Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Tajemnicze zachowanie pszczół
Autor Wiadomość
JAxico 
Stukacz
Pszczelarz

Wysłany: 2008-10-11, 20:39   Tajemnicze zachowanie pszczół

Dość dziwne zachowanie zaobserwowałem u moich pszczół. Pszczoła wylatuje na daszek, spada, obraca się na ziemi próbując wznieść się w góre i... ginie. Warroza- to jakoś wątpię żeby to ona spowodowała to zjawisko, w moich ulach są rozwieszone paski z BeeVitalem, w zeszlym roku stosowałem Bayvoral. Czy nie sądzicie, że to jest zatrucie środkami chemicznymi? Co mógłbym zrobić teraz? Praktycznie to chyba nic, pszczoły szykują się do zimy i raczej nie mają szans na przeżycie. Proszę o jakieś sensowne porady jak mogę uchronić pszczoły. Z góry dziękuję i pozdrawiam Wszystkich Pszczelarzy- JAxico.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2008-10-11, 21:51   

W zeszłym roku ja też coś takiego zauważyłem jedna pszczoła wzbijała się w powietrze i już nie wracała inna z podwiniętym odwłokiem spadała prosto na ziemię trwało to dwa dni przy temperaturze 12 st. ta rodzina przezimowała lecz musiałem ją łączyć gdyż zostało się tylko garstka pszczół z matką. Przypuszczam że były to objawy tego głośnego CCD. Obserwuj swoje pszczoły i dodam że jeśli byłoby to zatrucie środkami chemicznymi to pszczoły mają wyciągnięte języczki. Jeśli zostanie się tak jak u mnie garść pszczół z matką to jedynie co możesz zrobić to połączyć ją z podobną . Zapewne ktoś powie że chorych pszczół nie powinno się łączyć, dodam że ta choroba jak szybko atakuje tak i szybko wygasa rozwija się w drugiej połowie lata punkt kulminacyjny przypada na czas dokarmiania zimowego a roznosi ją warroza, by się od niej uchronić walcz z warrozą.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-10-13, 20:38   

Gdyby to byłozatrucie to by było we wszystkich twoich ulach.teraz jest dosć ciepło to zajzyji do tych rodzin i jak bendzie potrzeba to połoncz. Tak jak pisał SKapiko ta rodzina moę przeżyc ale na wiosne i tak bendziesz musiał ich połonczyć to lepiej teraz połonczyc i lepiej przezimują. Pozdrawiam miły_marian

Odpowiedz do tematu