Lepiej zapobiegać niż leczyć ?

Moderator: krzysglo

Jan Baczmanski
Nieśmiały
Nieśmiały

Lepiej zapobiegać niż leczyć ?

Post autor: Jan Baczmanski »

Otrzymalem ostatnio ulotkę - BEEVITAL - Hive Clean - podobno jest to srodek zapobiegawczy p.varroa. Mam prośbę do kolegów którzy już stosowali ten środek aby podzielili sie swoimi spostrzezeniami jakie daje efekty.
Może pod tym tematem podzielimy sie swoimi doswiadczeniami o innych sposobach już stosowanych u Kolegów . Jak postępować i jakie są efekty? Bo że warto też zapobiegać to chyba nie musimy się przekonywać. Ale warto wybać też wyprobowany i skuteczny sposób. Serdecznie pozdrawiam - Jano
Ostatnio zmieniony 2008-03-20, 15:31 przez Jan Baczmanski, łącznie zmieniany 1 raz.
2406

avico

Post autor: avico »

Witam,
lepiej pytać niż błądzić, ale jeszcze lepiej włożyć odrobinę wysiłku i zobaczyć, co na tym i innym forum już na interesujący nas temat napisano.
Zastanowiłem się nad stwierdzeniem o wysokiej cenie. Jeden zabieg, to około 2zł. Gdyby ktoś był niezwykle oszczędny (czytaj chytry), to może ograniczyć się do 3 – 4 zabiegów. Optymalnie byłoby ich 7, ale nie tylko z myślą o zwalczaniu warrozy, ale o tym jak poprawić kondycje pszczół i ich zdrowotność. Do tego 100% ekologii. Taniej na pewno będzie kupić listewki samoróby z klartanem lub wdychać dym z trucizną zawartą w apiwarolu. Można też kombinować z kwasami, bo pszczelarze, niczym cierpiętnicy musza się nieźle namęczyć, aby coś osiągnąć, choć łatwe i skuteczne rozwiązania są dostępne, ale nieco są droższe.
Może to i fajnie kombinować z kwasami, parownikami i tym wszystkim, co jest skomplikowane. Zbyt łatwe i bez przyjemności jest polanie z saszetki jednorazowej lub strzykawką 15 ml Beevital. Cały zabieg z otwarciem i zamknięciem ula mieści się w widełkach 10 - 30 sekund. Do tego, jako bonus mamy wyczyszczone gniazdo.

Proponuję wejść na podane poniżej linki. Na jednym z nich są dwa zdjęcia mówiące więcej niż cały słowny opis.

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... .php?t=989

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... php?t=1024

Jan Baczmanski
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Jan Baczmanski »

Dzięki Avico za wskazówki.Nie sięgałem daleko a to mozna nazwać chyba lenistwem.Przesledziłem uważnie informacje na ten temat , Pozdrawiam Jano
2406

ODPOWIEDZ