Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nostrzyk biały 1- roczny
Autor Wiadomość
and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2011-01-10, 10:51   

W tym roku nie mają nasion na sprzedaż, rozmawiałem w grudniu z p. P. Bajorem i mówił że te nasiona co zebrali nie kiełkują i nie nadają się do siewu, tez chciałem kupić próbkę nasion odm. Selgo dla porównania z moją odm. Hubam .
Pozdrawiam
and777

tomasz1 
Stukacz Junior
tomasz

Wysłany: 2011-01-18, 17:16   

Może ktoś z forumowiczów odsprzedałby mi kilka kg nostrzyku jednorocznego.Proszę 663312114

leszek1
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-15, 20:52   

krzysglo napisał/a:
tomasz1 napisał/a:
Jak Kolega siał ten nostrzyk siewnikiem czy rzutowo ręcznie? Ile plonował, kiedy rozpoczoł kwitnienie, ile nasion na ha, jak wyglądało nawożenie?

Proszę o jakiekolwiek informacje od osób które siały nostrzyk jednoroczny.

[ Dodano: 2010-12-28, 15:39 ]
Nikt nic nie wie o uprawie nostrzyku??? :692:

W 2009 roku siałem nostrzyk 1 roczny na 70 arach. Zaprawiany nitraginą. Na moim terenie nie ma nigdzie nostrzyka. Zasiałem za późno ze względu na warunki pogodowe.
Na tym areale miałem zasiane 2 odmiany: Selgo i Hubam.
Nostrzyk 1 roczny trzeba siać jak najwcześniej, jak tylko da się wjechać w pole.
Siałem go siewnikiem poznaniakiem, nie pamiętam ustawień, na pewno na rolkach do rzepaku, rozstaw lejków - co drugi.
Ze względu na to, że w 2009 roku nie można było zdobyć środka Basagran (został wycofany), miałem tę uprawę bardzo "zachwaszczoną". Bardzo dużo było komosy białej (u mnie nazywanej lebiodą). Kwitł późno. A młóciłem go (jak dobrze pamiętam) ok. połowy września. Ze względu na to, że nie udało mi się oddzielić nasion nostrzyku od nasion komosy, musiałem rozrzucić wszystkie nasiona po ugorach (ponieważ uległy by zaparzeniu).

W 2010 roku zasiałem 28 arów siewniczkiem jednorzędowym ręcznym, w rozstawie 70 cm. Tak zalecał Pan Bajor z Radzikowa. Ten rok też był specyficzny, był deszczowy. Nostrzyk kwitł późno. Pożytku towarowego z niego pszczoły nie miały. Ale coś tam dla siebie przyniosły. Kwitł by pewnie do mrozów, ale musiałem go "prysnąć" reglone jak ok. 20% nasion było dojrzałych i kwitł, i wymłócić, bo w późniejszym terminie nikt by mi go nie wymłócił kombajnem.
Trochę nasion uzbierałem. Część jest niewykształconych. Dosuszyłem. Trzeba je doczyścić i sprawdzić siłę kiełkowania.
Do uprawy nostrzyka 1 rocznego trzeba trafić na dobry rok.
Pewniejszym jest nostrzyk 2 letni, no ale pole mamy zajęte przez 2 lata.

Wysiej dwuletni z facelią.W pierwszym roku masz facelie a w drugim nostrzyk.
Pozdrawiam
leszek1

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-04-15, 21:26   

leszek1 napisał/a:
krzysglo napisał/a:
tomasz1 napisał/a:
Jak Kolega siał ten nostrzyk siewnikiem czy rzutowo ręcznie? Ile plonował, kiedy rozpoczoł kwitnienie, ile nasion na ha, jak wyglądało nawożenie?

Proszę o jakiekolwiek informacje od osób które siały nostrzyk jednoroczny.

