wosk ekologiczny - przyczynek do dyskusji

Moderator: krzysglo

Piotr Bochyński
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2007-04-08, 12:23

wosk ekologiczny - przyczynek do dyskusji

Post autor: Piotr Bochyński »

Skąd wziąść taki wosk do wyrobu węzy aby był bez zanieczyszczeń akarycydami i fungicydami, wolnym od WWA, dioksyn i ciężkich metali?

Być może rozwiązaniem tej kwestii jest wprowadzenie do wyrobu węzy tzw. substytutów wosku pszczelego, czyli surowców uzyskiwanych syntetycznie nie różniących się jednak pod względem chemicznym i właściwościami od wosku naturalnego.

Jakie korzysci z tego płyną:
- surowiec pozbawiony zanieczyszczeń (oczywiście w pewnym zakresie)
- w założeniu tańszy surowiec, co też powinno się przekładać na cenę samej węzy.

cacek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 51
Rejestracja: 2007-02-03, 22:26
Lokalizacja: laskowa

Post autor: cacek »

może węza bedzie tańsza ale wosku pszczelarzom niebedzie sie opłacało wytapiać bo po co??
mirek

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 520
Rejestracja: 2005-12-21, 16:21
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: henrmiko »

Ja zlecam produkcję węzy ze swojego wosku uzyskanego z topiarek słonecznych i wybielonego przez promienie słoneczne w czasie topienia w tych topiarkach. A częściowo wykonuje węzę samodzielnie na cementowej prasce, której wykonanie szczegółowo opisał Kolega „Mirage” na forach pszczelarskich. Węza ta ma charakterystyczny zapach i jest chętnie odbudowywana przez pszczoły. Nie mam żadnego doświadczenia z woskiem uzyskanym syntetycznie. Jak by się kształtowała cena produkcji i czy byłoby to opłacalne w sytuacji gdy pszczelarze mają duże zapasy wosku. Myślę, że pszczelarze mało wykorzystują profesjonalnych dużych topiarek słonecznych, a to jest najtańszy i najwłaściwszy sposób wytopu wosku z przeznaczeniem na węzę.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Piotr Bochyński
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2007-04-08, 12:23

Post autor: Piotr Bochyński »

Przyczynkiem do tych rozważań jest artykuł:

EKOLOGICZNA GOSPODARKA PASIECZNA
http://www.pimr.poznan.pl/biul/2006_2_29SST.pdf

gdzie zawarte są we wnioskach informacje:
"Zabiegi związane z gromadzeniem odsklepin, pozyskiwaniem woszczyny odbudowanej na ramkach pracy oraz ich przetapianie w topiarce słonecznej pozwalają na uzyskanie wosku ekologicznego,"

Ale z kolei w innym opracowaniu jest zawarta teza:

Wrażliwość wosku pszczelego na skażenie pozostałościami po lekach
http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.ph ... 2wosk.html

"Jednym ze sposobów ograniczających kumulowane się pozostałości akarycydów w wosku jest wprowadzenie do gniazda węzy z wosku dziewiczego. Teoretycznie nie powinien on być skażony. Jednak pszczoły mogą wprowadzać z pokarmem związki aktywne leków do organizmu, gdzie są one gromadzone. Poza tym powierzchnia ciała pszczół jest również skażona. Tą drogą akarycydy przechodzą do wypacanego przez nie wosku. Podobnie wosk z odsklepów jest również często skażony wskutek dodawania przez pszczoły starego wosku. Te fakty pokazują, jak łatwo następuje zanieczyszczenie wosku."

Zatem z mojego punktu widzenia wprowadzenie węzy z substytutów lub kompozytów wosku pszczelego jest tym rozwiązaniem którego się oczekuje czyli zmniejszenia kumulacji szkodliwych zanieczyszczeń.

Po zatym trudno mi uwierzyć w to że pszczelarze wytapiają wosk tylko po to aby z niego robić węzę, jest tyle innym możliwości wykorzystania tego cennego surowca.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 520
Rejestracja: 2005-12-21, 16:21
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: henrmiko »

Wiadomo, że wytopiony przez pszczelarzy wosk jest użyty tylko w części do produkcji węzy, reszta jest sprzedawana w punktach skupu lub wykorzystywana bezpośrednio przez pszczelarzy do produkcji różnego kształtu świec. Ale cena skupu nie jest zachęcająca do jego produkcji. Dlatego szczególnie wosk pozyskany z odsklepin i plastrów dziewiczych i to w topiarce słonecznej powinien być wykorzystywany do produkcji węzy a reszta wytapiana pod ciśnieniem przy pomocy topiarek elektrycznych itp. z plastrów ciemnych po ewentualnym wybieleniu może w zupełności być wykorzystana do innych celów. Jeżeliby wosk uzyskanym syntetycznie byłby w cenie wosku pszczelego lub jeszcze niższej i posiadałby wszelkie jego właściwości, a także byłby chętnie przez pszczoły przyjmowany, można by rozważyć taką jego produkcję. Ale tym muszą się zająć odpowiednio przygotowani fachowcy, chemicy i ekonomiści, którzy potwierdzą,że to będzie opłacalne a nie pszczelarze.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Piotr Bochyński
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2007-04-08, 12:23

