego miodu itd. Patrz na strnę: www.jmm.com.pl Pozdrawiam jmm.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-30, 15:05   

Majówka napisał/a:
Jak zwykle Każdy ma rację ze swojego punktu widzenia. Zarówno Ten który proponuje ciasto do ratowania jak i Ktoś kto spowoduje oblot w pomieszczeniach co pozwoli pszczołom na przesunięcie kłębu w kierunku lub zawiązanie na pokarmie. Obie metody dobre, pod warunkiem posiadania możliwości ich realizacji przez pszczelarza. Innym sposobem jest przoponowane położenie ramki z zapasami, nawet przy najostrzejszym mrozie, poziomo nad kłębem. Ul systemu segmentowego pozwala na takie działanie (Pszczelarstwo rocznik 2000 lub 2001). Pszczoły dostają wówczas zapasy, nie niszczą się ich organizmy przeróbką cukru. Regulują sobie ilość pozyskiwanego miodu itd. Patrz na strnę: www.jmm.com.pl Pozdrawiam jmm.

Powyższy opis jest ciekawy i możliwy do zrealizowania pod warunkiem,że się ma odpowiednią ilość zapasowych plastrów miodu. Moim zdaniem jest on możliwy do zralizowania w każdym modelu ula do którego jest dostęp od góry na włożenie ramki z miodem. Nie wiem dlaczego Kolega czy Koleżanka uważa, że tylko ul systemu segmentowego pozwala na takie działanie.
Oglądałem ciekawą stronę, której adres podano, zachęcam pozostałych czytających do jej obejrzenia.
Mam pytania do Kolegi. Co to za ramka "wielkopolska Max2005"?
Czy produkujecie z poliuretanu ramki i węze?
i dlaczego ul z Poliuretanu kosztuje aż 260 zł.

Gość

Wysłany: 2006-12-31, 17:12   

Mam pytania do Kolegi. Co to za ramka "wielkopolska Max2005"?
Czy produkujecie z poliuretanu ramki i węze?
i dlaczego ul z Poliuretanu kosztuje aż 260 zł.

Nie wiem dlaczego ale dwie odpowiedzi na forum nie przeszły. Może tym razem się uda? Ul systemu segmentowego został opracowany 10 lat temu na ramkę wielkopolską 36X26 cm. i jest standardowym ulem tego typu. pasują oczywiście kraty odgrodowe i inny sprzęt. Nazwa Max 2005, to jest model po ostatniej unifikacji elementów. Dzięki ; tylko czterem elementom i ich wielokrotności w pasiece można układać ule jak klocki lego. Ja nie zajmuję się produkcją uli i nie słyszałem żeby ktoś produkował raki i węzę z poliuretanu. Natomiast cenę za elementy uli dyktuje producent.

Wracając jednak do tematu zasadniczego Kolega ma rację można metodę ratowania - położenia ramki poziomo nad gniazdem zastosować w innym sprzęcie. Jednak przedstawiona sprawa dotyczy uli wielokorpusowych gdzie z założenia nie można tego dokonać.

Rozwiązania techniczne ula segmentowego można adoptować do innych uli wielokorpusowych. Inwencja do zmian zależy od indywidualnych potrzeb pszczelarza.

W praktycznym pszczelarstwie wielkotwarowym, trudno jest zgromadzić i przetrzymywać ramki z zapasami. Kolega ma rację pytając się skąd je wziąć?
Może nie usatysfakcjonuję i przekonam wszystkich swoją odpowiedzią niemniej odpowiem tak.
Ratowanie rodzin może totyczyć tylko rodzin niedużych w których z nieznanych powodów pszczół jest mało i wystąpiło tylko częściowe zużycie pokarmu na ramkach. Może nie dopasowaliśmy wielkości gniazda do wielkości kłębu, itd. Przyczyny takiego stanu mogą być oczywiście różne. Niemniej w takich rodzinach ramki skrajne zwykle nie są obsiadane przez pszczoły. I to te właśnie ramki należy wykożystywac do ratowania rodzin. Dopiero w następnym etapie proponowałbym ciasta z namiastkami pyłku, pieżgi itd.

Pozdrawiam Czytelników Forum i Życzę Udanego Sezonu. JMM

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-31, 19:04   

Ponieważ Kolega gospodaruje w ulach wykonanych z poliuretanu a oglądając Jego stronę internetową można stwierdzić, żę jest profesjonalistą godny zaufania, byłbym wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:1/ czy poliuretan jest dobrym tworzywem na ule i jego podstawowy osprzęt? 2/ Jak możnaby porównać te produkty z produktami wykonanych z drewna.

