Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Motylica
Autor Wiadomość
Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-04-11, 08:33   Motylica

Witam.....motylica wraca jak bumerang,po każdym siarkowaniu po jakimś czasie znowu znajduje te cholery:::::::: pomóżcie ,,jak wy walczycie z tym paskudztwem;;;;;

Peter 
Stukacz
Beekeeper

Wysłany: 2009-04-11, 09:38   

http://www.pasiekapszczel...gniazdo,49.html

Wejdź sobie na to forum, tam się wszystkiego dowiesz.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-04-11, 09:47   

Kolego "Peter" - Kolega proponuje wejście na "Forum pasieka pszczelarska" - to fajno, próbowałem, ale jak mi tam wyskakują przeróżne obrazki to mnie mówiąc po polsku diabli biorą i zniechęca mnie to. Zapewne innych też to zniechęca. Ponadto ta konieczność logowania - komu kto tylko czyta to potrzebne. Za dużo jak widać trudności. Proponuję umożliwić wejście tak jak to jest na innych pszczelarskich forach /za wyjątkiem Ambrozji/ i na pewno chętnych oglądania i czytania będzie więcej.

Pozdrawiam Stanisław Z.

minog 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-04-11, 10:32   

Siarkowanie zabija gąsienice i dorosłe motyle, a jest słabo skuteczny przeciwko jajom i larwą dlatego zabieg siarkowania trzeba wykonać 3 razy co 2 tygodnie związane jest to z rozwojem. Poza siarkowaniem można zastosować kwas octowy ( chociaż mrówkowy tez jest skuteczny). Mianowicie trzeba nasączyć gąbkę kwasem i położyć na górze korpusów z ramkami porażonymi owadami. Zabieg jest droższy ale połączenie tych 2 metod u mnie wyeliminowało ten problem.

Zaleszczotek 
Stukacz Junior
Chelifer Cancroides L.

Wysłany: 2009-04-11, 10:41   

Siarkować należy 2 razy w odstępie 2 tygodni a potem przechowywać je w SZCZELNYM zamkniętym pomieszczelniu które znajduje się w takim miejscu w którym temperatura nigdy nie przekroczy 48 stopni celsjusza.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2009-04-11, 17:25   Re: Motylica

Radek73 napisał/a:
Witam.....motylica wraca jak bumerang,po każdym siarkowaniu po jakimś czasie znowu znajduje te cholery:::::::: pomóżcie ,,jak wy walczycie z tym paskudztwem;;;;;

Kolego z motylica musisz walczyć cały rok a zwłaszcza w ulach bo na jesień zniesiesz ją do pracowni czy magazynku i dopiero będzie draka
Do zwalczania motylicy przez cały sezon w ulach możesz z powodzeniem używać lawendy
jak nie klaczy roślin to kup w pasażu nasączone wkładki i przyklej pod daszkiem w ulu
Pszczółkom to nie przeszkadza a odstrasza motylice i inne Żyjątka jak mrówki ,skorki i tp

Jedną z lepszych też metod latem to zastosowanie folii lub płótna workowego
Kiedyś o tym płótnie pisał AVIKO w Pszczelarstwie
Poza tym w ulu musisz mieć czysto i sucho
Życzę Powodzenia

Peter 
Stukacz
Beekeeper

Wysłany: 2009-04-11, 17:37   

Stanisław Zbieg napisał/a:
Kolego "Peter" - Kolega proponuje wejście na "Forum pasieka pszczelarska" - to fajno, próbowałem, ale jak mi tam wyskakują przeróżne obrazki to mnie mówiąc po polsku diabli biorą i zniechęca mnie to. Zapewne innych też to zniechęca. Ponadto ta konieczność logowania - komu kto tylko czyta to potrzebne. Za dużo jak widać trudności. Proponuję umożliwić wejście tak jak to jest na innych pszczelarskich forach /za wyjątkiem Ambrozji/ i na pewno chętnych oglądania i czytania będzie więcej.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Po pierwsze jakie obrazki? Chodziło Panu o reklamy?
po drugie- jakiego logowania???? Forum jest ustawione, że nie trzeba się logować kiedy się coś chce przeczytać. nie trzeba sie logować też aby coś napisać.
po trzecie- jak umożliwić wejście tak jak na innych forach? Wogóle nie rozumiem Pańskiej opinii. O co Panu chodziło???

