Motylica

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Motylica

Post autor: Radek73 »

Witam.....motylica wraca jak bumerang,po każdym siarkowaniu po jakimś czasie znowu znajduje te cholery:::::::: pomóżcie ,,jak wy walczycie z tym paskudztwem;;;;;
Radek73

Awatar użytkownika
Peter
Stukacz
Stukacz

Post autor: Peter »

http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/ ... do,49.html

Wejdź sobie na to forum, tam się wszystkiego dowiesz.
Pozdrawiam, Piotrek

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Peter" - Kolega proponuje wejście na "Forum pasieka pszczelarska" - to fajno, próbowałem, ale jak mi tam wyskakują przeróżne obrazki to mnie mówiąc po polsku diabli biorą i zniechęca mnie to. Zapewne innych też to zniechęca. Ponadto ta konieczność logowania - komu kto tylko czyta to potrzebne. Za dużo jak widać trudności. Proponuję umożliwić wejście tak jak to jest na innych pszczelarskich forach /za wyjątkiem Ambrozji/ i na pewno chętnych oglądania i czytania będzie więcej.

Pozdrawiam Stanisław Z.

minog
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: minog »

Siarkowanie zabija gąsienice i dorosłe motyle, a jest słabo skuteczny przeciwko jajom i larwą dlatego zabieg siarkowania trzeba wykonać 3 razy co 2 tygodnie związane jest to z rozwojem. Poza siarkowaniem można zastosować kwas octowy ( chociaż mrówkowy tez jest skuteczny). Mianowicie trzeba nasączyć gąbkę kwasem i położyć na górze korpusów z ramkami porażonymi owadami. Zabieg jest droższy ale połączenie tych 2 metod u mnie wyeliminowało ten problem.

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

Siarkować należy 2 razy w odstępie 2 tygodni a potem przechowywać je w SZCZELNYM zamkniętym pomieszczelniu które znajduje się w takim miejscu w którym temperatura nigdy nie przekroczy 48 stopni celsjusza.
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: Motylica

Post autor: BoCiAnK »

Radek73 pisze:Witam.....motylica wraca jak bumerang,po każdym siarkowaniu po jakimś czasie znowu znajduje te cholery:::::::: pomóżcie ,,jak wy walczycie z tym paskudztwem;;;;;
Kolego z motylica musisz walczyć cały rok a zwłaszcza w ulach bo na jesień zniesiesz ją do pracowni czy magazynku i dopiero będzie draka
Do zwalczania motylicy przez cały sezon w ulach możesz z powodzeniem używać lawendy
jak nie klaczy roślin to kup w pasażu nasączone wkładki i przyklej pod daszkiem w ulu
Pszczółkom to nie przeszkadza a odstrasza motylice i inne Żyjątka jak mrówki ,skorki i tp

Jedną z lepszych też metod latem to zastosowanie folii lub płótna workowego
Kiedyś o tym płótnie pisał AVIKO w Pszczelarstwie
Poza tym w ulu musisz mieć czysto i sucho
Życzę Powodzenia

Awatar użytkownika
Peter
Stukacz
Stukacz

Post autor: Peter »

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Peter" - Kolega proponuje wejście na "Forum pasieka pszczelarska" - to fajno, próbowałem, ale jak mi tam wyskakują przeróżne obrazki to mnie mówiąc po polsku diabli biorą i zniechęca mnie to. Zapewne innych też to zniechęca. Ponadto ta konieczność logowania - komu kto tylko czyta to potrzebne. Za dużo jak widać trudności. Proponuję umożliwić wejście tak jak to jest na innych pszczelarskich forach /za wyjątkiem Ambrozji/ i na pewno chętnych oglądania i czytania będzie więcej.

Pozdrawiam Stanisław Z.
Po pierwsze jakie obrazki? Chodziło Panu o reklamy?
po drugie- jakiego logowania???? Forum jest ustawione, że nie trzeba się logować kiedy się coś chce przeczytać. nie trzeba sie logować też aby coś napisać.
po trzecie- jak umożliwić wejście tak jak na innych forach? Wogóle nie rozumiem Pańskiej opinii. O co Panu chodziło???
Pozdrawiam, Piotrek

123
Stukacz
Stukacz

Post autor: 123 »

BoCiAnK pisze: Jedną z lepszych też metod latem to zastosowanie folii lub płótna workowego
Kiedyś o tym płótnie pisał AVIKO w Pszczelarstwie
Poza tym w ulu musisz mieć czysto i sucho
Życzę Powodzenia
A gdzie można dostać ten materiał juchtowy

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

123 pisze: A gdzie można dostać ten materiał juchtowy
Czwarty Post od góry masz namiary
Forum temat

Są dwa rodzaje gładki i pleciony- grubszy obydwa są super

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Peter" - chodziło mi o te obrazki z reklamy.Mam trudności z ich usunięciem, by jakoś poczytać coś na tym forum. Jestem starszym człowiekiem i nie mam tak dobrze opanowanego komputera, znam tylko kilka prostych działań i usunięcie mi tych reklam sprawia mi trudność. Teraz zadałem sobie trudu by wejść i poczytać - faktycznie można - za niewłaściwe słowa użyte w moim poprzednim poście przepraszam właścicieli tego forum.

Pozdrawiam Stanisław Z.

dragoq3
Obserwator
Obserwator

Post autor: dragoq3 »

Witam :)

stara metoda mojego wuja pomiędzy ramka ukłądać liście z drzewa ORZECHA. robię tak drugi rok i jest bardzo pozytywnie
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Technics , Tonsil , Diora .... - - - - było minęło

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Peter" - Kolega proponuje wejście na "Forum pasieka pszczelarska" - to fajno, próbowałem, ale jak mi tam wyskakują przeróżne obrazki to mnie mówiąc po polsku diabli biorą i zniechęca mnie to. Zapewne innych też to zniechęca. Ponadto ta konieczność logowania - komu kto tylko czyta to potrzebne. Za dużo jak widać trudności. Proponuję umożliwić wejście tak jak to jest na innych pszczelarskich forach /za wyjątkiem Ambrozji/ i na pewno chętnych oglądania i czytania będzie więcej.

Pozdrawiam Stanisław Z.
Panie Stanisławie na forum Ambrozja nie trzeba się logować, żeby przeczytać wypowiedzi.
Ale żeby zobaczyć wstawione zdjęcia i mieć możliwość pisania - to trzeba być zalogowanym (tak jak na tym forum Pszczelarstwo).

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Radek73 pisze:motylica wraca jak bumerang,po każdym siarkowaniu po jakimś czasie znowu znajduje te cholery
Ja właśnie trafiłem na szwajcarską książkę z 1926 roku, gdzie autor pisze iż po każdym siarkowaniu, jak tylko zapach zniknął wracała motylica. Natomiast pewna zakonnica poradziła mu żeby przekładał plastry liśćmi orzecha, o podobno motylica nie wracała.

W tym roku na pewno spróbuję tego sposobu, przynajmniej na jednej nadstawce.
Natomiast, mój dziadek a teraz mój ojciec robią, przekładają ramki reklamami z supermarketów, spryskują ramki kwasem octowym i pakują nadstawki w szczelne worki.

skuteczność 70-80%

[ Dodano: 2009-06-04, 21:58 ]
dragoq3 pisze: stara metoda mojego wuja pomiędzy ramka ukłądać liście z drzewa ORZECHA.
O proszę, stare mądrości ludowe działają...

edwin
Stukacz
Stukacz

Post autor: edwin »

Pax Przed laty w "Pszczelarstwie" pisano o koledze Czechu, który swoje ramki zostawiał na otwartych stelażach. Motylicy nie znosi przeciągu i ginie przy temperaturach poniżej 12 stopni Celsiusza. (w sierpniu jednak noce są powyżej 12 stopni i motylica się mnoży). Od siarkowania lepiej ramki przechować w magazynach w oparach lodowatego kwasu octowego ostrożnie! wdychanie jest niebezpieczne. niszczy płuca. Lodowaty kwas octowy zniszczy nie tylko motylicę ale i zarodki nozemy. z Bogiem Edwin.
edwin

birkut

Post autor: birkut »

beniamin, a ktory orzech?

ODPOWIEDZ