nosemoza

Moderator: krzysglo

pawel anczakows
Nieśmiały
Nieśmiały

nosemoza

Post autor: pawel anczakows »

Jak zwalczyć teraz
POZDRAWIAM PAWEŁ.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Teraz to już nic nie zrobisz musisz tylko spokojnie czekać do wiosny, jak się zrobi ciepło możesz ich podkarmić rzadkim syropem z dodatkiem czosnku, małymi dawkami oczywiście.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

kiedyś wysyłaliśmy po kilka pszczół do laboratorium i wszystkie miały nosemę może ktoś to opisze jak wyglądają pszczoły z nosemą, albo to jest pic-biznes

[ Dodano: 2008-11-15, 20:59 ]
przecierz moje sklenary żyją już30lat i nigdy na wiosnę nie dokarmiam zabieram zimowy pokarm

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Fred1 pisze:kiedyś wysyłaliśmy po kilka pszczół do laboratorium i wszystkie miały nosemę może ktoś to opisze jak wyglądają pszczoły z nosemą, albo to jest pic-biznes
Fred pszczół z nosemą nie zobaczysz bo to nie jest coś co można zobaczyć ale efekty są widoczne gdzie indziej
Ale poczytaj sobie Tuuu to się coś dowiesz

pawel anczakows
Nieśmiały
Nieśmiały

Czy do zimowego pokarmu mam dodawać czosnek?
POZDRAWIAM PAWEŁ.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Skąd na wiosnę teraz to już za późno.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

BoCiAnK pisze:
Fred1 pisze:kiedyś wysyłaliśmy po kilka pszczół do laboratorium i wszystkie miały nosemę może ktoś to opisze jak wyglądają pszczoły z nosemą, albo to jest pic-biznes
Fred pszczół z nosemą nie zobaczysz bo to nie jest coś co można zobaczyć ale efekty są widoczne gdzie indziej
Ale poczytaj sobie Tuuu to się coś dowiesz
czytałem to ,ale z tego ne ima wyników chyba ten czosnek ,nie bardzo mnie mnie to satyskwioniuje dobrze że mnie to nie dotyczy

pawel anczakows
Nieśmiały
Nieśmiały

Wiem że teraz nie,ale chodzi mi na przyszlość?
POZDRAWIAM PAWEŁ.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Literatura mówi, że nie można dodawać do pokarmu zimowego nic co jest dla pszczół ciężko strawne. Sądzę że jeśli zima jest łagodna to nosemoza nie wystąpi ale jeżeli jest niesprzyjająca dla zimujących pszczół to i żadne lekarstwo podane profilaktycznie im nie pomoże jeśli już wystąpi biegunka, najlepszym sposobem na nosemozę to jedynie silna i zdrowa ( bez warrozy ) rodzina.

Leja Józef
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Leja Józef »

Może ktoś mi podpowie - jak walczyć na wiosnę z nozemą po zauważeniu pierwszych oznak choroby ?

Expelliarmus
Stukacz Junior
Stukacz Junior

nosema

Post autor: Expelliarmus »

Witaj. Jeśli zauważyłeś już pierwsze znaki nosemozy proponuję w/g ksiązki K. Bienefelda trzymać pszczoły w ścieśnionym gnieździe (to wymusza na robotnicach pilność przy czyszczeniu ula) oraz zadbać o źródło czystej świeżej wody dla rodziny. Na stanowiskach o podwyższonym zagrożeniu nosemozą można dezynfekować zapasy plastrów i ule 60- procentowym roztworem kwasu octowego. Byłbym zapomniał, każda rodzina na wiosnę odbywa oblot oczyszczający (czyt. pszczoły szukają toalety) i zazwyczaj wypróżniają się na samochodach oraz białym materiale. Lepiej w tym dniu nie wystawiać na dwór białego prania :) . To jest taka podpowiedź, abyś nie wystraszył się jak zobaczysz odchody na białym materiale i żebyś nie pomyślał że to już nosemoza, bo to narazie jest zwykłe załatwianie się pszczół. Pozdrawiam, Darek.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Leja Józef pisze:Może ktoś mi podpowie - jak walczyć na wiosnę z nozemą po zauważeniu pierwszych oznak choroby ?
Leczenie nosemozy wiosną

1g (42 krople) olejku anyżowego lub eukaliptusowego rozpuszczamy w 50ml spirytusu spożywczego lub wódki i dodajemy do 1 litra syropu 1:1 i dobrze mieszamy. Na rodzinę dajemy 1/8 lub 1/4 w zależności od siły, co drugi dzień przez 2 do 3 tygodni. Olejki nie niszczą pasożytów lecz wspomagają naturalne siły obronne rodziny ułatwiając leczenie.
Podczas tego zabiegu pszczoły należy maksymalnie ścieśnić. i ocieplić

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

W Rosji stosują nalewkę spirytusową z piołunu . Robi się ją następująco młode pędy i liście piołunu miele się ,umieszcza w szklanym naczyniu (max połowa naczynia) i zalewa do pełna spirytusem winnym bądź wódką.Po trzech dobach nalewka nadaje się do użycia. Pokarm leczniczy to 0,5 litra syropu cukrowego i łyżka stołowa powyższej nalewki . Podaje się pszczołom 3-4 razy przez 5-7 dni.
Pozdrawiam Mariusz

ODPOWIEDZ