Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
ile drutów na ramce
Autor Wiadomość
pszczelarz123 
Stukacz Junior
karolwin

Wysłany: 2006-07-30, 13:50   ile drutów na ramce

Czy ktoś wie ile powinno się dawać drutów na ramce nadstawkowej w ulu warszawskim zwykłym. Pszczoły nie lubia drutu, a to od razu widać gdy matka zaczerwiła całą ramkę w gnieździe, a puste komórki zostawiła tam gdzie są druty. Ale jeśli się da na dwa druty ramkę w nadstawce, a będzie rok obfity w pożytek to ramka może pęknąć razem z drutami z powodu swojej ciężkości. Jeśli jednak damy na trzy druty to 1/30 ramki to drut i tę część pszczoły nie zaakceptują. Czekam na obfite odpowiedzi :D

Apiwil 
Stukacz Junior
Apiwil

Wysłany: 2006-08-04, 07:37   

Ja w swojej pasiece mam w ramkach po trzy druty ,ale i tak w miejscach drytu niema pustych komurek tylko wszystko zaczerwione.Myśle więc że gdy wtapia pan wenze to ta wenza nie jest równo wklejona w środek i gdzieniegdzie wystaje dryt w komórkach.

Pozdrawiam Apiwil.
Pamiętam, jak boleśnie uciełaś, mnie w czoło
Pszczoła:
Lecz niechaj też na miodek panicz wspomniec raczy,
A może pszczółce przebaczy.

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-08-05, 20:29   ilość drutu

Jeśli mowa o drucie topowiem tak ze ramka powinna byc podzielona na dwie rowne czesci i wtedy wymierza sie srodek z kazdej z tych czesc i wnich robi sie otworki. Taki misz masz hehe .Lecz slyszalem i wiem z autopsji ze weza lubi sie wyginac bo jak wiadomo aramka pracuje od wilgoci siepla zimna itp Wyczytalem wiec ze w celu zapobiegana takiemu wyginaniu powinno sie srajne druty montowac w ramce w odleglosci nie wiekszej niz 2 cm od krawedzi i miedzy nimi jeden drut na srodku. Co wy oym myslicie?

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-09-24, 11:58   

Drutów w ramkach powinno być jak najmniej. To takie trochę enigmatyczne stwierdzenie ,ale prawdziwe .W Twoim pytaniu jest trochę nieścisłości bo piszesz że w ramkach nadstawkowych matka omija komórki z drutami .To normalne że omija tylko dlaczego ma czerwić w nadstawce? Niech czerwi w rodni a miodnię zostaw na miód.Pozdrawiam. Pszczelarz51

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-12, 20:07   Re: ile drutów na ramce

pszczelarz123 napisał/a:
Czy ktoś wie ile powinno się dawać drutów na ramce nadstawkowej w ulu warszawskim zwykłym. Pszczoły nie lubia drutu, a to od razu widać gdy matka zaczerwiła całą ramkę w gnieździe, a puste komórki zostawiła tam gdzie są druty. Ale jeśli się da na dwa druty ramkę w nadstawce, a będzie rok obfity w pożytek to ramka może pęknąć razem z drutami z powodu swojej ciężkości. Jeśli jednak damy na trzy druty to 1/30 ramki to drut i tę część pszczoły nie zaakceptują. Czekam na obfite odpowiedzi :D

Przy drutowaniu ramek powinna obowiązywać zasada, że pierwszy i ostatni drut powinien być oddalony od niej nie więcej niż 15 mm. Pozostałe druty przewleka się w równych odstępach nie większych niż 80 mm.

stasiu 
Obserwator

Wysłany: 2007-01-21, 11:15   

Witam to prawda co powiedzieli wcześniejsi przedmówcy -pszczoły niechętnie tolerują drut . Zgadza sie , jednak na ramkach warszawskich ciężar pełnego plastra jest znaczny . Nieraz zdarzylo mi się w ten sposób zniszczyć plaster,i doszedlem do wniosku że oszczędność w drutowaniu ramki nie ma sensu . Obecnie daję po cztery druty.Skrajne w odleglości15 mm Pszczoły o ile węza wtopiona jest dosyć dokładnie jakoś nie zwracają na drut większej uwagi. zresztą doszedłem do wniosku że licząc ilość komórek w plastrze te zajęte przez drut nie stanowią jakiejś znaczącej liczby. no i mam spokój w poprzednim sezonie nie zniszczylem ani jednego plastra. pozdrawiam

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi