Czy strączkowe dają pożytek

Moderator: krzysglo

welbik
Nieśmiały
Nieśmiały

Czy strączkowe dają pożytek

Post autor: welbik »

Witam. Jestem początkującym pszczelarzem. W pobliżu mojej pasieki rolnicy zasiali w tym roku sporą ilość grochu i planują też fasole. Z ciekawości pytam czy z roślin tych pszczoły zbierają cokolwiek?

EmilM
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

Post autor: EmilM »

Naturalnie Miód fasolowy jest świetny. W górach gdzie sieją dużo fasoli ,,Jaśka" można zebrać miód fasolowy

welbik
Nieśmiały
Nieśmiały

EmilM pisze:Naturalnie Miód fasolowy jest świetny. W górach gdzie sieją dużo fasoli ,,Jaśka" można zebrać miód fasolowy
Dziekuje za odpowiedź. Zobaczę jak jest z grochem bo chociaż mały to zaczyna powoli kwitnąć. W okolicy jest go bardzo dużo i sprawdze czy pszczoły go oblatują.

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Ptyś »

Tyle tylko że groch to nie fasola :idea: z tego co sie orientuję to groch tylko pyłek daje,a jeżeli jakiś nektar to bardzo niewiele :? Zresztą fasola fasoli też nie równa :!: Jaś tyczkowy jest b.dobrym pożytkiem,natomiast fasola "krzaczkowa "praktycznie nie nektaruje prawie wcale :idea: W śród bobowatych są rośliny które naktaruja b.dobrze ale są tez takie które dają sam pyłek :idea:

welbik
Nieśmiały
Nieśmiały

Ta fasola ktora rosnie przy mojej pasiece właśnie zaczęła kwitnąć i ku mojemu zdumieniu jest bardzo mocno oblatywana przeez pszczoły. Wchodząc na plantację dosłownie słychać jak brzęczą. W nadstawkach pojawił się już miód. Pyłku nie noszą bo oglądałem oblatujące pszczoły. Bardzo mnie to cieszy bo z lipy nic nie przyniosły (fatalne warunki atmosferyczne). Także akurat ta odmiana która została tam zasiana musi dość dobrze nektarować. Poza tym mój region jest takim małym zagłębiem fasolowym i jeszcze inne jej odmiany będą kwitnąć. Może i z nich uda się coś pozyskać.

Zablokowany