Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Rasy i linie pszczol
Autor Wiadomość
an500
Stukacz Junior

Wysłany: 2005-01-24, 22:32   rasy pszczol

Moze kapitalne ale jako corki po reprodukcyjnej to raczej nie.

yepsyok
Gość
Wysłany: 2005-01-24, 23:03   Re: rasy pszczol

pszczoły, o których mówię i które miałem to były po matkach sztucznie zapłodnionych C10xCJ. Nie miałem ich dużo, gdyż w moim terenie bardziej ceniłem sobie C10 x CS (carnica singer), niemniej zachowałem je we wdzięcznej pamięci za walory, o których wyżej napomknąłem.

Gość

Wysłany: 2005-01-25, 09:41   

Czyli tak:An500 miał córki po reprodukcyjnej,rozumiem czystoliniowej i nie zdały egzaminu.
Yepsok miał krzyżówki i był zadowolony z nich i z ich córek.To po co ta cała wojna z liniami czystymi skoro krzyżówki są lepsze.Np.c10*cj-daje matki krzyżówki międzyliniowe, Vigor- krzyżówka,Nieska-krzyżówka.Kto wywołuje tą wojnę?Komu zależy aby zwalczać jedne krzyżówki i sprzedawać inne? Wniosek więcej zaufania do hodowców bo chyba wiedzą co robią.Nie kwestionuję potrzeby utrzymania linii czystych,są potrzebne do krzyżowania.
Bez tych linii czystych daleko nie zajdziemy,ale w pasiece nastawionej na zbiór miodu lepsze są krzyżowki.Mawet matka pochodząca od reproduktorki czystoliniowej ,jeżeli unasienni się na pasieczysku, daje mieszańce.Generalnie skupiłbym się na tym żeby materiał reprodukcyjny dawał córki takie na jakich nam zależy.Interesuje nas miód,miód ,miód-im więcej tym lepiej,bez niego po co nam pszczoły,choćby nie wiem jak czystoliniowe?

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2005-01-25, 13:07   Z racją jest jak z d..., każdy ma swoją

Anonymous napisał/a:
Czyli tak:An500 miał córki po reprodukcyjnej,rozumiem czystoliniowej i nie zdały egzaminu.
Yepsok miał krzyżówki i był zadowolony z nich i z ich córek.To po co ta cała wojna z liniami czystymi skoro krzyżówki są lepsze.Np.c10*cj-daje matki krzyżówki międzyliniowe, Vigor- krzyżówka,Nieska-krzyżówka.

Na pierwszy rzut oka masz rację, ale nie napewno. Bo co to jest "krzyżówka" i co to jest "linia" i co to jest "rasa"? Oprócz krzyżówek heterozyjnych są krzyżówki o ustabilizowanych cechach i mimo, że na ich pochodzenie złożyły się różne rasy lub linie, to można je zaliczyć albo do "linii" a niektóre nawet do "rasy". Tylko dla własnej wygody KCHZ nie dopracowało sie standardu określającego co jest co.

Cytat:
Kto wywołuje tą wojnę?Komu zależy aby zwalczać jedne krzyżówki i sprzedawać inne?

Jak nie wiemy o co chodzi, to napewno chodzi o ....
Odpowiem taką historyjką: dawno temu w tortowym królestwie nadworny cukiernik dał do podziału ogromny tort. Każdy chciał choć spróbować. Znaleźli sie jednak cwaniacy z ochmistrzynią włącznie i takie postawili warunki, że do tortu dobrali sie tylko nieliczni. Nie tylko, że spróbowali, ale najedli się do syta i za wszelką cenę bronią innym dostępu do okruchów.

Cytat:
Wniosek więcej zaufania do hodowców bo chyba wiedzą co robią.

To prawda, hodowcy wiedzą, ale urzędnicy są dyletantami, którzy kombinują jak nam zrobić dobrze, a sobie jeszcze lepiej.

