Tajemnicze zachowanie pszczół

Moderator: krzysglo

JAxico
Stukacz
Stukacz

Tajemnicze zachowanie pszczół

Post autor: JAxico »

Dość dziwne zachowanie zaobserwowałem u moich pszczół. Pszczoła wylatuje na daszek, spada, obraca się na ziemi próbując wznieść się w góre i... ginie. Warroza- to jakoś wątpię żeby to ona spowodowała to zjawisko, w moich ulach są rozwieszone paski z BeeVitalem, w zeszlym roku stosowałem Bayvoral. Czy nie sądzicie, że to jest zatrucie środkami chemicznymi? Co mógłbym zrobić teraz? Praktycznie to chyba nic, pszczoły szykują się do zimy i raczej nie mają szans na przeżycie. Proszę o jakieś sensowne porady jak mogę uchronić pszczoły. Z góry dziękuję i pozdrawiam Wszystkich Pszczelarzy- JAxico.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

W zeszłym roku ja też coś takiego zauważyłem jedna pszczoła wzbijała się w powietrze i już nie wracała inna z podwiniętym odwłokiem spadała prosto na ziemię trwało to dwa dni przy temperaturze 12 st. ta rodzina przezimowała lecz musiałem ją łączyć gdyż zostało się tylko garstka pszczół z matką. Przypuszczam że były to objawy tego głośnego CCD. Obserwuj swoje pszczoły i dodam że jeśli byłoby to zatrucie środkami chemicznymi to pszczoły mają wyciągnięte języczki. Jeśli zostanie się tak jak u mnie garść pszczół z matką to jedynie co możesz zrobić to połączyć ją z podobną . Zapewne ktoś powie że chorych pszczół nie powinno się łączyć, dodam że ta choroba jak szybko atakuje tak i szybko wygasa rozwija się w drugiej połowie lata punkt kulminacyjny przypada na czas dokarmiania zimowego a roznosi ją warroza, by się od niej uchronić walcz z warrozą.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Gdyby to byłozatrucie to by było we wszystkich twoich ulach.teraz jest dosć ciepło to zajzyji do tych rodzin i jak bendzie potrzeba to połoncz. Tak jak pisał SKapiko ta rodzina moę przeżyc ale na wiosne i tak bendziesz musiał ich połonczyć to lepiej teraz połonczyc i lepiej przezimują. Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