nektar lipowy

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 46
Rejestracja: 2006-06-02, 17:47
Lokalizacja: podkarpackie

nektar lipowy

Post autor: pszczelarz123 »

Wszyscy wiemy, że lipa już w dawnych czasach była używana leczniczo. W rodzinach w których miód lipowy był ludzie chorowali bardzo rzadko. Nektar lipowy ma składniki lecznicze i przerabiane przez pszczoły na miód. Pewien pszczelarz twierdzi, iż lipa jak sama nazwa wskazuje to lipa. Dlaczego więc we wszytkich poradnikach pszczelarskich pisze, iż w lipcu następuje bardzo obfity pożytek lipowy. W niektórych latach w powojennej Polsce pszczelarze pozyskiwali obfite zbiory z lipy. A 70-kilku letni pszczelarz z ponad 30 letnią praktyką pszczelarską mówi że lipa to lipa. Wniosek wychodzi taki, iż pszczoły wybierają sobie lata w których mają iść na pożytek lipowy.Wszyscy jednak wiemy, że pszczoły idą na wszystkie pożytki. Czy lipa to lipa także dla pszczół lub pszczelarz ten nie wie że pszczoły nie znają tego powiedzenia. Czekam na obfite odpowiedzi.

Awatar użytkownika
odgo
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 24
Rejestracja: 2005-02-28, 16:24
Lokalizacja: Norwegia

Post autor: odgo »

Witam,

A moze rozwin co to znaczy "lipa to lipa"? Bo nie bardzo cokolwiek wynika z takiego tekstu.

Pozdr.
Grzegorz

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 46
Rejestracja: 2006-06-02, 17:47
Lokalizacja: podkarpackie

lipa to lipa

Post autor: pszczelarz123 »

,,lipa to lipa" oznacza to iż lipa jest lipą (kłamstwem, szachrajstwem, czymś zmyślonym)

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 106
Rejestracja: 2006-06-01, 21:46

Post autor: Ptyś »

Nigdy nie widzalem miodu lipowego :razz: to znaczy takiego lipowego jaki powinien być lipowy :P Lipa jest strasznie zawodna w nektarowaniu,prędzej weżmie się miód z robinii niz z lipy :idea:

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 112
Rejestracja: 2006-08-02, 11:32
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

własności lecznicze miodu z lipy

Post autor: haker_2015 »

Panowie witam serdecznie.Miód jak każdy miód posiada własnościlecznicze czy tego chcemy czy nie. Przekonania naszyych dziadków,pradziadków nie zawsze się miały pozytywnie do rzeczywistości - oczywiście chołd dla nich i wielki pokłon. Pszczelarstwo jak i inne dziedziny życia człowieka z czasem obalały i nadal obalaja niesłuszne teorię. Lecz powracając do tematu :) każdy z miodów wzależności od pożytku charakteryzuje się odmiennymi cechami mineralnymi jak również odżywczymi leczniczymi. Nie wchodźmy najlejlepiej w szczegóły i dajmy pszczółka robic to corbia od ch cho i trochę. :)pozdrawiam

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 520
Rejestracja: 2005-12-21, 16:21
Lokalizacja: Wieluń

Re: nektar lipowy

Post autor: henrmiko »

pszczelarz123 pisze:Wszyscy wiemy, że lipa już w dawnych czasach była używana leczniczo. W rodzinach w których miód lipowy był ludzie chorowali bardzo rzadko. Nektar lipowy ma składniki lecznicze i przerabiane przez pszczoły na miód. Pewien pszczelarz twierdzi, iż lipa jak sama nazwa wskazuje to lipa. Dlaczego więc we wszytkich poradnikach pszczelarskich pisze, iż w lipcu następuje bardzo obfity pożytek lipowy. . Czekam na obfite odpowiedzi.
Pszczelarze praktycy wiedzą, że lipa, tak jak jeden z przedmówców napisał, jest drzewem bardzo zawodnym. Czyli w niektórych latach, mimo wdawałoby się o sprzyjających warunkach pogodowych, ładnie kwitnie, ale nie nektaruje. Dlatego jest modne wśród pszczelarzy powiedzenie " lipa to lipa".
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
tomasz1
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 50
Rejestracja: 2007-02-03, 18:45

Post autor: tomasz1 »

Zgadzam się z kolegami! tak lima jest zawodna. raz na kilka lat dobrze nektaruje.

Pozdrawiam T O M A S Z PSZCZELARSKI MISTRZ

Zablokowany