Gość

Wysłany: 2006-12-31, 22:24   

Widzę że Kolega aktualnie śledzi temat w związku z tym odpowiadam. pomysł innego podziału ula wielokorpusowego zrodził sie już bardzo dawno w mojej głowie niemniej do realizacji pomysłu przystąpiłem dopiero ok 10 lat temu ze względów technicznych. Zanim powstały projekty analizowałem wszystkie dostępne rozwiązania konstrukcji uli i po głebokiej analizie powstał ul który nazwałem segmentowy. Sprzęt na którym pracuję od 10 lat. Rozwiązania techniczne tej konstrukcji ( bardzo prostej) wprowadzić powinny polskie pszczelarstwo w 21 Wiek. Nie chcę na forum reklamować się oraz ula, dlatego na tych ogólnych informacjach zakończę myśl.
Kiedy rozpoczynałem pokazy prototypów, to tak jak wiadomo, każdy pszczelarz jest indywidualnością w związku z tym niewielu ludzi zaryzykowało zakup. Ci którzy zaryzykowali malują dopiero swoje egzemplarze. a ci co robili tanie ule z drewna i płyt już muszą robić nowe ule. Tak to wygląda jeśli chodzi o trwałośc sprzętu. Materiał doskonały na ule. Łatwo usówa się wosk i kit w obniżonej temp. dezynfekuje wodnymi roztworami i myje. Pszczoły czują się doskonale w poliuretanie.
W odpowiedzi na drugi temat powiem tak: jedynym dodatkowym elementem używanym przezemnie jest przezroczysta folia ogrodnicza. Kładę ją na dno i usuwam razem z osypem wiosennym. Lub używam jako powałki nad ramkami. W swojej gospodarce nie stosuję krat ani poziomych ani pionowych chociaż kiedyś stosowałem.
Pozdrawiam JMM.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-31, 23:37   gospodarka w ulach wielokorpusowych

Dziękuje za wyczerpującą konkretną odpowiedź. Z tego wniosek,że poliuretan zdaniem Kolegi jest świetnym materiałem na ul. Miałbym wiele pytań na temat gospodarki w tych ulach, tak jak Kolega pisze i to bez krat odgrodowych.Chętnie posłuchałbym wypowiedzi na ten temat. To jest bardzo interesujące, bo ja gospodarze w ulach W. Ostrowskiej ale korzystam z kraty odgrodowej, gdzie matka czerwi przez cały sezon letni tylko w dolnej pełnej kondygnacji a dwie następne kondygnacje to miodnia. Jedynie wczesną wiosną na czas rozwoju rodziny i jesienią przygotowując rodzinę do zimowli ma do dyspozycji dwa pełne korpusy. Oczywiście zimuję także na dwóch korpusach ale już tylko z liczbą przeważnie po 6 do 7 ramek w każdym korpusie.

Gość

Wysłany: 2007-01-01, 11:11   

Jeśli tylko będę w stanie odpowiedzieć na pytania to nie uchylę się od odpowiedzi. Kilka słów na początek o sobie. Moja styczność z pszczołami i poznawanie gospodarki zaczęło się ok. 30 lat temu. Po 15 latach pracy doszedłem do myśli że nie ma dla mnie sprzętu. Mimo że pracowałem i poznałem kilka typów uli. Zawsze zaistniała konieczność dofinansowania lub przerabiania, adoptowania sprzętu do oczekiwań. Pomyślałem dość Skąd brać na to pieniążki? Tak zrodził się wspomniany ul. Ul ma być trwały, lekki , dla małych i dużych rodzin, zapewniać dynamikę rozwoju wiosennego, łatwy do mycia i dezynfekcji, na odkłady i rodziny produkcyjne, z jednym typem ramki itd.
Dziś zajmuję się hodowlą i selekcją własnej lini pszczół i jednym z priorytetów tej działalności jest selekcja w kierunku możliwości pracy z pszczołami bez krat dodatkowych zabiegów itd.
Na pytanie Kolegi odpowiem tak. Podstawowym warunkiem pracy bez krat jest postępowanie zgodne z naturą. Systematyczny rozwój musi rozpocząć się wraz z przybywaniem dnia tzn. od stycznia. Do maja nie może zabraknąć pokarmu w rodzinie, a zapasy w kwietniu nie mogą być mniejsze niż 6 do 10 kg. Pasieka powinna być obsadzona wierzbami kwitnącymi w kwietniu a pszczoły posiadać dostęp do najlepiej ciepłej wody.
Patrz cykl o symulacjach rozwoju rodzin ZROZUMIEĆ PSZCZOŁY w Pszczelarstwie.

Pozdrawiam JMM.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-01-01, 14:43   

Majówka napisał/a:
Jeśli tylko będę w stanie odpowiedzieć na pytania to nie uchylę się od odpowiedzi. Kilka słów na początek o sobie. Moja styczność z pszczołami i poznawanie gospodarki zaczęło się ok. 30 lat temu. Po 15 latach pracy doszedłem do myśli że nie ma dla mnie sprzętu.
Pozdrawiam JMM.

Byłbym Koledze bardzo wdzięczny a myślę że nie tylko ja, ale cała gruoa czytających to forum za kontynuację opisu modelu ula Kolegi pomysłu wraz z jego odpowiednim wykorzystaniem do prowadzenia w nim nowoczesnej gospodarki.
Proponuję na tą dyskusję właściwe merytorycznie miejsce na tym forum w dziale "Ule" w rozpoczętym już temacie = "Szukamy konstrukcji ula nowoczesnego ułatwiającesgo wędrówki" gdzie już podałem adres strony internetowej Kolegi, dla bliższcego poznania i obejrzenia rysunków - ula Jego pomysłu.

Opisując ten nowy model własnego pomysłu, proszę o podkreślanie róznic, które stanowią o jego wyższości nad np. modelem zaproponowanym przeze mnie czyli ulem Pani W. Ostrowskiej.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi