Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
poddawanie pyłku
Autor Wiadomość
litmal1 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-03-05, 17:49   poddawanie pyłku

Koledzy, proszę o poradę. Po oblocie okazało sie iz w jednym z moich uli wystapiła silna nosemoza, której najprawdopodobną przyczyną ( jeszcze nie mam wyników z próbek wysłanych do badania) była zbyt duża wilgotność ula, dwa plastry szczytowe - ul warszawski zwykły- były częściowo splesniałe, ale puste. Nie byo też na nich pieżgi, poza kilkoma komórkami. Z tego ula pszczół osypało sie sporo, obecnie są już przesiedlone do nowego suchego ula, bytują na 5 ramkach, ale jak zauważyłam nie mają pieżgi, a matka zaczęłą juz czerwić. W związku z tym mam pytanie jak poddać tym pszczołom pyłek, ale tak by nie tylko przeznaczyły go na włąsne odżywienie, ale juz w postaci pieżgi karmiły nim czerw. Za wszelkie porady z góry dziękuję.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2008-03-07, 08:41   

Jeżeli nie masz ramek z pierzga aby podać pszczołą to poczytaj sobie TU o podawaniu Ciasta
Nozemoza nie powstała z wyniku zawilgocenia ula i spleśnieniu ramek ,, pszczoły te musiało coś niepokoić i dlatego zjadły więcej jak potrzeba a z braku odpowiedniej węntylacji jest ta pleśń na ramkach

litmal1 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-03-07, 09:22   

Dzięki za odpowiedż, ale jednocześnie chciałabym się dowiedzieć czy prawdą jest to, iz poddanie w powyższej sytuacji ciasta spowoduje tylko to, iz pszczoły sie nim odżywią, nie przekazując nic czerwiowi, bo na jednej ze stron internetowych (niestety nie mogę odnależć jej adresu) przeczytałam, iz poddanie pszczołom ciasta jest niewskazane gdy pszczołom brak pyłku, a tylko poddanie suchego pyłku rozmiekczonego w wodzie, gdyz wówczas pszczoły ponownie uformują z niego obnóża i ułożą w gnieździe jako pieżgę?

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2008-03-07, 12:53   

Pyłek z miodem czyli ciasto podane pszczółkom powoduje dwie rzeczy pszczoły oddzielając pyłek od miodu odżywiają się miodem wydzielając przy tym znaczne ilości mleczka pszczelego którym karmią matkę matka zaś znosi jaj które z początku pszczoły też karmią mleczkiem ale w późniejszym okresie pyłkiem podanym który zgromadzą w komórkach

Powiem Ci szczerze jedno Dla mnie nie ważne jest kto się tym odżywia dla mnie liczy się Efekt podania tego Ciasta

litmal1 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-03-07, 13:16   

Dzięki za odpowiedź, spróbuję poddać moim pszczółkom ciasto, mam nadzieję że go wezmą, bo po zimie wiele spadło i że nie osłabi ich to nadmiernie.

Odpowiedz do tematu