Pomocy !!! brakpierzgi

Moderator: krzysglo

waldek65
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 31
Rejestracja: 2009-01-12, 18:47

Pomocy !!! brakpierzgi

Post autor: waldek65 »

Jetem "trzymaczem pszczół" od czterech lat na forum pierwszy dzień i mam pytanko do doświadczonych pszczelarzy : w jednej rodzince ( pasieka11 rodzin )w końcu sierpnia nie było żadnej komórki pierzgi. Tak pozostały na zimę. Dlaczego tak się stało? Co jest tego przyczyną kiedy w innych było normalnie potrafiły sobie zgromadzić pyłek.
Proszę o informacje.
--------------------------
z pszczelarskim pozdrowieniem.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 377
Rejestracja: 2007-10-24, 10:32

Post autor: minikron »

A jak stwierdziłeś, że pierzgi brak?

Dlaczego tak się stało? Pewnie wychowały więcej czerwia (młoda matka?) a przy braku pyłku zużyły zapasy pierzgi.
Inna możliwość - były wydajniejsze w zbieraniu nektaru i wcześniej zalały pierzgę zapasami, których nie widzisz.
Jeszcze inna - genetyczne skłonności do większego lub mniejszego zabiegania o zapasy pierzgi. Profesor Wilde zajmował się selekcją na gromadzenie pyłku.

edit
Jak masz możliwość, to daj im po oblocie plaster z pierzgą. Jak nie masz, to może pyłek? (można zakupić, zaryzykowałbym kupno w takim wypadku).

wtrepiak
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-16, 19:40

Post autor: wtrepiak »

Kolego po pierwszym oblocie , zrób ciasto miodowo-pyłkowe i poddaj na ramki.
Ale może być tak jak kolega pisze ,że zalały nektarem i ty nie dojrzałeś .
Bo w tym roku to na jesieni pyłku było pod dostatkiem , a zwłaszcza z nawłoci.
Pozdrawiam.

waldek65
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 31
Rejestracja: 2009-01-12, 18:47

Re: Pomocy !!! brakpierzgi

Post autor: waldek65 »

waldek65 pisze:Jetem "trzymaczem pszczół" od czterech lat na forum pierwszy dzień i mam pytanko do doświadczonych pszczelarzy : w jednej rodzince ( pasieka11 rodzin )w końcu sierpnia nie było żadnej komórki pierzgi. Tak pozostały na zimę. Dlaczego tak się stało? Co jest tego przyczyną kiedy w innych było normalnie potrafiły sobie zgromadzić pyłek.
Proszę o informacje.
--------------------------
z pszczelarskim pozdrowieniem.
Dziękuję kolegom pszczelarzom za podpowiedzi. Możliwe,ze zalały zebrany pyłek zapasami bo rodzina ta była wyjątkowo wydajna w czasie sezonu- dała więcej miodu niż inne. W pobliżu pasieki jest około 2 ha nawłoci i prawda, że nie powinny mieć problem,u z przyniesieniem pyłku. Dlaczego nie widziałem być może , że był zalany ( w co szczerze trochę wątpię ) bo jak przeglądałem to miały jeszcze puste komórki i tam pomiędzy nimi też nie było żadnej z pyłkiem. Bardzo wcześnie bo na początku września matka już nie czerwiła - ja sądziłem, że to właśnie z powodu braku pyłku. Zobaczę co będzie po oblocie a zanosi się, że to już niedługo.
------------------------
pozdrawiam Brać pszczelarską !

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz
Posty: 1226
Rejestracja: 2007-12-01, 14:11

Post autor: mily_marian »

Chyba jeszcze bendziesz musiał poczekac z 1 oblotem w lutym zapowiadają jeszcze mrozy. Zalana pierzga mozna sprawdzic tak na oko zalana ramka miodem jest ciężejsza od zalanej ramki z pierzgą i miodem jest mniejsza waga. Ale jak stwierdzisz po oblocie ze niema czerwiu to znaczy ze niema pierzgi. Matka nie czerwi jak niema pierzgi albo czerwi bardzo mało. Dzisiaj byłem w pasiece zeby wymienic pare denic wysokich w jednej rodzinie przy wymianie steropian się pochylił i wypietrzył 1 ramkie i denica powałkowa sie podniosła i pszczoły nagle wylatywały. Musiałem wyciognac 2 ramki na drugiej ramce był czerw zasklepiony krąg 15 cm czyli jest pierzga bo matka czerwi . Pozdrawiam miły_marian

wtrepiak
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-16, 19:40

Post autor: wtrepiak »

Kolego jak piszeż że miałeś tyle nawłoci to spokojnie !!!! ja miałem na jesieni masę pierzgi . A jaki miodek pyszny podebrałem trochę , a nakropu to masę zostało .
Pozdrawiam

waldek65
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 31
Rejestracja: 2009-01-12, 18:47

Post autor: waldek65 »

To miałeś jakieś szczęście chyba wterpiak bo u mnie jak ja ta nawłoć obserwowałem jest w odległości 200 m od mojej pasieki to pszczółek na niej jak na lekarstwo więcej jakichś podobnych muchówek ale to nie były moje podopieczne. Nie wiem może wtedy miały gdzieś w innym miejscu ale dlaczego jak tu miały tak blisko .

[ Dodano: 2009-02-07, 19:12 ]
Chyba panowie pszczelarze mieliście Rację !!!!!!!!
Moja zagrożona rodzinka ( co miała mieć brak pierzgi ) w dniu dzisiejszym wykonywała dość gromadny oblot. Nie zaglądałem do gniazda ale matka już czerwi tak myślę w/g swoich doświadczeń bo ramki na górze są już dość ciepłe. Ja prowadzę pasiekę na warszawskich poszerzonych. Chyba w tej rodzince jest wszystko OK. Inne też się dzisiaj oblatywały i tez dość gromadnie. Nie wyszły tylko te które były w zacienionym miejscu. ale słyszałem je i żyją.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 771
Rejestracja: 2006-12-05, 19:21
Lokalizacja: kraśnickie

Post autor: SKapiko »

Czas nektarowania nawłoci to godzina 9 -11 wtedy pszczół jest najwięcej.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