[ Dodano: 2010-12-28, 15:39 ]
Nikt nic nie wie o uprawie nostrzyku??? :692:

W 2009 roku siałem nostrzyk 1 roczny na 70 arach. Zaprawiany nitraginą. Na moim terenie nie ma nigdzie nostrzyka. Zasiałem za późno ze względu na warunki pogodowe.
Na tym areale miałem zasiane 2 odmiany: Selgo i Hubam.
Nostrzyk 1 roczny trzeba siać jak najwcześniej, jak tylko da się wjechać w pole.
Siałem go siewnikiem poznaniakiem, nie pamiętam ustawień, na pewno na rolkach do rzepaku, rozstaw lejków - co drugi.
Ze względu na to, że w 2009 roku nie można było zdobyć środka Basagran (został wycofany), miałem tę uprawę bardzo "zachwaszczoną". Bardzo dużo było komosy białej (u mnie nazywanej lebiodą). Kwitł późno. A młóciłem go (jak dobrze pamiętam) ok. połowy września. Ze względu na to, że nie udało mi się oddzielić nasion nostrzyku od nasion komosy, musiałem rozrzucić wszystkie nasiona po ugorach (ponieważ uległy by zaparzeniu).

W 2010 roku zasiałem 28 arów siewniczkiem jednorzędowym ręcznym, w rozstawie 70 cm. Tak zalecał Pan Bajor z Radzikowa. Ten rok też był specyficzny, był deszczowy. Nostrzyk kwitł późno. Pożytku towarowego z niego pszczoły nie miały. Ale coś tam dla siebie przyniosły. Kwitł by pewnie do mrozów, ale musiałem go "prysnąć" reglone jak ok. 20% nasion było dojrzałych i kwitł, i wymłócić, bo w późniejszym terminie nikt by mi go nie wymłócił kombajnem.
Trochę nasion uzbierałem. Część jest niewykształconych. Dosuszyłem. Trzeba je doczyścić i sprawdzić siłę kiełkowania.
Do uprawy nostrzyka 1 rocznego trzeba trafić na dobry rok.
Pewniejszym jest nostrzyk 2 letni, no ale pole mamy zajęte przez 2 lata.

Wysiej dwuletni z facelią.W pierwszym roku masz facelie a w drugim nostrzyk.
Pozdrawiam
leszek1

Tak w tym roku zrobię na areale ok. 40 arów.
Czekam na pogodę.
Pole przeorane i pobronowane.
Teraz nawóz z wapnem, i siew nostrzyku z facelią.

leszek1
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-16, 12:32   

krzysglo napisał/a:
Tak w tym roku zrobię na areale ok. 40 arów.
Czekam na pogodę.
Pole przeorane i pobronowane.
Teraz nawóz z wapnem, i siew nostrzyku z facelią.

Pamiętaj o nitragininie.
Powodzenia

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-07-06, 00:13   

Nostrzyk 1 roczny odmiana Adela
Zdjęcia z 01.07.2012r.
Areał 1,02 ha.

http://images41.fotosik.p...477f197fmed.jpg

http://images41.fotosik.p...9b28a2e9med.jpg

http://images40.fotosik.p...8583c97amed.jpg

A tutaj mini poletko doświadczalne 3 odmian.
Adela, Hubam i Selgo.

http://images40.fotosik.p...1a8cfc57med.jpg

Bzz 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-07-09, 09:40   

Witam serdecznie kolegów pszczelarzy,

..podaję informację z "Wielkiego atlasu roślin miododajnych" autorstwa Zbigniewa Kołtowskiego, o dwóch odmianach nostrzyka, białego i żółtego. Być może komuś się przyda, wiem że atlas jest obecnie nie wznawiany ..więc.

Nostrzyk żółty.

Wg, autora - najwyższa nota, jeśli chodzi o miododajność, i wynosi ona od 100 do 300 kg z 1ha,
natomiast wydajność pyłkowa to 30 kg z 1ha.
Jest to roślina dwuletnia, zakwita po połowie czerwca i kwitnie blisko 6 tygodni. Wiec warta uwagi.

Natomiast,
Nostrzyk biały.

Tu, wydajność miodowa z 1ha, wynosi od 300-400 kg z formy jednorocznej, i 400-600 kg z 1ha z rośliny dwuletniej.
Wydajność pyłkowa to,
roślina jednoroczna: 40-90 kg/1ha,
i dwuletnia 50-170kg/1ha.

Tu trzeba zaznaczyć iż, nostrzyk biały jednoroczny, rozpoczyna kwitnienie w połowie lipca. W drugim roku roślina kwitnie wcześniej tj., w trzeciej dekadzie czerwca. Czas kwitnienia ok. 5 tygodni.