Post autor: Piotr Bochyński »

Zgadzam się w pełni ale uważam szereg ważności powinien zaczynać się właśnie od pszczelarzy. To właśnie z samego dołu powinna płynąć inicjatywa kierunku badań i rozwoju. Cała kwestia leży w zadaniu odpowiedniego pytania i przedstawieniu problemu specjaliście, chemikowi, ekonomiście aby ich dokładniej ukierunkować. Można bowiem opracować świetne metody które będą się sprawdzać w laboratorium ale po ich transferze na łono pszczelarskie mogą nie zafunkcjonować, musi zatem istnieć dialog pomiędzy tymi środowiskami.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 520
Rejestracja: 2005-12-21, 16:21
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: henrmiko »

Myślę, że organizacje pszczelarskie chociaż rozproszone, bo PZP nie jest już jedyną taką organizacją pszczelarską i różne jednostki administracji państwowej z Instytutami Naukowymi na czele myślą o tym, szczególnie po wprowadzeniu nowoczesnych leków 3 generacji. A pszczelarze powinni być świadomi, że uzyskanie zupełnie czystego wosku jest coraz trudniejsze i aby za bardzo nie zanieczyszczać środowiska ula, produkowali węzę, do czasu uzyskania zupełnie czystego syntetycznego wosku, z wosku uzyskanego jak poprzednio napisałem z plastrów dziewiczych w topiarkach słonecznych. A fora pszczelarskie i dyskusje prowadzone w tym temacie służą rozpropagowaniu tego zagadnienia i zwrócenie uwagi na powstały problem.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

mattp
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 17
Rejestracja: 2007-02-22, 13:10
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: mattp »

Ja wiem ze w pasiece ekologicznej powinna byc weza ekologiczna. Koledze który ma taka wlasnie pasieke oprocz cukru ekologcznego (7 zl za kg) farby ekologicznej do malowania uli kwasu zamiast leków na waroze musi miec weze ekologiczna. Wiec komisja sprawdzajaca pasieke powiedziala mu ze weza ekologiczna to weza robiona z wlasnego wosku bez zadnych dodatków. wiec teraz sam produkuje sobie weze.

Piotr Bochyński
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 12
Rejestracja: 2007-04-08, 12:23

Post autor: Piotr Bochyński »

Owszem jeśli wosk na węze pochodzi z odsklepin czyli z młodego wosku, jeśli natomiast robi węzę z wosku wytopionego ze starych plastrów to z węzą ekologiczną nie chyba nic wspólnego. W takim wypadku dodatki moga tylko pomóc rozcieńczając zanieczyszczenia zawarte w takim wosku.
Pojęcie węzy ekokologicznej zostało wprowadzone po to aby wyróżnić ją tym że poprzez stosowne zabiegi w ulu ma zawierać mniej zanieczyszczeń, a nie że jest robiona sama przez pszczelarza.

Dla przykładu jeśli czytam że produkty pszczele (wosk, propolis, pyłek) mogą być wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska ciężkimi metalami, czyli występuje korelacja pomiędzy zanieczyszczeniem środowiska a zawartością metali cięzkich w tych produktach, to własnie to mnie skłania do takich przemyśleń: co jest bardziej ekologiczne - zanieczyszczony naturalny produkt czy syntetyczny wyrób?

(Marcelo Enrique Conti, Francesco Botrè "Honeybees and Their Products as Potential Bioindicators of Heavy Metals Contamination"; Environmental Monitoring and Assessment, Vol.69, No.3, 2001)

[ Dodano: 2007-05-20, 13:04 ]
W uzupełnieniu tematu namiary na publikacje o substytutach wosku pszczelego stosowanych w pszczelarstwie.

Johanneson, "Substitutes for Beeswax in comb and comb foundation", BRA Reserch News, No.5, pp.146-156

J.P. Remon, F.J Jacobs; "Beeswax mimetic substances and methods of operating beehives"; United States Patent, US 6,585,557 B1; Jul.1,2003

[ Dodano: 2007-05-20, 15:06 ]
U. Levy, G.Sha'ar; " Accessories for use in apiculture"; U.S.Pat. No. 4,992,073, Feb. 12 1991

Zablokowany