Cytat:
Nie kwestionuję potrzeby utrzymania linii czystych,są potrzebne do krzyżowania.
Bez tych linii czystych daleko nie zajdziemy,ale w pasiece nastawionej na zbiór miodu lepsze są krzyżowki.Mawet matka pochodząca od reproduktorki czystoliniowej ,jeżeli unasienni się na pasieczysku, daje mieszańce.Generalnie skupiłbym się na tym żeby materiał reprodukcyjny dawał córki takie na jakich nam zależy.Interesuje nas miód,miód ,miód-im więcej tym lepiej,bez niego po co nam pszczoły,choć
by nie wiem jak czystoliniowe?

Też prawda. Lecz fałszem i błedem z samego założenia jest dopłacanie do krzyżówek zamiast do pracy nad czystymi liniami. Aby dostać dotacje do krzyżówek, trzeba opracować program krzyżowniczy (bez udziału genetyka) zadać się z urzędnikami, przez kilka lat testowania i przymilania do urzędników, może uda się polizać tortu. Jeżeli taki hodowca stanie się zbyt niezależny lub krytyczny do biurokratów, może szybko zostać oddalony od tortu. Jest to możliwe, bo brak jest jasnych kryteriów i tego, kto może być uznanym arbitrem.
Ta "wojna" nie toczy sie o matki pszczele. Ona trwa o normalizację, o jasne kryteria i niemarnowanie pieniędzy na coś, co nie powinno być dotowane. Krytyka dotyczy programu, gdzie planuje się dla uniknięcia inbredu zaśmiecanie czystej rasy czy linii, tylko dlatego, że brak jest dostatecznej wiedzy i doświadczenia w pracy ze zinbredowanymi pszczołami. To tak, jakby nieudolnej krawcowej pozwolić szyć czarną dratwą szewską lekką białą tiulową balową suknię, bo ona nie umie tego dokonać białą nitką cienką jak nić pajęcza. Wojna trwa również o to, aby wszelkie programy opracowywali naukowcy specjalizujący się w danej dziedzinie, a nie urzednicy.
Wojna trwa, też o to, aby pszczelarz miał prawo wyboru i on decydował co chce kupić, a jeżeli mają być jakieś dotacje, to w innej formie, aby była promowana faktyczna praca hodowlana.

Na samo zakończenie warto powtórzyć pytanie, dlaczego projekt pt.: "KRAJOWY PROGRAM HODOWLANY GENETYCZNEGO DOSKONALENIA PSZCZÓŁ" jest anonimowy? Dlaczego nikt nie przyznaje się do jego opracowania?

Administrator 
Administrator

Wysłany: 2005-01-28, 22:06   Re: hodowla.

Emilmr. napisał/a:
Twoje 3 posty lednakowej treści świadczą o tym że masz ten sam problem co ja z wysyłaniwm postów .ADMIN RATUJ

Posprzątane. Pojęcia nie mam co się stało. W razie problemów proszę pisać do mnie, nie przeglądam forum codziennie.

Pozdrawiam

Michał

Michał

edyta sośnia
Gość
Wysłany: 2005-04-11, 13:56   

:lol:

Aaa
Gość
Wysłany: 2005-06-20, 19:06   

Witam serdecznie, gdzie można kupić pszczoły VIGOR?

jja
Gość
Wysłany: 2005-06-20, 20:38   

U Jacka Jaronia vel AVICO

lukk
Gość
Wysłany: 2005-06-21, 21:54   

Tylko vigor i vigor. A może ktoś coś nastukać o kortówkach, bo wprowadziłem w ciemno, a opinie słyszałem różne.

pat
Gość
Wysłany: 2005-08-14, 08:39   

baribal, gdzie mozna kupic PRAWDZIWE buckfasty?
pozdrowienia

pszczelarz123 
Stukacz Junior
karolwin

Wysłany: 2006-09-03, 18:01   Nowy dział

Dużo jest takich użytkowników którzy chcieliby aby na tym forum powstał nowy dział, jednak redakcja stoi murem.

Administrator 
Administrator

Wysłany: 2006-09-04, 19:50   Re: Nowy dział

pszczelarz123 napisał/a:
Dużo jest takich użytkowników którzy chcieliby aby na tym forum powstał nowy dział, jednak redakcja stoi murem.

Kto poza Tobą? Auto pierwszego wpisu nie pisze o dziale ale o poście. Czytaj z uwagą. A tak na marginesie - ten post jest z 2004 roku...

Michał

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi