pytanie

Moderator: krzysglo

Misiek
Nieśmiały
Nieśmiały

pytanie

Post autor: Misiek »

Co mogło być przyczyną padnięcia matki podczas zimowli? Znalazłem matke wraz z kilkoma pszczołami wokół niej na oczniku, była to matka zeszłoroczna którą wymieniałem u rodziny produkcyjnej. Czy rodzina przezimuje do wiosny bez matki?

Matwiej_789
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: pytanie

Post autor: Matwiej_789 »

Misiek pisze:Co mogło być przyczyną padnięcia matki podczas zimowli? Znalazłem matke wraz z kilkoma pszczołami wokół niej na oczniku, była to matka zeszłoroczna którą wymieniałem u rodziny produkcyjnej. Czy rodzina przezimuje do wiosny bez matki?
Przyczyn może być dużomoże byc i choroba matki.Przeżyć przeżyją ale trzeba bedzie najpredzej rodzine rozrzucić do innych uli. Pozdrawiam.... :)

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

W takiej rodzinie możesz mieć matkę trutówkę jeżeli był czerw, jeżeli nie było czerwiu to napewno w ciągu 2-3 tygodni po oblocie pojawią się pszczoły trutówki. Taką rodzinę radziłbym jak najszybciej połączyć z inną rodziną najlepiej z najsłabszą, bo jak sądzę z postu to matki zapasowej nie masz. Przed łączeniem sprawdź czy są jajeczka, jeżeli nie ma to włóż ramkę z otkrytym czerwiem jeśli pojawią się mateczniki to znaczy że nie ma ani matki ani też pszczół trurówek taką rodzinę możesz łączyć. Przyczyną tej sytuacji jaką masz w ulu, może być nawet wrogość między rasowa lub linijna, wadliwa matka (wystarczy że ma uszkadzoną jedzną z odnuży), może być zmiana pogody np. nagłe ocieplenie w zimie a potem nagłe ochłodzenie, przyczyn można wymieniać bez końca. Tej rodziny nie radziłbym ratować poprzez wychowywanie nawej matki lepiej połaczyć a potem z tej rodziny zrobić odkład, który dojdzie do siły szybciej niż rodzina ratowana.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Zablokowany