123
Stukacz

Wysłany: 2009-04-11, 17:44   Re: Motylica

BoCiAnK napisał/a:

Jedną z lepszych też metod latem to zastosowanie folii lub płótna workowego
Kiedyś o tym płótnie pisał AVIKO w Pszczelarstwie
Poza tym w ulu musisz mieć czysto i sucho
Życzę Powodzenia

A gdzie można dostać ten materiał juchtowy

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2009-04-11, 17:58   Re: Motylica

123 napisał/a:

A gdzie można dostać ten materiał juchtowy

Czwarty Post od góry masz namiary
Forum temat

Są dwa rodzaje gładki i pleciony- grubszy obydwa są super

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-04-12, 12:50   

Kolego "Peter" - chodziło mi o te obrazki z reklamy.Mam trudności z ich usunięciem, by jakoś poczytać coś na tym forum. Jestem starszym człowiekiem i nie mam tak dobrze opanowanego komputera, znam tylko kilka prostych działań i usunięcie mi tych reklam sprawia mi trudność. Teraz zadałem sobie trudu by wejść i poczytać - faktycznie można - za niewłaściwe słowa użyte w moim poprzednim poście przepraszam właścicieli tego forum.

Pozdrawiam Stanisław Z.

dragoq3 
Obserwator
początkujący

Wysłany: 2009-05-25, 21:09   

Witam :)

stara metoda mojego wuja pomiędzy ramka ukłądać liście z drzewa ORZECHA. robię tak drugi rok i jest bardzo pozytywnie

Technics , Tonsil , Diora .... - - - - było minęło

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2009-05-26, 08:20   

Stanisław Zbieg napisał/a:

Pozdrawiam Stanisław Z.

Panie Stanisławie na forum Ambrozja nie trzeba się logować, żeby przeczytać wypowiedzi.
Ale żeby zobaczyć wstawione zdjęcia i mieć możliwość pisania - to trzeba być zalogowanym (tak jak na tym forum Pszczelarstwo).

beniamin82 
Starszy Stukacz
początkujący pszczelarz...pszczoły po dziadku

Wysłany: 2009-06-04, 20:56   

Radek73 napisał/a:
motylica wraca jak bumerang,po każdym siarkowaniu po jakimś czasie znowu znajduje te cholery

Ja właśnie trafiłem na szwajcarską książkę z 1926 roku, gdzie autor pisze iż po każdym siarkowaniu, jak tylko zapach zniknął wracała motylica. Natomiast pewna zakonnica poradziła mu żeby przekładał plastry liśćmi orzecha, o podobno motylica nie wracała.

W tym roku na pewno spróbuję tego sposobu, przynajmniej na jednej nadstawce.
Natomiast, mój dziadek a teraz mój ojciec robią, przekładają ramki reklamami z supermarketów, spryskują ramki kwasem octowym i pakują nadstawki w szczelne worki.

skuteczność 70-80%

[ Dodano: 2009-06-04, 21:58 ]
dragoq3 napisał/a:

stara metoda mojego wuja pomiędzy ramka ukłądać liście z drzewa ORZECHA.

O proszę, stare mądrości ludowe działają...

edwin 
Stukacz

Wysłany: 2009-08-22, 21:59   

Pax Przed laty w "Pszczelarstwie" pisano o koledze Czechu, który swoje ramki zostawiał na otwartych stelażach. Motylicy nie znosi przeciągu i ginie przy temperaturach poniżej 12 stopni Celsiusza. (w sierpniu jednak noce są powyżej 12 stopni i motylica się mnoży). Od siarkowania lepiej ramki przechować w magazynach w oparach lodowatego kwasu octowego ostrożnie! wdychanie jest niebezpieczne. niszczy płuca. Lodowaty kwas octowy zniszczy nie tylko motylicę ale i zarodki nozemy. z Bogiem Edwin.

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-23, 01:01   

beniamin, a ktory orzech?

Odpowiedz do tematu