topiarka słoneczna

Moderator: krzysglo

koga

Post autor: koga »

apacz pisze:podpowiem wam:zamiast szyby pojedyńczej czy tez podwójnej zespolonej lepsza jest płyta z poliwęglanu o grubości 10mm(to taka niby pleksa z przestrzenią powietrzną w środku)-spróbujcie sami.A przy odpowiednim wyprofilowaniu wnetrza topiarki można osiągnąć 160 stopni.
Jak to rozumieć?. Dwie płyty każda 10 mm grubości oprawiane w ramę oddzielnie czy jedna zespolona grubości 10mm oprawiana jako całość

apacz
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: apacz »

jedna płyta poliwęglanu 10mm(może być gubsza).Można ją kupić w marketach budowlanych typu castorama,leroy merlin,brico marche.cena za arkusz 60cm/200cm (lub coś koło tego wymiaru) to ok. 90złotych.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Dziękuję za informacje. Trochę /kształt/ czyli wymiaty płyty na topiarkę nie sa atrakcyjne. Lepsza byłaby płyta o kształcie zbliżonym do kwadratu. Czy rzeczywiście jest możliwość uzyskanie na słońcu temperatury tak wysokiej? I czy ktoś praktycznie taką temperaturę uzyskał?
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

apacz
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: apacz »

po prostu kupujesz jedną płytę na spółkę z kolegą macie na 2 topiarki.Wymiarów płyty dokładnie nie pamiętam-kolega kupił taką topiarkę (2 sztuki) od konstruktora KTÓRY TO OPATENTOWAŁ i użytkuje ja już 5-ty rok-ale widziałem takie płyty właśnie w marketach .Ja jestem w trakcie konstruowania topiarki-oczywiście dla siebie.Temperatura wewnątrz naprawdę przekracza 150 stopniC.nie mam zdjęć ale jak będzie ciepło(maj) mogę zainteresowanym przesłać zdjęcia a nawet filmik.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kwestionując kształt myślałem o tym wymiarze 60 cm, że kwadrat o wymiarze 60 cm jest trochę za mały. Lepszy byłby gdyby miał około 100 cm. Ale gdyby można uzyskać rzeczywiście temperaturę 150 stopni możnaby pomyśleć o konstrukcji ich połączenia. Propozycja jest godna wykorzystania. Jeszcze raz dziękuję za informację.

koga

Post autor: koga »

henrmiko pisze:Kwestionując kształt myślałem o tym wymiarze 60 cm, że kwadrat o wymiarze 60 cm jest trochę za mały.
A dlaczego to ma być kdadrat? Przecież temperatura nie zależy od kształtu.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Nie mam doświadczenia z szybami z poliwęglanu, ale topiarki z szybami zwykłymi im są większe tym temperatura tęż jest wyższa a kształt kwadratu umożliwia lepsze wykorzystanie przestraeni topiarki przy układaniu plastrów do przetopienia.

jaras
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: jaras »

Witam

Ja zrobiłem sobie w zeszłym sezonie topiareczkę taką w jaką wkładam dwie duże ramki WLP. Czasem mogę zwiększyć przetop i kładę jeną na drugą - za jednym strzałem 4szt.
Wosk mam jasny jak węza ze sklepu. :)

Szyba jest tzw bezpieczna grubości ok 1cm (sąsiad mi załatwił za piwo :wink: ) wklejona na specjalny silikon w ramę zakrywającą . W topiarce jako dno wykorzystana jest blacha (taka od parapetów) malowana proszkowo o kolorze czarnym, wygięta odpowiednio z nagięciami do spływania wosku do sitka a następnie do przeciętej wzdłuż butelki plastikowej.

Jestem z niej bardzo zadowolony :lol:

Podobne topiarki widziałem w sklepie za ok.130zł (same skrzynki bez stojaków) - ale jakość wykonania i materiałów to prawie jak china :570:

Zablokowany