Pozdrawiam.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-07-09, 16:24   

Bzz napisał/a:
Witam serdecznie kolegów pszczelarzy,

..podaję informację z "Wielkiego atlasu roślin miododajnych" autorstwa Zbigniewa Kołtowskiego, o dwóch odmianach nostrzyka, białego i żółtego. Być może komuś się przyda, wiem że atlas jest obecnie nie wznawiany ..więc.
(...)
Tu trzeba zaznaczyć iż, nostrzyk biały jednoroczny, rozpoczyna kwitnienie w połowie lipca. W drugim roku roślina kwitnie wcześniej tj., w trzeciej dekadzie czerwca. Czas kwitnienia ok. 5 tygodni.
Pozdrawiam.

Czy widziałeś datę wykonania zdjęcia ?

01.07.2012 r.

Pierwsze kwiaty (pojedyncze) pojawiły się ok. 20 czerwca 2012r.

and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-07-09, 17:28   

Wczesna Twoja odm. nostrzyku jarego, ja mam odm. Selgo ale póżno siałem w tym roku, pod koniec kwietnia i dopiero pojawiają się pierwsze kwiatki. Odmiana Selgo doskonale uzupełnia się z nostrzykiem dwuletnim, (nostrzyk dwuletni siałem w lipcu ub. roku), jeden kończy kwitnienie a drugi zaczyna i przedłuża się pożytek dla pszczół.
Pozdrawiam
and777

Falco
Starszy Stukacz

Wysłany: 2012-07-09, 22:17   

krzysglo, a pochwal się gdzie kupiłeś nasiona tych odmian?

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-07-10, 12:52   

Falco napisał/a:
krzysglo, a pochwal się gdzie kupiłeś nasiona tych odmian?

http://www.vcelarstvisedl...lar-zahradnikem

Bzz 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-07-10, 21:48   

krzysglo - informacje które podałem na temat nostrzyka, pochodzą z w/w "...atlasu..", polecam to sprawdzić osobiście, ale jak już wspominałem, jest on obecnie nie wznawiany... stąd ta notka.

Od siebie dodam, iż "dziko" rosnące krzewy nostrzyka białego faktycznie rozpoczęły kwitnienie zgodnie z terminem w/g p.Kołtowskiego, to u mnie. Roślina dwuletnia, ...a to już wynik moje obserwacji.

Pozdrawiam

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-08-14, 09:27   

Bzz napisał/a:
krzysglo - informacje które podałem na temat nostrzyka, pochodzą z w/w "...atlasu..", polecam to sprawdzić osobiście, ale jak już wspominałem, jest on obecnie nie wznawiany... stąd ta notka.

To co jest w książkach to już dawno wyczytałem. Teraz od kilku lat konfrontuję tę teorię z praktyką.
Bzz napisał/a:
Od siebie dodam, iż "dziko" rosnące krzewy nostrzyka białego faktycznie rozpoczęły kwitnienie zgodnie z terminem w/g p.Kołtowskiego, to u mnie. Roślina dwuletnia, ...a to już wynik moje obserwacji.

"U mnie" - to znaczy gdzie ? rejon kraju ?

[ Dodano: 2012-08-14, 11:45 ]
Nostrzyk biały jednoroczny - odmiana czeska Adela, kończy kwitnienie.

Oto kilka fotek:

http://www.fotosik.pl/pok...75714f387b.html

http://www.fotosik.pl/pok...f024c6d94f.html

A to aktualne zdjęcia mini poletka z trzema odmianami nostrzyku jednorocznego.
Od lewej:
czeska odmiana - Adela
amerykańska odmiana - Hubam
polska odmiana - Selgo
Wysiew nasion na poletku - 16.04.2012r. (ręcznie)
Wysiew nasion na polu (cała działka 1ha) - 19.03.2012 (siewnikiem).

http://www.fotosik.pl/pok...a1bbcba150.html

http://www.fotosik.pl/pok...cf95a8fecf.html

Bzz 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-08-14, 17:17   

konkretnie tu 52.406621,14.751549
użyj google map i będzie jasne..

Mariuszczs 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-03-21, 14:22   

A jakie zbiory miodu były z nostrzyka ? Jaki smak, jak szybko krystalizuje ?

Odpowiedz do tematu