Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Rożnik przerośnięty
Autor Wiadomość
Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-05-09, 20:25   Rożnik przerośnięty

Czy ktoś ma tą roślinę w pasiece? bo chciałbym się trochę więcej o niej dowiedzieć wiem ,że kwitnie od lipca do października i dostarcza pszczołom nektaru i pyłku, kupiłem nasiona i 2 tygodnie od posiania nie wyszło nic, czy ona tak długo wschodzi? czy sprzedali mi stare nasiona?

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-05-09, 23:04   

Odpowiadam Kol."Mirek40" - rożniak przerośnięty długo wschodzi, normalnie do 3-ch tygodni. Należało w okresie suszy podlewać. Sieje się b.płytko.Można wznowić podlewanie zasianych roślin. Wydajność nektarowa wysoka a pyłkowa jeszcze wyższa, bo cca 360kg/ha.
Jest to w zasadzie "samosiejka" - to co osypie się w jesieni na plantacji a niezjedzone przez ptaki /sikorki/ wschodzi na wiosnę nawet w trawniku. Roślina silna, agresywna.
Uprawiam rożniak już około 10 lat, wiem o czym piszę.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-05-10, 09:49   

Z głębokością wsiania jak również z podlewaniem jest dobrze, bo nasiona wysiałem w doniczkach żeby jak najmniej się zmarnowało i myślę ,że jak powschodzą i podrosną to wysadzę gdzieś na stałe miejsce, tylko czy one w tym roku zdążą jeszcze zakwitnąć ? czy dopiero na przyszły rok?

lasmal1 
Obserwator
sławek

Wysłany: 2011-09-27, 20:06   rożnik przerośnięty

Witam.Czy ktoś może podpowiedzieć mi gdzie mogę kupić nasiona rożnika przerośniętego?
Pozdrawiam.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2011-09-27, 21:38   

Kolego "Lasmal" - tej jesieni zbieram nasiona "Rożniaka przerośniętego" - silphium perfoliatum. Będę mógł odstąpić trochę nasion. Jeszcze kwitnie, w tym sezonie jest wyjątkowo licznie odwiedzany przez pszczoły. Na jednym kwiatku operują 2-3 pszczoły jednocześnie.

Po latach uprawy uważam tą późno letnią roślinę-bylinę za jedną z wartościowszych bylin. Nie atakują jej żadne szkodniki, szybko się rozrasta, tworząc duże karpy. Żadne dotychczasowe mrozy jej nie zaszkodziły. Kwitnie dopiero w drugim roku po wysiewie.

Pozdrawiam Stanisław Z.

agrostema 
Obserwator

Wysłany: 2011-09-29, 09:35   Re: rożnik przerośnięty

lasmal1 napisał/a:
Witam.Czy ktoś może podpowiedzieć mi gdzie mogę kupić nasiona rożnika przerośniętego?
Pozdrawiam.

Zebrane z własnego ogródka pszczelarskiego nasiona roślin miododajnych: ogórecznik lek., trojeść amer., trojeść krw., trojeść bulwiasta, nostrzyk biały, nostrzyk żółty, hyzop lek., szałwia okr.,pszczelnik, smotrawa, wiesiołek lek., amorfa krzewiasta, karagana, przegorzan trwały, ślaz, lofant, dzielżan jesienny, rezeda, jeżówka,stulisz, lawenda, rożnik, kocimiętka, szczeć draperska,barbula szara-sadzonki.
Nasiona pakowane są po 5g, jedno opakowanie cenię po 2,50zł. Można zamówić większe ilości, wtedy cena do negocjacji. Wysyłam pocztą. Zdjęcia wszystkich tych roślin można oglądać pod adresem internetowym:
picasaweb.google.com/1170801561032281166051

Adres: 700-lecia 14,22-425 Grabowiec, woj. Lubelskie
e-mail j.t.kakol@gazeta.pl
Tel. 664 688 136

scrobik 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-10-01, 19:46   W sprawie Rożnik przerośnięty

Rożnik przerośnięty - Panowie jakiej ziemi potrzebuje i czy się rozsieje na odłogach? A drugie pytanie ile gramów nasion potrzebuje żeby obsiać jeden ar? pozdrawiam

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2011-10-02, 07:51   

Kolego "Scrobik" przypuszczam, że nie ma różnicy między glebą w Łętowni k/Jordanowa a glebą w Limanowej. Rożnik rośnie na każdej glebie może za wyjątkiem piaszczystej. Na ugorach początkowo trzeba wsadzić kilka ukorzenionych roślin, po to by dalej same się namnażały. Nasionko rożnika, które spadnie w trawę wykiełkuje i dalej rośnie. Jest to jednak jak obserwuję proces długotrwały. W tym roku, że był stosunkowo mokry to rożnik wyrósł nawet ponad 2 metry.
Najlepiej przeznaczyć kawałek gruntu pod uprawę tej rośliny.
Nasionka są nietypowe, podobne do jakiejś drobnej łuski, koloru ciemno-oliwkowo-brązowego.Są stosunkowo lekkie, ile wchodzi na 1 gram nie wiem.

Pozdrawiam Stanisław Z.

scrobik 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-10-02, 20:03   

Panie Zbigniewie nie pomylił się Pan. Mieszkam w Łętowni ale koło Leżajska :) Są tutaj raczej piaskowe gleby dużo ugorów. Nie odstąpiłby mi Pan trochę tych nasion ? Spróbowałbym posiać :) Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-10-02, 21:05 ]
Przepraszam raczej Panie Stanisławie.... :)

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2011-10-03, 05:26   

Kolego "Scrobik" - wyślę trochę nasion -w tej chwili póki pogoda jestem w trakcie ich zbierania. Wiele się ich osypuje i to trochę potrwa.

Pozdrawiam Stanisław Z

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2011-12-05, 22:27   Re: rożnik przerośnięty

agrostema napisał/a:
lasmal1 napisał/a:
Pozdrawiam.

Zebrane z własnego ogródka pszczelarskiego nasiona roślin miododajnych: ogórecznik lek., trojeść amer., trojeść krw., trojeść bulwiasta, nostrzyk biały, nostrzyk żółty, hyzop lek., szałwia okr.,pszczelnik, smotrawa, wiesiołek lek., amorfa krzewiasta, karagana, przegorzan trwały, ślaz, lofant, dzielżan jesienny, rezeda, jeżówka,stulisz, lawenda, rożnik, kocimiętka, szczeć draperska,barbula szara-sadzonki.
Nasiona pakowane są po 5g, jedno opakowanie cenię po 2,50zł. Można zamówić większe ilości, wtedy cena do negocjacji. Wysyłam pocztą. Zdjęcia wszystkich tych roślin można oglądać pod adresem internetowym:
picasaweb.google.com/1170801561032281166051

Adres: 700-lecia 14,22-425 Grabowiec, woj. Lubelskie
e-mail j.t.kakol@gazeta.pl
Tel. 664 688 136

poprawię link:

http://picasaweb.google.com/117080156103281166051

Odpowiedz do tematu